אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקו מוכרת את חלקה בקרן הנדל"ן LAT - ותזרים לקופתה יותר מחצי מיליארד שקל צילום: אריק ליכטמן

בלעדי לכלכליסט

אלקו מוכרת את חלקה בקרן הנדל"ן LAT - ותזרים לקופתה יותר מחצי מיליארד שקל

הקרנות האמריקאיות סטרווד ומיילסטון חתמו על הסכם לרכישת קרן הנדל"ן lat, שהקבוצה של גרשון זלקינד מחזיקה ב־38% ממניותיה. כתוצאה מהמכירה יזרמו לקופת אלקו יותר מחצי מיליארד שקל. התמורה עבור הקרן, המחזיקה קרוב ל־20 אלף יח"ד בארה"ב, כוללת גם את נטילת התחייבויותיה הפיננסיות

24.10.2015, 19:38 | גולן חזני

קבוצת אלקו של גרשון זלקינד רושמת מימוש מרשים: הקרנות האמריקאיות סטרווד ומיילסטון חתמו על הסכם לרכישת קרן הנדל"ן lat, שאלקו מחזיקה ב־38% ממניותיה. שתי הקרנות ישלמו סכום כולל של 1.9 מיליארד דולר תמורת הקרן. התמורה המשתקפת מהעסקה כוללת גם את נטילת התחייבויותיה הפיננסיות של הקרן לבנקים ולמשקיעים שונים. התמורה נטו המגולמת בעסקה משקפת את שווי lat בספרי אלקו, הנע סביב 600 מיליון דולר לקרן כולה ומבטא את הונה העצמי של הקרן.

קראו עוד בכלכליסט

lat מחזיקה קרוב ל־20 אלף יחידות דיור הנחלקות לכ־60 מקבצים בכמה ערים מרכזיות בארה"ב, ובהן אורלנדו, דאלאס ואטלנטה. כמו כן, לקרן כמה אלפי יחידות דיור שהיא מנהלת אך אינן בבעלותה.

נכסים של אלקו בפלורידה נכסים של אלקו בפלורידה נכסים של אלקו בפלורידה

אלקו הכירה במהלך השנים ברווחים בגין עליית ערך הנדל"ן של lat, ולפיכך היא לא תכיר ברווח משמעותי נוסף כתוצאה מהעסקה. ההשפעה המרכזית של העסקה תהיה במישור תזרים המזומנים. כתוצאה מהעסקה עשוי להירשם לאלקו תזרים נקי בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל. זהו סכום מהותי מאוד בהתחשב בכך שההשקעה בפעילות מקבצי הדיור בארה"ב החלה לפני כשבע שנים בלבד.

החברה זיהתה את ההזדמנות שנוצרה בתחום זה עם פרוץ משבר הנדל"ן הגדול בארה"ב, ונכנסה לפעילות של תפעול והשכרת מקבצי דיור בדרום־מזרח ארה"ב ביולי 2008, כשהקימה את חברת אלקו צפון אמריקה. זו רכשה את השליטה בחברת לנדמרק (90%) ממייסדה ג'ו לובק, שבידיו נותרו 10%. יחד הם הקימו חברה משותפת בשם אלקו לנדמרק רזידנטיאל (ELR). ב־2012 החלה לנדמרק להעביר בהדרגה את נכסיה לתוך קרן ריט — קרן השקעות בנדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים — בשם lat, כנגד הקצאת מניות בקרן.

לאחרונה דיווחה אלקו כי lat פועלת להנפקת מניותיה בארה"ב. על פי הערכות, השווי בהנפקה יהיה קרוב להון העצמי (לפני הכסף) ויגיע לאחריה לכמיליארד דולר.

עם זאת, היות שתחום מקצבי הדיור הנו אחד מהתחומים החמים בארה"ב, הקרן קיבלה מקרנות השקעה ומגורמים מוסדיים בארה"ב הצעות רבות לרכישתה. נראה כי ההצעה של סטרווד ומיילסטון הביאה את ראשי הקרן להעדיף אפשרות של מכירה ולדחות את תוכנית ההנפקה.

העסקה למכירת הקרן לא תחתום את עיסוקיה של אלקו בתחום מקבצי הדיור בארה"ב. לאחר שתצא לפועל, תיוותר החברה עם פעילות נוספת שלא נכללת בקרן, בהיקף המתקרב ל־5,000 יחידות דיור.

לבד מהפעילות בארה"ב מחזיקה אלקו בשליטה בחברת התשתיות אלקטרה שהיא האחזקה העיקרית שלה, ובשליטת בחברת אלקטרה נדל"ן.

מחברת אלקו לא התקבלה תגובה לידיעה.

 

בנק אוף אמריקה מריל לינץ' וסיטי היו היועצים הפיננסיים של אלקו בעסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות