אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבטחת ההכנסה לאברכים עושה קאמבק: יקבלו 2,600 שקל בחודש

הבטחת ההכנסה לאברכים עושה קאמבק: יקבלו 2,600 שקל בחודש

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בחוק עוקף בג"ץ למתן הבטחת הכנסה לאברכים. הקצבה נפסלה בעבר פעמיים בבג"ץ בטענה לאפליה לרעה של סטודנטים חילונים. בינואר הפסיקה המדינה לשלם את הקצבה, אולם בהסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה סוכם כי הממשלה תקדם את החזרתה

25.10.2015, 06:50 | רוני זינגר

חוק עוקף בג”ץ למתן הבטחת הכנסה לאברכים יגיע היום לוועדת השרים לענייני חקיקה. ההצעה של משה גפני וח”כים חרדים נוספים תעגן חוקית את הקיצבה שניתנה במשך עשרות שנים לתלמידי ישיבות, וגם תקבע תנאים מקלים לקבלתה.

קראו עוד בכלכליסט

הבטחת ההכנסה לאברכים נפסלה פעמיים בבג"ץ בטענה לאפליה לרעה של סטודנטים חילונים שאינם מקבלים אותה. בינואר הפסיקה המדינה לשלם את הקצבה, אולם בהסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד ליהדות התורה סוכם כי הממשלה תקדם את החזרתה. בדיונים על חוק ההסדרים קיבלו חברי הכנסת של יהדות התורה התחייבות מחודשת להעברת החוק. "הבטיחו לנו ואני מצפה שזה יקרה", אמר ל"כלכליסט" ח"כ גפני. "בשבוע שעבר ביקשו ממני לדחות את הדיון והסכמתי, אם יבקשו מחר שוב אולי אסכים ואולי לא. אני לא יודע מה מתקדם עם ההצעה הממשלתית. אם לא יכבדו את קידום החוק, אני אשאיר את הממשלה הזאת לבנט ולאיילת שקד".

אברכים חרדים בישיבת פוניבז אברכים חרדים בישיבת פוניבז' בבני ברק | צילום: שאול גולן אברכים חרדים בישיבת פוניבז

על פי הצעת החוק, יקבלו האברכים מביטוח לאומי 2,600 שקלים בחודש. כמו כן יהיה זכאי להבטחת הכנסה גם אברכים שהם אבות לילד אחד ומעלה. לעומת זאת, בעבר היו זכאים להבטחת הכנסה אברכים שהם אבות לשלושה ילדים ומעלה. בניגוד לנהוג בעבר, גם אברכים שבבעלותם דירה יזכו בקצבת הכנסה. עד היום ניתנה הקצבה מהביטוח הלאומי רק למי שמיצו את כושר ההשתכרות, כלומר עבדו או אינם יכולים לעבוד, ואילו לפי ההצעה, גם אברכים שבחרו לא לעבוד ייהנו מהבטחת הכנסה.

כדי למנוע את חוסר השוויון, יחול החוק גם על סטודנטים שהם בעלי ילד אחד או יותר. מעמותת חדו״ש (חופש, דת ושוויון) נמסר: "בפועל מספר הסטודנטים שהם הורים הוא קטן ביותר, וחלק משמעותי מהם חרדים". מנכ"ל העמותה, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה להצעת החוק: "בצל האינתיפאדה ודיוני התקציב, גפני וחבריו סוחטים עוד ועוד הטבות לאברכים ולמוסדות המקיימים לימודים ללא תוכנית ליבה. מדובר בתקציבים שישאירו אברכים בכוללים במקום שיצאו לשוק העבודה, ויכבידו עוד יותר על משלמי המסים. בכך הם מהווים פיגוע בכלכלה, תקיעת סכין בעתיד המשק ובגידה באחריות החברתית. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון מבצעים מכירת חיסול כללית של התקציב ומפלגות האופוזיציה נעלמו ונאלמו".

בעבר עמדה עלות תשלומי הבטחת ההכנסה לאברכים על כ־100 מיליון שקל. כעת צפוי שמספר הזכאים שיקבלו את הבטחת ההכנסה יגדל, ואיתו גם העלות התקציבית, הנאמדת על ידי חדו"ש ברבע מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

187 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

186.
השוואת תלמידי ישיבה אל סטודנטים
בדברי בית המשפט טענה מובלעת האומרת שתלמידי ישיבה וכולל הם סטודנטים, ורק אז יש טעם לעשות את ההשוואה שעשה בית המשפט: הסטודנטים החילונים מופלים לרעה יחסית לסטודנטים החרדים. הטענה הזו מובילה למסקנה שישיבות וכוללים הם אוניברסיטאות וזה מחייב הכרה רישמית של מוסדות המדינה בהם ככאלה. אם כבר עוסק בית המשפט באפליה בין סטודנטים חילונים וחרדים ובין אוניברסיטאות חילוניות וחרדיות אז המדינה מסבסדת את הסטודנטים באוניברסיטאות החילוניות! ומה עם החרדיות? בית המשפט הרי אינו יכול לסבול אפליה, כך הוא טוען...
א. אופיר , תל אביב  |  01.11.15
לכל התגובות