אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קואליציה על סף רתיחה: מי יקבל את הטבות המס - ההתנחלויות או עיירות הפיתוח? צילום: אוהד צויגנברג

קואליציה על סף רתיחה: מי יקבל את הטבות המס - ההתנחלויות או עיירות הפיתוח?

ח”כים בקואליציה מאיימים לא לתמוך בתקציב אם רשימת היישובים שאמורים לקבל הטבת מס לא תאושר. אבל בלחץ הבית היהודי נתניהו מתעקש להכליל ברשימה את ההתנחלויות והחקיקה תקועה

25.10.2015, 06:51 | רוני זינגר ועמרי מילמן

הוויכוח על רשימת היישובים שיזכו להטבות מס מביא את הקואליציה השברירית לסף רתיחה. מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט, שדרשו ברגע האחרון להוסיף לרשימה את ההתנחלויות, מתייצבים שרים וחברי כנסת מהקואליציה — המתנגדים לכל שינוי, וחלקם אף מאיימים לא להצביע בעד התקציב אם הרשימה שנקבעה לא תאושר.

  , צילום: אלכס קולומויסקי, נועם מושקוביץ צילום: אלכס קולומויסקי, נועם מושקוביץ', אוראל כהן, עומר מסינגר, אוהד צויגנברג   , צילום: אלכס קולומויסקי, נועם מושקוביץ

כזכור, ביום חמישי התכנסה ועדת הכספים של הכנסת כדי לאשר סופית את הקריטריונים הקובעים אילו יישובים יהיו זכאים להטבות מס. אחד הקריטריונים המרכזיים הוא שהיישוב יהיה בפריפריה: צפונית לקו שעובר בין הקריות לטבריה (קו רוחב 750) או דרומית לקו שעובר מעט דרומה לקריית גת (קו רוחב 610). בנוסף נקבע כי גם מרחק של 7 ק"מ מהגבול (או 9 ק"מ מגבול לבנון) יכליל יישוב ברשימה. כמו כן, היישוב צריך להיות באשכול סוציו־אקונומי 8 ומטה ומספר תושביו מתחת ל־75 אלף.

"לא יהיה עוד משא ומתן"

 

למרות זאת, נתניהו ובנט דרשו לכלול את ההתנחלויות ברשימה אף שרובן המכריע אינו באזורים שנקבעו. העלות של הטבת המס להתנחלויות מוערכת ב־600 מיליון שקל. זאת לאחר שהקריטריונים שנקבעו כבר העלו את סך ההטבה בכ־400 מיליון שקל, והעמידו אותה על 1.2 מיליארד שקל.

"אני לא הולך לשנות את המתווה, ואם מישהו חושב שאני אסקופה נדרסת הוא טועה", אמר ביום שישי גפני ל"כלכליסט". "הבית היהודי דורשים כסף בחזירות ואני לא מתכוון לדון בזה. לקחתי על עצמי לטפל בנושא הטבות המס, וזאת אף שגם ראש הממשלה וגם שר האוצר הזהירו שאני נכנס לסיפור שלא אצא ממנו. אבל אני חושב שיש מקומות שהמדינה לא צריכה לתת לבג"ץ להיכנס. אחרי עבודה מאומצת הגענו לסיכומים, יש חוק שמונח על השולחן והעניין נגמר. אני לא מנהל יותר משא ומתן עם אף אחד", אמר גפני ל"כלכליסט".

החקיקה בכנסת באה כמענה לפסיקת בג"ץ, שהורה ב־2012 לבטל את הטבות המס שניתנו לתושבים בחמש רשויות — ערד, בית שאן, חצור הגלילית, הערבה התיכונה ואילות — מכיוון שהכללת היישובים ברשימה נקבעה באופן לא שוויוני. מאז נתן בג"ץ כמה ארכות למדינה לקבוע קריטריונים ברורים ושוויוניים, שהאחרונה בהן פוקעת בדצמבר. אם הכנסת לא תשלים את המהלך, ההכרעה תחזור לבג"ץ שיעשה זאת בלי ביקורת תקציבית — מה שעשוי לפגוע ביישובים שנכללים ברשימה או בתקציבי ממשלה אחרים.

"נתניהו חייב לנו"

 

זהו המשבר הראשון בין נתניהו לגפני בכהונה הנוכחית. גפני נהנה גם מתמיכת שר האוצר משה כחלון, שאינו מתכוון להקציב להטבות המס ליישובים סכום נוסף מעבר לכ־400 מיליון השקלים שכבר נוספו. "שהבית היהודי ייקחו את התקציב מהכספים הקואליציוניים שלהם", אמרו בסביבת שר האוצר.

בבית היהודי לא מקבלים את הפתרון הזה, אך בסוף השבוע עלתה הצעה חלופית מצד המפלגה, ולפיה ייכללו ברשימה רק התנחלויות המוגדרות כסובלות מ"סיכון ביטחוני גבוה", רובן כנראה בגב ההר ועומק השטח. עלות הטבת המס לתושבי אותן התנחלויות מוערכת ב־170 מיליון שקל בשנה. אולם הצעה זאת אינה מרככת את התנגדותם של כחלון וגפני, שאף יודע שהרשימה אינה כוללת את היישובים החרדיים ביהודה ושומרון.

גורם בקואליציה אמר ל"כלכליסט" כי לנתניהו היה עדיף להימנע מלהתערב בהצבעה ביום חמישי ולאפשר להליך הממושך להסתיים; אולם הוא נכנע ללחץ מצד בנט וראשי רשויות בשטחים, בהם גם אנשי ליכוד. "הוא חשש שהוא יוצג כמי שגם הקפיא התנחלויות וגם מנע מהן כסף", אמר הגורם.

אלא שהחלטתו של נתניהו מציבה אותו בעימות עם ח"כים וראשי רשויות של הליכוד — חלקם בעלי כוח רב במרכז הליכוד — המעוניינים באישור הרשימה שנקבעה, שכוללת 403 יישובים. "ראש הממשלה חייב לנו הרבה מאוד, אנחנו אלו שהבאנו לו את הבחירות", אמר גורם מהדרום בליכוד. אותם ראשי רשויות וח"כים חוששים שהחקיקה לא תתקדם ותחזור לבג"ץ — מה שעלול להוציא את יישוביהם מהרשימה.

פנייה נוספת לבג"ץ?

היישובים שהכי חוששים מכך שנושא הטבות המס לא יעלה לדיון השבוע בוועדת הכספים הם אותם חמישה שהיו במוקד העתירה לבג"ץ, וכעת הם כלולים ברשימה על פי קריטריונים ברורים. שניים מאותם יישובים מיוצגים בקואליציה באמצעות ח"כים שהיו בעבר ראשי ערים בהן. ראש עיריית בית שאן, ח"כ ז'קי לוי מהליכוד, אמר ל"כלכליסט" כי "יש פה ח"כים שנבחרו על ידי השטח, מחויבים לו והם שהביאו את הטבות המס. כולנו נתייצב כחומה בצורה אם זה לא עולה לדיון. עד עכשיו ראש הממשלה היה איתנו, אבל אי אפשר לרמוס את כולנו". הוא הוסיף כי "מה שהשמאל לא הצליח לעשות במשך 30 שנה עושים עכשיו הבית היהודי - הם גורמים לכולם להבין שהפריפריה ועיירות הפיתוח משלמות מחיר על חשבון ההתנחלויות. זו טעות טרגית ובמקרה הזה האינטרסים שלנו קודמים".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שלח לשר האוצר משה כחלון מכתב ובו הוא מתריע כי יפנה לבג"צ אם תאושר דרישת נתניהו והבית היהודי להכללת ההתנחלויות במתווה הטבות המס, כתנאי לאישור החוק. "כבר בנקודה זו מוטלת היכולת של ההצעה לעמוד במבחן בג"צ בספק, לאור ההסדרים המיוחדים שהיא ממשיכה להעניק ליישובים מסוימים, ללא כל סיבה עניינית לכאורה. לפיכך, ובכל הכבוד הראוי, היה ותאשר הכנסת את הדרישה לכלול את כלל יישובי יהודה ושומרון ברשימת היישובים המוטבים".

שמולי הוסיף כי "בהתבסס על פסיקתו בעבר, ספק רב אם יסטה בג"צ מעמדתו הפוסלת החרגת או הכללת יישובים ללא תבחינים ברורים….אין חולק על חשיבות הצורך במתן תמריצים בחיזוק יישובי הפריפריה. יחד עם זאת, החובה להבטיח כי הטבות כלכליות מתקציב המדינה יחולקו באופן שוויוני, מקצועי וענייני אינה נתונה לשיקול דעת של מאן דהוא. לפיכך, אין בסמכותה של ועדת הכספים להוסיף קריטריונים שיתאמו "באורח פלא" למידותיהן של התנחלויות יהודה ושומרון בלבד ומבלי שיעמדו במבחן שוויוניות. אתגרי ההתיישבות בלוד אינם פחותים מאלה שבבית אל".

ראש עיריית ערד לשעבר, ח"כ טלי פלוסקוב ממפלגת כולנו, התבטאה גם היא בחריפות: "אם הנושא לא עולה לדיון ביום שני בוועדת הכספים, אני לא מתכוונת לשתוק. אני אחת מ־61 חברי קואליציה, ואם זה לא מתקדם אלך לראש המפלגה שלי ונקבל החלטה". גורמים נוספים בקואליציה אמרו כי "בקואליציה הצרה שלנו, לכל אחד מ־61 הח"כים יש מה לומר. אם מתווה הטבות המס לא יעבור, אז גם התקציב ושאלות אחרות יהיו בסכנה", אמר אחד מהם.

ראש עיריית דימונה בני ביטון שיגר אף הוא מכתב לנתניהו הקורא לו שלא לפגוע בהטבות לעירו. ביטון, יו"ר פורום ערי הפיתוח במרכז השלטון המקומי, הוא גורם מרכזי במרכז הליכוד, ובימים האחרונים הפעיל שורה של שרים בליכוד לטובת העניין.

אחת ההערכות בסוף השבוע היתה שכפתרון לתסבוכת נתניהו ישכנע את הבית היהודי "לרדת מהעץ" ולאפשר את העברת המתווה כפי שהוא, כשהוא מתחייב לפצות את ההתנחלויות במועד קרוב. נתניהו עשוי להעביר החלטת ממשלה שתעביר תקציב נוסף ליהודה ושומרון על רקע המצב הביטחוני. אלא שגם בעניין הזה אמר גפני ביום שישי כי "החלטה כזו תצטרך בסוף לפגוש אותי בוועדת הכספים, ואני מודיע: אני לא אאשר".

דרך אגב, אפשרות נוספת לפתרון היא לנסות לדחות את המועד האחרון לאישור הקריטריונים על ידי קבלת ארכה נוספת מבג"ץ. באוגוסט, לאחר שכחלון החליט להוציא את הטבות המס מהתקציב, קבע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי "לא ניתן יהיה להגן על המצב המשפטי הקיים בבג"ץ", וזאת משום שההודעה הקבועה לבג"ץ שהנושא בחקיקה כבר אינה נכונה. אולם בדיון האחרון הודיעה היועצת המשפטית של ועדת הכספים כי בשל החזרת הנושא לחקיקה, ניתן יהיה לבקש ארכה נוספת מבג"ץ.

אם גפני וכחלון ייכנעו ללחצם של בנט ונתניהו, רשימת היישובים עלולה שוב לא לעמוד במבחן בג"ץ. הפסיקה המקורית באה בדיוק בגלל הכללת יישובים בעקבות לחצים פוליטיים עם נימוקים שנויים במחלוקת, שלא בהכרח קשורים להטבות מס. כך שצעד כזה אולי ישיג לממשלה קצת אוויר לנשימה, אך בתוך זמן קצר תוגש עתירה חדשה מצד רשות שלא נכללה ברשימה, ושוב המחוקק יצטרך להכניס את ידיו לבוץ ולעשות בנושא סדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
למה מליארדר שגר בשטחים או בעיירת פיתוח צריך לקבל
למה מי שמשתכר מאוד טוב, צריך לקבל הטבת מס ולא משנה איפה הוא גר. בחירה אידיאולוגית לא יכולה להיות על חשבון קנינו של אחר. אפחתת נטל המס על אחד משיטה נטל מס גבואה יותר על אחר. למה יש הטבת מס גורפת זה לא חוקי בגלל חוסר שוויון.
ארשלה  |  25.10.15
לכל התגובות