אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק שלוש קבוצות נותרו במירוץ על כלל ביטוח צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

רק שלוש קבוצות נותרו במירוץ על כלל ביטוח

מינג שנג פרשה מההתמודדות בשל קוצר הזמן עד למועד הקובע בסוף השנה. הקבוצה בהובלת הראל לוקר גייסה שחקן חיזוק משמעותי — קונצרן HNA הענקי

25.10.2015, 06:55 | גולן חזני

רק שלוש קבוצות הגישו הצעות מחייבות לרכישת השליטה בכלל ביטוח. ל"כלכליסט" נודע כי מינג שנג, הקבוצה הסינית הרביעית, החליטה שלא להגיש את הצעתה, בשל קוצר הזמן לבדיקת מצב החברה.

קראו עוד בכלכליסט

 על אי.די.בי פתוח לחתום על הסכם מחייב למכירת מניות השליטה בכלל ביטוח עד סוף השנה הנוכחית. אם לא תעשה כן, המניות ימומשו באופן אחר — כנראה באמצעות מכירתן בשוק ההון ללא פרמיית שליטה, כפי שקבעה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. לאחר החתימה ייפתח חלון זמנים של חצי שנה נוספת, שבמהלכה יפעל הרוכש לקבל את אישור הפיקוח על הביטוח בישראל עד אמצע 2016.

99 ברשימת China's Top

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי לקבוצה שמוביל הראל לוקר, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הצטרף גוף רביעי. הקבוצה כללה עד עתה את חברת ההשקעות הפרטית שנגחאי גונגבאו ושתי קרנות השקעה סיניות, והמצטרף החדש הוא קונצרן HNA.

מדובר בתאגיד סיני ענקי, המדורג 99 ברשימת China's Top 500 ונכנס השנה גם לרשימת פורצ'ן 500 במקום 464, עם רווח תפעולי של יותר מ־25 מיליארד דולר ב־2014. בבעלות HNA חברת הביטוח Minan Insurance, אחת מחברות הביטוח הוותיקות בסין, הפועלת יותר מ־70 שנה ומנהלת יותר מ־150 מרכזים.

פעילות התאגיד הואצה בארבע השנים האחרונות עם רכישות ענק של חברות בהיקף של יותר מ־10 מיליארד דולר, בהן חברת שירותי המטען והקרקע הגדולה בעולם, SwissPort International, וחברת התעופה אוולון (Avolon). בבעלות הקונצרן עשרות חברות וגופים, ופעילותו מתמקדת בתחומי התעופה, התעשייה, הפיננסים, ההשקעות, הביטוח והלוגיסטיקה.

מתמודדת נוספת שהגישה הצעה מחייבת לרכישת כלל ביטוח היא קבוצת טיינאן (חברת ביטוח סינית גדולה) ו־JT קפיטל של לי הייפנג, שמוביל את ההצעה וכבר רכש את החברה מידי נוחי דנקנר לפני כשנתיים, אך העסקה לא יצאה לפועל. הקבוצה השלישית היא חברת האחזקות הסינית מאקרולינק (Makrolink), שנחשבת לחזקה ביותר פיננסית מבין כל הקבוצות, ואשר מיוצגת בידי משרד עורכי הדין גרוס־חודק. הקבוצה נוסדה ב־1990 ושווייה מוערך בעשרות מיליארדי דולרים. היא פעילה בעיקר בסין בתחומי הכימיקלים, הנדל"ן, היקבים והפיננסים. הגופים שהגישו הצעות לא מחייבות לרכישת השליטה בכלל ביטוח קיימו מאז המחצית השנייה של אוגוסט בדיקות נאותות מורחבות ובחינות נוספות.

פגישות בסין בקרוב

 

ל"כלכליסט" נודע כי מנהלי המכרז מטעם אי.די.בי, המנכ"ל הפורש חיים גבריאלי ונאמן החברה משה טרי ייצאו בקרוב לסין עם בנקאי ההשקעות של קבוצת סיטי ושל Aon בנפילד, להיפגש עם הקבוצות שהגישו הצעות מחייבות. ההצעות הן מעל ההון העצמי של החברה, שעומד על 4.3 מיליארד שקל, אולם נמוכות מההצעות הלא מחייבות שהגישו הקבוצות לפני כשלושה חודשים. מינג שנג היתה אז הקבוצה הרביעית שהגישה הצעה לא מחייבת. כלל ביטוח נסחרת בשווי שוק של 3.2 מיליארד שקל, ואי.די.בי מחזיקה ב־55% ממניותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות