אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה ב-14 מיליארד שקל מתחילת השנה צילום: שאטרסטוק

יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה ב-14 מיליארד שקל מתחילת השנה

על פי נתוני בנק ישראל ב-8 החודשים הראשונים של השנה היקף ההלוואות לדיור במגזר הפרטי הוסיף לגדול והסתכם ב-317 מיליארד דולר; במקביל, הפיחות בשער השקל ניפח את יתרת החוב של מגזר העסקי

25.10.2015, 13:34 | אמנון אטד

היקף המשכנתאות של משקי הבית ממשיך לגדול. בחודש אוגוסט גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית בכ-2.8 מיליארד שקל נוספים (0.9%), ובסוף החודש היא הסתכמה בכ-317 מיליארד שקל. מתחילת השנה גדלה כבר יתרת המשכנתאות של משקי הבית בסכום כולל של כ-14 מיליארד שקל. זאת בהמשך לעליות של כ-15 מיליארד שקל בשנת 2014, של כ-17 מיליארד שקל בשנת 2013 ושל כ-18 מיליארד שקל בשנת 2012.

קראו עוד בכלכליסט

מהנתונים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, גדלה בחודש אוגוסט בכ- 4 מיליארד שקל (0.9%) והסתכמה בסוף החודש בכ-455 מיליארד שקל. מתחילת השנה גדלה יתרת החוב הכוללת של משקי הבית בכ-22 מיליארד שקל (5.2%). בחודש ספטמבר נרשמה ירידה, עונתית ברובה, בהיקף המשכנתאות החדשות שנטלו משקי הבית בהשוואה לחודש הקודם, והן הסתכמו בכ-4.2 מיליארד שקל, לעומת ממוצע חודשי של כ- 5.6 מיליארד שקל שנרשם בשמונת החודשים הראשונים של השנה. הסיבה לירידה הנקודתית היא עונת החגים.

היקף המשכנתאות של משקי הבית מוסיף לגדול, צילום: שאטרסטוק היקף המשכנתאות של משקי הבית מוסיף לגדול | צילום: שאטרסטוק היקף המשכנתאות של משקי הבית מוסיף לגדול, צילום: שאטרסטוק

הפיחות בשער השקל ניפח את יתרת החוב של מגזר העסקי

עוד מתברר מנתוני בנק ישראל כי בחודש אוגוסט גדלה יתרת החוב של המגזר העסקי בכ-10 מיליארד שקל (1.2%) לעומת החודש הקודם והסתכמה בסוף החודש בכ-824 מיליארד שקל. העלייה ביתרת החוב נבעה הפעם בעיקר כתוצאה מפיחות של 3.9% שנרשם בשער השקל מול הדולר, שהגדיל את השווי השקלי של החוב הצמוד והנקוב במט"ח.

בחודש ספטמבר הנפיק המגזר העסקי, ללא בנקים וחברות הביטוח, אגרות חוב קונצרניות בשווי של כ-3.2 מיליארד שקל, רובן בהנפקות של אג"ח סחירות בבורסה. סכום הנפקות זה גבוה מממוצע הגיוסים בשמונת החודשים הראשונים של השנה, שמסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות