אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יונל כהן עוזב את קבוצת אלון "בגלל עומס עבודה וחוסר זמן" צילם: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

יונל כהן עוזב את קבוצת אלון "בגלל עומס עבודה וחוסר זמן"

יו"ר ביילסול הפורש גוייס על ידי בעל השליטה שרגא בירן כדי שיסייע לו במאבקו בשותפו, דודי ויסמן. כהן מכחיש כי הפרישה נעשית בגלל חילוקי דעות עם בירן. בעלי אג"ח של רבוע כחול ידונו מחר בהודעת החברה כי לא תעמוד בתשלום החוב במועדו

26.10.2015, 06:38 | גולן חזני

קצת יותר משנה עברה מאז הוזעק יונל כהן לקבוצת אלון על ידי בעל השליטה שרגא בירן, וכבר החבילה מתפרקת. ל"כלכליסט" נודע שכהן הודיע ביום חמישי לבירן כי לא יוכל להמשיך בתפקידיו בקבוצה בשל עומס עבודה ומחסור בזמן לאור פעילותו כיו"ר בחברת הביטוח איילון ובית ההשקעות תמיר פישמן, ובחברת בתי אבות גיל הזהב.

קראו עוד בכלכליסט

כהן מכחיש כי פרישתו נעשית על רקע חילוקי דעות עם בירן. עזיבתו של כהן תופשת את קבוצת אלון בתקופה קשה מאד. מחר יתכנסו מחזיקי האג"ח של החברה־הבת אלון רבוע כחול לדון בנקיטת הליכים נגד החברה שהודיעה כי לא תעמוד בתשלום החוב בתחילת נובמבר במועדו.

כהן גויס על ידי בירן באפריל 2014 כדי לסייע לו במאבקו מול דודי וייסמן, בן־דודו ושותפו לשליטה (53%) בקבוצת אלון שתחתיה עסקי קמעונאות (מגה ו־am:pm), דלק (דור אלון) ונדל"ן (רבוע כחול נדל"ן). במסגרת המאבק החליט בירן שלא לחדש את חוזהו של ויסמן כמנכ"ל קבוצת אלון. לקבוצה יש חוב של כ־2.2 מיליארד שקל כלפי מחזיקי האג"ח, והיא מצויה בעין הסערה עם המשבר ברשת מגה והחשש לפירעון האג"ח. בירן וויסמן מחזיקים באלון באמצעות ביילסול הפרטית שכהן היה יו"ר שלה. ויסמן סולק מקבוצת אלון, כשעל פי שמועות שלא אומתו ואשר מוכחשות על ידי כהן, הובטח לכהן בונוס של מיליוני שקלים עם השלמת המהלכים. כהן הוא שגייס את אביגדור קפלן, שמונה למנכ"ל אלון במקומו של ויסמן, להוביל את ביצוע ההחלטות של בירן.

שרגא בירן, צילום: אוראל כהן שרגא בירן | צילום: אוראל כהן שרגא בירן, צילום: אוראל כהן

קפלן הוא זה שהופיע לאסיפות האג"ח כדי להביא להסדר בקבוצת אלון, ברבוע כחול ובמגה. רבוע כחול שהודיעה ביום

חמישי האחרון כי הם מבקשת דחייה של מספר ימים בתשלום קרן וריבית של 50 מיליון שקל למחזיקי אג"ח מסדרה ג'. הדחייה, כך נמסר מהחברה, נובעת מהצורך לקבל הסכמת הבנקים לתשלום. נאמן האג"ח, הרמטיק, הסכים לדחייה של ארבעה ימים, אבל הסכמתו זקוקה לאישור בעלי האג"ח שיתכנסו מחר במשרדו של עו"ד מאיר ליפא. הסכמת הבנקים לתשלום לבעלי האג"ח נובעת מהעובדה שרבוע כחול לא פרעה בשבוע שעבר חוב של 20 מיליון שקל לבנק הפועלים. רבוע כחול אמורה להביא את עמדתה לאסיפה, אולם מחזיקי האג"ח מתכוונים לפתוח בהליכים להסדר חוב אם יתברר כי הקשיים של החברה מהותיים ואם היא לא תתן תשובות לשאלות שתתבקש. היועץ למחזיקים הוא עו"ד עדי פיגל.

כהן, לשעבר מנכ"ל חברת הביטוח מגדל, רכש לאחרונה 11% ממניות חברת הביטוח איילון ב־48 מיליון שקל וכן אופציה לרכישת 11% נוספים. בנוסף הוא רכש עוד קודם לכן 27% ממניות בית ההשקעות תמיר פישמן לפי שווי של 60 מיליון שקל. בנוסף הוא בעל שליטה משותפת עם משפחת רובינשטיין בחברת בתי האבות בית הזהב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות