אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם מועמד לנשיאות פיפ"א מעורב בפשעים נגד האנושות? צילום: רויטרס

האם מועמד לנשיאות פיפ"א מעורב בפשעים נגד האנושות?

נשיא קונפדרציית הכדורגל של אסיה, שייח סלמן בין איברהים אל חליפה, הגיש את מועמדותו לתפקיד. ארגוני זכויות אדם מתנגדים

26.10.2015, 14:46 | שירות כלכליסט

על אף התגברות הביקורת מצד ארגוני זכויות אדם, נשיא קונפדרציית הכדורגל של אסיה, שייח סלמן בין איברהים אל חליפה, הגיש באופן רשמי את המועמדות שלו לתפקיד הנשיא הבא של פיפ"א לקראת הבחירות שיתקיימו בפברואר.  

קראו עוד בכלכליסט

שייח סלמן, שתמך בבלאטר בבחירות האחרונות שנערכו במאי, התחייב לתמוך במועמדות של פלאטיני, אך מרגע שהצרפתי הושעה החל לשקול לרוץ בעצמו, צילום: רויטרס שייח סלמן, שתמך בבלאטר בבחירות האחרונות שנערכו במאי, התחייב לתמוך במועמדות של פלאטיני, אך מרגע שהצרפתי הושעה החל לשקול לרוץ בעצמו | צילום: רויטרס שייח סלמן, שתמך בבלאטר בבחירות האחרונות שנערכו במאי, התחייב לתמוך במועמדות של פלאטיני, אך מרגע שהצרפתי הושעה החל לשקול לרוץ בעצמו, צילום: רויטרס

שייח סלמן, המשמש כנשיא ההתאחדות האסייתית מאז 2013, הגיש את המועמדות שלו אמש לאחר שיחות בקהיר עם נשיא פיפ"א הזמני ונשיא קונפדרציית הכדורגל של אפריקה, עיסא הייאטו, כך על פי דיווחים במולדתו בחריין. סוכנות החדשות הרשמית של בחריין אף אישרה את הדיווח.

בשבוע שעבר דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן" כי שייח סלמן שוקל ברצינות להתמודד על התפקיד בעקבות השעייתם ל-90 יום של נשיא אופ"א מישל פלאטיני והנשיא היוצא ספ בלאטר.

שייח סלמן, שתמך בבלאטר בבחירות האחרונות שנערכו במאי, התחייב לתמוך במועמדות של פלאטיני, אך מרגע שהצרפתי הושעה החל לשקול לרוץ בעצמו. בשבוע שעבר סיפר כי דמויות בכירות בעולם הכדורגל דוחקות בו להתמודד. אולם, ארגוני זכויות אדם, ביניהם Human Rights Watch, אמריקאים בעד דמוקרטיה והמכון בבחריין לזכויות ולדמוקרטיה, מעבירים ביקורת חריפה על המועמדות הזו שלו. שייח סלמן מואשם ב"מעורבות בפשעים נגד האנושות" בעקבות עמידתו בראש ועדה שזיהתה 150 ספורטאים שהיו מעורבים בהפגנות בעד הדמוקרטיה ב-2011, כולל שחקני כדורגל בינלאומיים, שרבים מהם נעצרו ועונו. הוא מכחיש את ההאשמות.

לנוכח הטלטלות שעוברות על פיפ"א בחודשים האחרונים, חמישה בכירים כבר הכריזו על המועמדות שלהם לתפקיד הנשיא והגישו את הטפסים הנדרשים. תאריך היעד להגשת הטפסים הוא היום בחצות (שני), ואז המועמדים יעברו "בדיקת מהימנות".

המועמדים בשלב זה כוללים את הנסיך הירדני עלי בין חוסיין, שהפסיד לבאלטר בבחירות במאי, וג'רום שמפיין הצרפתי. שני המועמדים הנוספים הם איש העסקים הדרום אפריקאי טוקיו סקסוול, אסיר פוליטי לשעבר מתקופת האפרטהייד, שנחשב מקורב לבאלטר ושחקנה לשעבר של נבחרת טרינידד וטובגו דיוויד נקהיד.על פי הדיווחים גם זיקו, כוכב נבחרת ברזיל לשעבר, מעוניין בתפקיד אך לא מקבל מספיק תמיכה. כמו כן, מזכ"ל אופ"א, ג'יאני אינפנטינו, עשוי להגיש מועמדות.

פלאטיני הספיק להגיש את המועמדות הרשמית שלו שעות ספורות לפני שהושעה על ידי ועדת האתיקה של פיפ"א, כך שהסיכויים שלו להיבחר הצטמצמו משמעותית.

בסוף השבוע האחרון עוד התלבטו באופ"א האם להעביר את התמיכה למועמד אחר כמו שייח סלמן. לאור האופי המחולק של המרוץ, קרוב לוודאי ש-54 החברים של אופ"א יחלקו את הקולות שלהם בין כמה מועמדים.

התומכים ביישום רפורמות בפיפ"א טוענים שיש למנות מועמד חיצוני שישיק תכנית רפורמה מקיפה בארגון מוכה השערוריות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות