אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים מתהדרים במאבק זכויות בעלי חיים כדי להתנגח ברפורמת העוף צילום: ארז ביט

הח"כים מתהדרים במאבק זכויות בעלי חיים כדי להתנגח ברפורמת העוף

מגדלי העופות מקבלים רוח גבית בלתי צפויה למאבקם - בדיון ועדת הכלכלה ח"כים מימין ומשמאל חזרו על טענת ארגונים למען בע"ח כי אם האוצר יפרק את "קרטל" העופות, תוגבר שחיטת האפרוחים

27.10.2015, 07:56 | רוני זינגר

בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא רפורמת הפטם ינסו פעילי הארגונים למען בעלי חיים להקרין את אחד מהסרטונים הקשים שמתעדים את תעשיית שחיטת העופות והרג האפרוחים. בכך מקבלים דווקא מגדלי העופות רוח גבית בלתי צפויה למאבקם נגד רפורמה בענף העוף של האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

בדיון בוועדה שהתנהל השבוע הביעו מגדלי העופות, כלומר אירגוני החקלאים ונציגיהם בכנסת כמו יצחק וקנין מש״ס ואיתן ברושי מהמחנה הציוני, את עמדתם נגד פירוק מה שמכנה האוצר ״קרטל״ מגדלי העופות. אחריהם דיברו חברי הוועדה וכולם, בין אם מהקואליציה ובין אם מהאופוזיציה, התנגדו לרפורמה, ולא רק ממניעים כלכליים. נורית קורן מהליכוד, איציק שמולי, איילת נחמיאס־ורבין ואיתן ברושי מהמחנה הציוני, וקנין מש״ס, תמר זנדברג ממרצ, כולם דיברו על הפגיעה הקשה בבעלי החיים שתגרום הרפורמה.

הח"כים התייחסו לטענה של ארגוני זכויות בעלי החיים, על פיה אם יפרק האוצר את "קרטל" מגדלי העופות, באמצעותו מווסת השוק את אספקת העוף למשק, גידול האפרוחים רק יגדל ותוגבר השחיטה.

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), צילום: אלכס קולומויסקי

על פי הערכת ארגוני בעלי החיים הרפורמה תביא להשמדה של 4.5 מיליון אפרוחים שלא ממשיכים לתעשיית הבשר בגלל סיבות שונות. מיליון וחצי נוספים לא ישרדו בגלל התנאים הקשים ועוד כ־18 מיליון יעברו יישחטו אל אף שאין להם ביקוש.

רק בשבוע שעבר קרא ברושי בעת נאום בנושא בדיון ״די כבר עם הצער בעלי חיים הזה״. ברושי נענה מיד בתשובה מצד ח״כ דב חנין: ״הם בצד שלך״.

לשיטת האוצר, העלאת הייצור והשיווק תביא להורדת המחירים, ואולם זנדברג דיברה בדיון על נתונים המצביעים כי כבר כיום ישנם עודפים בשוק העופות ולכן הרפורמה תגביר את ההשמדה המיותרת.

נציג האוצר אודי אדירי טען כי לא תהיה השמדה מאסיבית של אפרוחים פשוט מכיוון שהורדת המחירים תביא לעלייה בצריכת העופות.

חברי הארגונים אנונימוס ומגמה ירוקה עסקו בפעילות לובינג מאסיבית בשבועות שקדמו לדיון, בין השאר באמצעות הקרנת הסרטונים המדוברים לחברי הוועדה.

רונן בר מאנונימוס מסר אתמול כי ״פשרה תביא לסבל והרג של מיליוני בעלי חיים בלי שיש ביקוש בקרב הצרכנים״.

ישראל היא הצרכנית השניה בגודלה בעולם בצריכת עופות: 217 מיליון עופות נשחטים מדי שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות