אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפך: בנט תומך במפת הטבות המס המקורית צילום: אוראל כהן

מהפך: בנט תומך במפת הטבות המס המקורית

בבית היהודי ויתרו על הכללת התנחלויות נוספות בין היישובים הזכאים להטבת מס, ככל הנראה משום שסיכמו על פיצוי כספי עם רה"מ להתנחלויות. גפני הודיע כי לא יעלה את הנושא לדיון - וייתכן שהוא יחזור לבג"ץ

27.10.2015, 11:12 | רוני זינגר
שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הודיע הבוקר (ג') כי הוא תומך במפת הטבות המס המקורית כפי שגובשה בוועדת הכספים ושאינה כוללת את ההתנחלויות: "אני תומך לחלוטין בהצעה שעל הפרק צריך להעביר אותה כמו שהיא בלי שינוי". לדברים הקשיב חבר מפלגתו ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ שכבר הודיע כי לא יצביע בעד המפה כל עוד לא נכללות בה התנחלויות שלדבריו זכאיות גם הן להטבה. ואולם כפי שאמרו גורמים פוליטיים, הבית היהודי ויתרו כיוון שככל הנראה סוכם עם ראש הממשלה על פיצוי כספי שההתנחלויות יזכו לו בהמשך.

ואולם בעוד שעניין ההתנחלויות כבר סוכם, הרי שהלחץ בעניין ההטבות על ראש הממשלה נמשך, הפעם מצד ראשי רשויות מ"הליכוד" שמסרבים לספוג את הפגיעה המסויימת שמפת הטבות המס עושה ביישובם. לפיכך, הודיע גפני כי הוא לא מעלה את הנושא לדיון ובסביבתו אמרו כי הנושא קרוב כפסע מפיצוץ מוחלט, וכי גפני יוותר ככל הנראה על דיון והצבעה בנושא.

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים | צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר

אם אכן כך הדבר, יחזור הנושא לבג"ץ, שעשוי להפסיק כליל את הסדר הטבות המס ולבטל לאלתר את כלל ההטבות מהן נהנות כיום רשויות מקומיות שונות.

ביומיים האחרונים נמשכים לחצים כבדים מצד מספר ראשי ערים מהליכוד, על לשכת ראש הממשלה בנוגע למתווה. זאת, לצד לחץ מאסיבי שהופעל על נתניהו גם מצד המתנחלים. אלא שבזמן שבעניין ההתנחלויות סוכם כי לפי שעה אלו לא יוכללו במפת ההטבות, למעט אלו שהוכללו מראש - קרית ארבע והיישוב היהודי בחברון - הרי שבכל הנוגע לראשי הרשויות של הליכוד, הלחץ רב. מאבק ראשי הרשויות הוגבר ביומיים האחרונים כאשר התברר כי גפני מעלה את מפת ההטבות להצבעה. קמפיין ראשי הרשויות הללו נאחז בטענה שהפריפריה "מקוצצת". ואולם האמת היא, שהמפה הנוכחית כוללת יותר ערי פריפריה מאי פעם, ובמקום 182 יישובים שתושביהם זכו להטבת המס עד כה, יזכו מעתה לא פחות מ-403 יישובים. ראשי הרשויות שמתקוממים כעת כועסים על כך שאחוזי ההטבה שלהם ייפגעו. הם ייפגעו כיוון שהשמיכה קצרה, וככל שהוכנסו יותר יישובים והתקציב מנגד לא גדל מאוד, הרי שכולם נפגעים מעט. כך למשל עכו תזכה להטבת מס בגובה של 7% במקום 11% עד כה. ועדיין, אם לא תאושר המפה כפי שהיא, הרי שבג"ץ עלול לשמוט לכולם את ההטבה.

כיוון שכל אחד מנסה לשמר את מצבו, הלחץ על נתניהו רב , ולשכתו מנסה להביא לשינוי במתווה שגיבשה ועדת הכספים בשבועות האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות