אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מבטיח: דירה בקריית מוצקין בהנחה של 400 אלף שקל צילום: אלכס קולומויסקי

כחלון מבטיח: דירה בקריית מוצקין בהנחה של 400 אלף שקל

שר האוצר אמר בוועדה לביקורת המדינה כי "הכלכלה הישראלית יכולה לעמוד בפתרון משבר הדיור, גם בעלות של מיליארדי שקלים בשנה". לדבריו, "עד סוף השנה נשווק 25,000 יחידות דיור במתכונת של מחיר למשתכן"

27.10.2015, 13:23 | עמרי מילמן ודותן לוי

"הכלכלה הישראלית יכולה לעמוד בפתרון משבר הדיור. גם בעלות של מיליארדי שקלים בשנה. זה מגיע לזוגות הצעירים". כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון בדיון בוועדה לביקורת המדינה על דו"ח המבקר בנושא משבר הדיור. 

קראו עוד בכלכליסט

כחלון טען כי "אחת הבעיות היא ש-90% מהאנשים לא רוצים שמחירי הדירות ירדו כי יש להם דירות. יש פעילות של גורמים אינטרסנטים בתקשורת. הדירות בקריית מוצקין יימכרו בהנחה של 300-400 אלף שקל. הצלחה אדירה נוספת לשיטת מחיר למשתכן". לדבריו, "תוכנית מחיר למשתכן היא התוכנית שלי. אני אחראי עליה. התוכנית הזאת תצליח ותשנה את שוק הדיור".

כחלון. "90% לא רוצים שמחירי הדירות יירדו", צילום: עמית שאבי כחלון. "90% לא רוצים שמחירי הדירות יירדו" | צילום: עמית שאבי כחלון. "90% לא רוצים שמחירי הדירות יירדו", צילום: עמית שאבי

שר האוצר עוד אמר כי "היום נפרסם את תוצאות המכרז בקריית מוצקין. נמכור שם דירות בהנחות של 400 אלף שקל. עד סוף השנה נשווק 25,000 יחידות דיור במתכונת מחיר למשתכן. 70,000 עד סוף השנה הבאה. אני נכנסתי לתפקיד שר האוצר והפסקתי את הספסרות של המדינה בקרקעות שלה. אני אומר כאן - המדינה לא תספסר יותר בקרקעות. הקרקעות נועדו בשביל הזוגות הצעירים".

נתוני מחיר למשתכן בקרית מוצקין נחשפו: דירות ימכרו במחיר ממוצע של 1.051 מיליון שקל

בתוך כך, משרד האוצר פרסם את תוצאות מכרז מחיר למשתכן במתחם כורדני – קרית מוצקין המצביעים על כך שגם המכרז השני (הראשון היה בעפולה, ד"ל) הסתיים בהצלחה ומוביל להוזלה משמעותית במחירי הדירות. לפי התוצאות, המחיר הממוצע של דירה במתחם יעמוד על 1.051 מיליון שקל, זאת לעומת מחירים של 1.4 מיליון שקל ומעלה המשתקפים מנתוני המכירות של התקופה האחרונה. מחיר הדירות שנקבע בפרויקט משקף הנחה של עד 30% ממחיר השוק.

במתחם שווקו 1,028 יחידות דיור ב-20 מתחמים (מגרשים) שעליהם התמודדו 51 יזמים. המתחמים חולקו למתחמים גדולים של 94 יח"ד במקסימום ועד למתחמים קטנים יותר של 28 ו-22 יח"ד, וזאת כדי לאפשר ליזמים מקומיים לגשת אליהם. בין החברות שזכו במכרז נמנות חברות גדולות כמו אשדר אשר זכתה ב-2 מתחמים ל-188 יח"ד ואורתם מליבו שזכתה ב-3 מתחמים של 94 יח"ד וסך הכל 282 יח"ד, ולצדן חברות שמוגדרות כחברות 'צפוניות' כגון סלע בינוי שזכתה ב-2 מתחמים ל-188 יח"ד, חברת עמרם אברהם שעיקר פעילותה כיום היא באזור חדרה זכתה ב-5 מתחמים של 22 יח"ד וסך הכל 110 יח"ד. חברות נוספות שזכו הן בובליל נכסים שמקום מושבה בקריית מוצקין זכתה בשני מתחמים ל-44 יח"ד סך הכל, חברות נוספות הן סבנטל, ספייס, ואקנין נדל"ן, נחלת וא.מ ניהול והשקעות.

התוכנית למתחם כורדני משתרעת על שטח של 833 דונם בהם יבנו 3,500 יחידות דיור. עד כה שווקו כ-2,800 יח"ד, 1,820 יח"ד ששווקו קודם למכרז מחיר למשתכן וכעת 1,028 היחידות במסלול מחיר למשתכן. השכונה ממוקמת ממערב לקריון ובקרבה לים. בשכונה תמהיל של דירות בגדלים שונים, כאשר הבניינים נעים מ-7 קומות (22 יח"ד) ועד מגדלים של 94 יח"ד ב-22 קומות (לפני שבס- הקלות שמאפשרות בנייה של יותר דירות על אותו שטח בנוי). השכונה תכלול שטחים ירוקים וגנים ציבוריים ובתוך השכונה מצויים החי פארק, התיאטרון והקאנטרי. קרית מוצקין מונה 40 אלף תושבים.

מכרזי מחיר למשתכן במתכונתם המחודשת יוצאים במתחמים לבנייה רוויה הכוללים לפחות שש יחידות דיור במבנים של שתי קומות ומעלה, ולפחות דירה אחת בכל קומה (בהתאם לתוכניות הנקודתיות לאותו המתחם). במכרזים מתמודדים הקבלנים על המחיר הנמוך ביותר למ"ר דירתי בהתאם למפרט טכני שקבע משרד הבינוי והשיכון ומקבלים הנחה משמעותית על מחיר הקרקע.

בנוגע לזכאים, בעוד בעבר היו קריטריונים שזיכו את הזכאים בניקוד מצטבר, כיום מוגדר זכאי כמי שאין ברשותו דירה (כולל מי שלא הייתה דירה בבעלותו בשש השנים האחרונות), יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה. זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4. כמור כן, בהתאם להצעה שמובאת למועצת מקרקעי ישראל 20% מיחידות הדיור בכל מתחם ומתחם יוקצו בעדיפות לבני מקום.

יחד עם זאת, במידה וכעבור 12 חודשים מיום הההגרלה הראשונה הדירות לא נרכשו על ידי חסרי דיור, יתרת הדירות שלא נמכרו לזכאים יוכלו להימכר גם למשפרי דיור בתנאי הזכייה.

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט אמר בנושא: "מדובר בבשורה גדולה לציבור בישראל. 'מחיר למשתכן' תשפיע על היישובים שבהם מתקיים המכרז ועל הוזלה לזוגות הצעירים ולחיילים משוחררים בכל הארץ. בנוסף, לאור השיווקים הצפויים של עשרות אלפי יחידות דיור בתקופה הקרובה, ההערכה היא שתהיה לה השפעה חיובית ומצננת על המחירים במשק. המכרזים הראשונים הם ניצנים של שינוי גדול, שיסייע לשוק באופן מידי וישפיע גם על הדורות הבאים בארץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

57 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

56.
מסתמן שמחיר למשתכן תפגע בקבלנים וברוכשים ותגרום למפח נפש - אליך מר כחלון
הנחה של כ-200 אלף שקל לדירה, 100-140 אלף שקל מצד הממשלה (בסבסוד הקרקע, פיתוח ומענקים) והיתרה מצד היזם, אולם לנוכח תוצאות המכרזים, שב כחלון והצהיר שההנחות יגיעו ל-300 ואפילו 400 אלף שקל בהשוואה למחירי השוק. זאת קרה לאחר שהקבלנים הפחיתו משמעותית את מחיר המקסימום שקבע השמאי הממשלתי במכרז. חלק מההצעות, במיוחד אלה שהוגשו במכרז הראשון שנסגר בעפולה (337 דירות, מחיר ממוצע של 640 אלף שקל לדירת 120 מ"ר), לא יעמדו במבחן המימוש. בעפולה זה הזוי. אני לא מבין איך נתנו מחירים כאלו (פחות מ-5,000 שקל למ"ר).תוצאות מכרזי המחיר למשתכן בעפולה לא הגיוניות ולא כלכליות. קרית מוצקין (1,028 דירות, 920 אלף שקל עד 1.02 מיליון שקל לדירה). שם, בניגוד למכרז שנסגר בעפולה ניתן היה למצוא ברשימת הזוכים גם חברות מוכרות וגדולות כמו אשדר ומליבו בנייה. שיעור הרווחיות נמוכים במיוחד, וכל טעות יכולה להוביל להפסד שיתקע את הבנייה. בניגוד למה שהיה נהוג עד היום, רשות מקרקעי ישראל אפשרה לגופים שאין להם סיווג קבלני הדרוש למכרזים מורכבים כאלו להגיש הצעות ואף לזכות, ואני חושש שחלק מהפרויקטים לא יצאו אל הפועל בגלל חוסר ניסיון וידע. במחיר למשתכן אין גמישות לתקן טעיות מאחר והמחיר למ"ר קבוע מראש. מחיר למ"ר נקבע על כ-4,600 שקל !!!! 1.איפה התמחור על חלקים שלא מקבלים עליהם תמורה כמו חדרי מדרגות, מעליות, לובי וכו'? הם מהווים בבניין ממוצע 20%-25% נוספים לשטח הדירה, אבל לא מקבלים עבורם תמורה במחיר למ"ר ? 2. גם לא חישבו נכון את עלויות הקרקע, המימון והאגרות, ולכן הצעות הנמוכות מ-5,200 שקל למ"ר לא יעמדו במבחן. 3. כיצד ינהגו הבנקים למשכנתאות בנוגע לפרויקטים הללו ??? 4.האם הם ידרשו הון עצמי גבוה יותר? 5. כיצד כחלון והאוצר יתייחסו לקנסות הגבוהים שיוטלו על מי שימכור את הדירה לפני שיסתיימו חמש שנים ? זה קנס של 450 אלף שקל וזה סכום משמעותי !!!! 6. עוד שאלה היא כיצד יתייחסו הבנקים לקנסות הגבוהים לקבלנים, מבחינת המימון והביטחונות. לדברים האלו עדיין אין תשובה 7.יש שאלות גדולות בנוגע לשיטה. גם במשרד האוצר אומרים בעצמם שזו שיטה חדשה וכולם עוד יצטרכו ללמוד אותה. קראנו שנעשו עשרות שינויים במכרז בקרית מוצקין. נשאלת השאלה האם המדינה תמשיך ותתמיד בשיטה זו גם במכרזים שיפורסמו עוד חצי שנה באותו מקום ו/או במרכז הארץ ללא התניות בכללים אחרים?? 8.השיטה מבורכת והרעיון מצוין, אך "התוצאה" עלולה להטעות אותנו הרוכשים , בעיקר בנוגע ליישום התוכנית. אפשר לראות במכרזים שפורסמו פערים בלוחות הזמנים, עלויות עודפות, הצמדה למדדים וגורמים נוספים שנפלו בדרך. לדוגמא, אי הצמדת המחיר למדד התשומות, מקשה על התמחור ועל ניתוח הכדאיות לפרויקט, שכן אין לדעת מה יהיו ההתייקרויות ומה שברור הוא שעל היזם הזוכה יוטל לשאת בהן, וזה לא הגיוני ועל כן התוספות האלו יועמסו על הקונים . אלה פרויקטים שיוצאים לדרך כשהם מפסידים על הנייר, משרד האוצר אולי מכריז על הצלחה בעפולה, אבל בינתיים אנחנו זוגות צעירים ללא דירה. מבחן ההצלחה להוזלת מחירי הדיור יהיהי באם הממשלה מסוגלת להוביל קו רציף ולהגביר את האמון שלנו כלפי כחלון והממשלה. התוצאות של המיכרזים בהן כחלון מתפאר מעידות שיש הצלחה לפרסום ולשיווק, אך לצערנו יש סימן שאלה גדול על ההיתכנות של הזוכים למסור לנו זוגות צעירים שיזכו בהגרלות של הדירות לקבל מפתח כרוכשים.
צעירים למען צעירים  |  03.11.15
53.
חבל שאתה עושה הכל חוץ מטוב לכלכלה, יש לך כנראה אינטרס חזק
לא ברור לי איך אתה רוצה להוציא מיליארדים על דיור כאשר יש פה בתי חולים שנראים כמו עולם שלישי. מה עם התשתיות? מה עם ההשכלה? אם לא היית מוותר על המתווה גז שמעורך ב 500 מיליארד אז היה על מה לדבר איתך, כרגע אתה נראה שר ההבטחות
הבן של הגאון  |  29.10.15
לכל התגובות