אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות תגיש כתבי אישום נגד בנימין בן אליעזר, אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן צילום: עטא עוויסאת

פרסום ראשון

הפרקליטות תגיש כתבי אישום נגד בנימין בן אליעזר, אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן

הפרקליטות הודיעה לבאי כוחו של בן אליעזר כי הוא יועמד לדין בחמש פרשיות. החשד העיקרי והחמור הוא השוחד: חקירת המשטרה העלתה את החשד כי בן אליעזר פנה לאיש העסקים אברהם נניקשווילי וביקש ממנו 400 אלף דולר. בתמורה ביצע בן אליעזר פעולות כשר התמ"ת לטובתם של נניקשווילי ושותפו ג'קי בן זקן; יתר הפרשיות עניינן איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מס; כתבי אישום יוגשו גם נגד רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה

27.10.2015, 17:41 | זוהר שחר לוי

הפרקליטות הודיעה היום (ג') לבאי כוחו של בנימין (פואד) בן אליעזר, כי יוגש נגדו כתב אישום, זאת לאחר שטענותיו בשימוע נדחו. גם בעניינו של איש העסקים אברהם נניקשווילי התקבלה ההחלטה כי יוגש נגדו כתב אישום בפרשה.

קראו עוד בכלכליסט

כמו כן הודיעה הפרקליטות כי תעמיד לדין גם את החשודים הנוספים ג'קי בן זקן רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה.  

פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) סיימו את הליכי השימוע בעניינו של השר לשעבר בנימין בן אליעזר והחליטו כי יועמד לדין. הודעה על כך נמסרה לבאי כוחו ובה צוין כי טענותיו בשימוע נדחו.

בהודעה שנמסרה לבן אליעזר מטעם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צוין כי יועמד לדין בחמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מס. לפי הפרקליטות,החלטה זו התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי שווקי.

במקביל, נמסרה הודעה לחמישה חשודים נוספים בתיק כי טענותיהם בשימועים נדחו וכי יוגש נגדם כתב אישום. כתבי האישום יוגשו בזמן הקרוב.

בבסיס כתב האישום, כך לפי הפרקליטות, התקופה שבה כיהן בן אליעזר כחבר כנסת וכשר בממשלות ישראל. על פי החשד, דרש וקיבל מר בן אליעזר סכומי כסף בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נכסי נדל"ן. על פי החשד, בן אליעזר גם המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק.

כמו כן, נחשד בן אליעזר כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

"בן אליעזר מסר הצהרות הון כוזבות"

לפי החשד, בן אליעזר לא דיווח על הכספים ונקט פעולות של הסוואה והסתרה של מאות אלפי דולרים שהחזיק במזומן בכספות ביתו ובבנק.

בן אליעזר נחשד עוד במסירת הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת ונטען כי לא כלל דיווחים על הון ונכסים שצבר, לא הגיש דוחות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס "הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר".

החשד העיקרי והחמור בעניינו של בן אליעזר מייחס לו עבירת שוחד. חקירת המשטרה בעניין העלתה את החשד כי בן אליעזר פנה לאיש העסקים אברהם נניקשווילי וביקש ממנו 400 אלף דולר. בתמורה לכך ביצע בן אליעזר פעולות מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשווילי ושותפו ג'קי בן זקן, כך לפי כתב החשדות.

בין השאר, כך נטען, פעל בן אליעזר למינוי מקורבו של נניקשווילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. בנוסף, כך לפי החשד וכפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", הפעיל בן אליעזר את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראשת לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת 'שמן' שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד". לטענת הפרקליטות, רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת ראשת לשכתו, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט.

מעבר לכך, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשווילי בהליך משפטי שניהל ושנחשף לבקשת "כלכליסט". על הגשת התצהיר מייחסת הפרקליטות לשר לשעבר עבירה של מרמה והפרת אמונים.

בן אליעזר נחשד גם בעבירה של קבלת שוחד בכל הנוגע לאיש העסקים רוי מוצפי. בן אליעזר, כך לפי החשד, פנה לקונסול מצרים מספר פעמים על מנת להשפיע בקרב הממשל המצרי לשם קבלת אשרות לעובדי החברה שבבעלות מוצפי. בעקבות פניות אלה חידש קונסול מצרים את מתן האשרות לעובדי החברה באופן מיידי, וכל אימת שהיה בכך צורך. מנגד, בשנת 2011, העביר מוצפי לבקשת בן אליעזר סכום של 260 אלף שקל לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו של בן אליעזר בנס ציונה.

הקשר בין בן אליעזר לבין מוצפי המשיך גם בשנת 2012, אז פנה השר לשעבר לאיש העסקים וביקש ממנו סכום של 500 אלף שקל לצורך מימון רכישת בית ביפו. מוצפי נענה לבקשה והעביר לו את הסך האמור. בן אליעזר ביקש ממוצפי סכומים נוספים בהמשך המצטברים לכ-1.3 מיליון שקל וזאת לצורך רכישת בית ביפו. בן אליעזר, כך לפי כתב החשדות, "הפעיל על מוצפי לחצים על מנת שיעביר את הכסף, בין אם ממקורותיו ובין אם ממקורות אחרים. מחומר הראיות עולה כי הסכום הנוסף שהתבקש לבסוף לא הועבר לבן אליעזר".

עבירה נוספת המיוחסת לבן אליעזר היא עבירה של הלבנת הון. לפי החשד בפרקליטות, בין השנים 2011-2012 החזיק השר לשעבר סכומי כסף גדולים, ומעל ל-2 מיליון שקל. בן אליעזר, נטען, ביקש לעשות שימוש בכספים אלה לצורך רכישת נכסי נדל"ן, מבלי להפקיד את כספי המזומן בחשבונות הבנק שלו, כדי שלא להזדהות כמי שמחזיק ברשותו סכומים גבוהים במזומן. לצורך כך, פנה בן אליעזר מספר פעמים למכרו, וביקש ממנו לבצע עבורו שירותי המרה ולהזדהות כמבקש השירות במטרה לגרום לזיהוי ודיווח לא נכון.

 

הטענות בשימוע נדחו

בן אליעזר זומן לשימוע בחודש יוני האחרון, אז הודיעה הפרקליטות כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע בחשד לעבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכן בעבירות מס.

בנימין בן אליעזר והדופלקס ביפו, צילום: ישראל הדרי, יובל חן בנימין בן אליעזר והדופלקס ביפו | צילום: ישראל הדרי, יובל חן בנימין בן אליעזר והדופלקס ביפו, צילום: ישראל הדרי, יובל חן

"במסגרת תפקידך הציבוריים בן השנים 2007-2014", נטען במכתב השימוע שנשלח לבן אליעזר על ידי פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי שווקי, "היית בעל יכולת השפעה על קידום ושמירה של אינטרסים כלכליים של אנשי עסקים. על פי החשד דרשת וקיבלת סכומי כסף בעד פועלות הקשורות בתפקידך מאנשי עסקים שונים. בכספים אלה רכשת בין היתר נכסי נדל"ן.

"בנוסף, המרת לא דיווח ותוך פעולות הסוואה והסתרה מט"ח בשווי מאות אלפי דולרים, אותן החזקת במזומן בכספות בביתך ובבנק. מסירת הצהרות כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כללת דיווחים בדבר הון ונכסים שצברת; לא הגשת דו"חות לרשות המסים והעלמת הכנסות חייבות במס".

ההחלטה לזמן את השר התקבלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ועל יסוד המלצת פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי שווקי.

פרקליטיו של בן אליעזר, עוה"ד נבות תל-צור וטל שפירא, דחו עם זימונו לשימוע את החשדות שיוחסו לו. "אנו משוכנעים", אמרו אז, "שלאחר שיתאפשר לנו לעיין בחומר החקירה, יהיה בידנו להפריך את החשדות והתמונה תשתנה מקצה לקצה".

  • פרקליטיו של בן אליעזר מסרו היום בתגובה להודעת הפרקליטות: "יש לנו אמון מלא בבית המשפט. למרות מצבו הבריאותי הקשה של פואד בכוונתו להיאבק על שמו הטוב. אנו מאמינים ומקווים שבבית המשפט לא תיוותר אבן על אבן מכתב החשדות באופן שינקה את שמו של פואד מכל רבב, כפי שהוא זכאי לכך לאחר 60 שנות תרומה ושירות למען המדינה ואזרחיה".

כתב אישום גם נגד נניקשווילי

גם בעניינו של איש העסקים אברהם נניקשווילי התקבלה כאמור ההחלטה כי יוגש נגדו כתב האישום בפרשה. אתמול נחשפו ב"כלכליסט" תמלילי חקירתו בלהב 433 שבה טען בתוקף כי הלווה כספים לבן אליעזר כחבר. "לחברים כמו פואד אני מוכן לתת את החיים", אמר. 

בעניינם של ג'קי בן זקן ושל איילת אזולאי, שהייתה ראש לשכתו של בן אליעזר, החשד, שנחשף בעבר ב"כלכליסט", הוא כי אזולאי תיאמה עבור בן זקן פגישה עם נציגי חברת נובל אנרג'י.בנושא קידוח מד אשדוד.

מימין: בנימין בן אליעזר ואברהם נניקשווילי, צילום: יריב כץ מימין: בנימין בן אליעזר ואברהם נניקשווילי | צילום: יריב כץ מימין: בנימין בן אליעזר ואברהם נניקשווילי, צילום: יריב כץ

תגובות

  • פרקליטיו של נניקשווילי, עוה״ד נתי שמחוני ויואב סננס ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מסרו: "קיבלנו, בצער רב, את החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את מרשנו, מר אברהם נניקשווילי. סבורים אנו כי בחינה נכונה של כלל הראיות - כפי ששטחנו בהרחבה במהלך השימוע - הייתה אמורה להוביל להחלטה מושכלת בדבר סגירתו של התיק. ראוי שהציבור יידע, כל טענה המייחסת למר נניקשווילי מעשה בלתי חוקי – ובכלל כך מתן שוחד – אין לה על מה לסמוך ואינה עולה בקנה אחד עם האמת. אנו חדורי אמונה כי לאחר ליבון הדברים עד דק , במסגרת ההליך המשפטי, יוברר דבר חפותו של מר נניקשווילי ויזוכה הוא מכל אשמה".

  • עו"ד ירון קוסטליץ, המייצג את ג'קי בן זקן, מסר: "אין לנו ספק כי בית המשפט יקבע שלא נפל רבב במעשיו של מר בן זקן, ולכן צר לנו מאוד שהוחלט על הגשת כתב אישום בעניינו, כך שהוא יטוהר רק בסוף הדרך ולא בתחילתה. עוד יצויין, כי למר בן זקן לא מיוחסת מעורבות בשוחד, אלא קשר לעבירה של הפרת אמונים מצידה של גב' אזולאי. גם בעניין זה, כאמור, לא היה מקום להגיש את כתב האישום".

  • בא כוחו של מוצפי, עו"ד ששי גז, מסר: "קיבלנו בהפתעה ובאכזבה את דבר ההחלטה על הגשת כתב האישום. מדובר באיש עסקים שעסקיו מתנהלים בחו"ל. הוא אינו לדבר בישראל וכל חטאו הוא חברות טובה ונאמנות לפואד, חברו הקרוב למעלה משלושים שנה.אני סמוך ובטוח כי ההליך יסתיים בזיכוי מוחלט".

  • עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג מסרן בשמו צ׳ארלי יהודה: "אנו מצרים על החלטת הפרקליטות שנמסרה לפני שעה. אנו סומכים את ידינו על בית המשפט שיוציא את הצדק לאור".

  • באות כוחה של אזולאי, עוה"ד יעל גרוסמן ושרון בן צבי, מסרו: "אין קשר בין הפרשה בה מואשם פואד בן אליעזר לבין איילת אזולאי. הפרקליטות בחרה להגיש נגד איילת כתב אישום בניין שולי וצדדי לחלוטין. החברות בין איילת לבין ג'קי בן זקן היא חברות רבת שנים והמיוחס לאיילת כלל אינו מהווה עבירה. חבל שהפרקליטות בוחרת להגדיר התנהגות לגיטימיתכעבירה ולגרום לאיילת עינוי דין מתמשך".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
פואד פעל בעיקר עם ערבים: בארץ בלבנון בעירק כורדיסטאן ברומא חייה כרומאי
טובות הנאה, מתנותף, שוחד, בקשיש הינו הנורמה המקובלת מעבר לגבולות המדינה וגם כאן. כל מי שמעורב עם הפלסטינים או הבדואים בנגב זוכה "להטבות". אצלם חוקי המדינה כלל לא קיימים.חוקי המדינה לא מקוימים אצל כל הסטור הערבי ובמיוחד לא אצל הבדואים.
צהל לשעבר  |  28.10.15
8.
עד מתי רשעים ....
לא הבנתי את זה באמת ...הישנו כאן מישהו חכם שיוכל לסבר את אוזניי ..?....איך זה כשהם גונבים ,הם חזקים ובריאים משור הבר ...?וכשנתפסים ,,באים אלינו ואל בית המשפט בבקשת חמלה /רחמים ושלנאשם עומדות זכויות מעברו....? ובכלל ,איך מעיזים להחציף פנים כולל עורכי דינם ? בטענות כי הם זכים וטהורים מכל רבב ,"והאמת כדרכה תצא לאור " זה שמישהו יועיל ברוב טובו ...להסביר לאדם פשוט ובלתי מלומד כמוני ...תודהההההה
פשוט עם  |  28.10.15
לכל התגובות