אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכו ונהריה הבהילו את נתניהו ותקעו את הטבות המס לכולם צילום: אוהד צויגנברג

עכו ונהריה הבהילו את נתניהו ותקעו את הטבות המס לכולם

ראשי רשויות המזוהים עם הליכוד ראו איך המתנחלים לחצו את ראש הממשלה, ורצו גם. היום הם יוצאים לשביתה רועשת כדי להשיג תוספת להטבות שכבר קיבלו, והמחיר עלול להיות שרשויות אחרות — בהן רבות של הליכוד — יפסידו הכל

28.10.2015, 09:42 | רוני זינגר

הבית היהודי אמנם הודיעה אתמול במפתיע שהיא מוותרת על הכללת ההתנחלויות ברשימת היישובים הזכאים להטבות מס, אולם לאחר שח”כ בצלאל סמוטריץ’ הצליח להלחיץ את ראש הממשלה ולתקוע את אישור ההטבות, פוליטיקאים משופשפים יותר החליטו גם הם ללחוץ את ראש הממשלה. ראשי רשויות מהגליל בהובלת שמעון לנקרי מעכו וז’קי סבג מנהריה, שניהם אנשי ליכוד, יצאו בקמפיין לפיו “מקצצים לפריפריה”. העובדה שמספר ערי הפריפריה הזכאיות להטבה זינק במתווה מ־182 ל־403, שהתקציב עלה מ־800 מיליון שקל ל־1.2 מיליארד שקל, ושאותן ערים עדיין זכאיות להטבה ניכרת, לא הפריעה לנתניהו למצמץ שוב. אישור ההטבות שוב תקוע, למרות שמאות ראשי ערים ממתינים לאישורו.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר אמורות אותן רשויות לשבות במחאה על הפגיעה בשיעור ההטבה שיקבלו תושביהם. הטבת המס לתושבי עכו תרד מ־11% ל־7%, ובנהריה ומעלות היא תרד מ־11% ל־9%. לצד לנקרי וסבג ישביתו את עריהם גם ראש עיריית מעלות־תרשיחא שלמה בוחבוט, ראש מועצת מטה אשר יורם ישראלי, ראש מועצת מעלה יוסף שמעון גואטה, ראש מועצת מזרעה פואד עווד וראש מועצת כפר ורדים סיון יחיאלי. באותן רשויות לא תהיה קבלת קהל בעירייה ועובדי הרשות במערכת החינוך ישבתו.

אלא שמרבית ראשי הרשויות שמשתתפות במאבק, השתתפו בשבועות האחרונים באופן פעיל בדיוני ועדת הכספים על מתווה ההטבות, העירו הערות והכירו היטב את הנוסח המתגבש. לפני ההצבעה שאמורה היתה להתקיים ביום רביעי שעבר כמעט לא נשמעו הסתייגויות מצד ראשי הרשויות האלה. אותה הצבעה בוטלה ברגע האחרון כשנתניהו התיישר לפי עמדת הבית היהודי ודרש להכליל את ההתנחלויות ברשימה.

 

פיצוי אחר להתנחלויות

 

הלחץ של הבית היהודי עורר את תיאבונן של אותן רשויות לשפר את ההטבה שהן מקבלות, ובימים האחרונים מופעל לחץ כבד על ראש הממשלה. ל”כלכליסט” נודע כי שלשום בערב נערכה פגישה בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות גפני ויו”ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט. בפגישה דרש נתניהו לשפר את הטבת המס הניתנת לארבע רשויות שראשיהן מזוהים עם הליכוד. גפני, שנאמן מאוד למתווה ההטבות שגיבש, הודיע שהוא מסרב לשינוי, כפי שהתנגד להכללת ההתנחלויות. בנט הודיע מצדו כי הוא מסיר את הדרישה להכללת ההתנחלויות.

אתמול הודיע בנט בוועדת הכספים כי “אני תומך לחלוטין במפת ההטבות שגבושה, וצריך להעביר אותה כמו שהיא בלי שינוי” אמר, והבהיר כך לנתניהו שאינו מסכים לדרישה לשפר את התנאים לרשויות המזוהות עם הליכוד. בקואליציה מעריכים שהבית היהודי ויתרה על הטבות המס להתנחלויות (מלבד קרית ארבע שנכללה בה ממילא) משום שנתניהו הבטיח שהן יזכו בעתיד הקרוב לפיצוי כספי במסלול אחר.

חוסר ההסכמה על שיפור התנאים לאותן רשויות תוקע את המתווה ועלול להוריד אותו לטמיון, מה שמגביר את הלחץ במאות רשויות שאמורות ליהנות ממנו. גפני הודיע אתמול שלא ישנה את המתווה ולא יקדם את החקיקה עד שתושג הסכמה. במלים אחרות, גפני ממתין לנתניהו שיחליט כיצד הוא מאזן את הלחצים עליו. אך מעל קידום המתווה מתקתק שעון עצר. המתווה גובש לדרישת בג”ץ, שקבע ב־2012 שיישובים קיבלו את הטבת המס בשל לחצים פוליטיים ולא לפי קריטריונים שוויוניים. מאז, נתן בית המשפט למדינה מספר ארכות לקביעת הקריטריונים, שהאחרונה שבהן תפקע בדצמבר. אם החקיקה לא תושלם עד אז, הנושא יחזור לבג”ץ שעשוי לבטל את מנגנון ההטבות, מה שיגרום לכך שכל 403 הרשויות יפסידו.

בשל כך, הקמפיין של ראשי הרשויות לשיפור ההטבה ביישוביהם, תחת הכותרת כאילו מקצצים לפריפריה לטובת חברון, מעורר תרעומת דווקא בפריפריה. ח”כ טלי פלוסקוב מכולנו, לשעבר ראש העיר ערד, אמרה אתמול כי “מהבוקר אני שומעת שלושה ראשי ערים שמתלוננים על אחוזים בודדים שמורידים להם, ומנסים לשכנע את ראש הממשלה לבטל את המתווה שמביא בשורה אדירה. הם מתעתעים בכל אזרחי ישראל בטענות שווא של קיצוצים לפריפריה. המתווה מביא בשורה ל־400 יישובים בפריפריה שייכנסו למעגל הטבות המס אחרי שנים שהודרו ממנו. ערים כמו כרמיאל, צפת וטבריה שלא קיבלו כלום, יתחילו לקבל הטבות של 7% ו־9% — עדיין פחות מהערים שמתלוננות שהפחיתו להן”.

שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, צילום: דרור כץ שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו | צילום: דרור כץ שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, צילום: דרור כץ

 

מושכים את השטיח

 

“הם שופכים לנו את התינוק עם המים. מה הם עושים?!” אמר אתמול ל”כלכליסט” בייאוש ראש רשות מקומית נוסף שממתין לאישור מפת הטבות המס כפי שהיא. אליו מצטרפים עשרות ראשי רשויות שהתרוצצו בכנסת כדי לוודא שמפת הטבות המס שגובשה תאושר בוועדת הכספים. אך רגע לפני ההכרזה על ניצחונם פתחו כמה ראשי עיר בקמפיין להשבת אחוזים בודדים, ומאיימים למשוך את השטיח מתחת לרגליים של כולם.

“עכשיו המאבק הוא בתוכנו בליכוד”, אמר אתמול אחד מראשי הערים. “מהבוקר מתקשרים ומבקשים שנשתתף בהפגנה נגד מפת ההטבות, אבל בסוף יביאו למצב שלכולנו לא יהיה כלום. הכל מתחיל ונגמר בנתניהו. אם הוא לא היה נותן ללחץ הזה להיכנס אליו, כבר היינו מאחורי אישור המפה. כל מה שהיה צריך זה להתקשר לגפני ולהגיד לו — תצביע כבר על המפה. בדקה זה היה נגמר”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
חלוקה צודקת
החלוקה החדשה צודקת. היה צריך לעשות זאת מזמן. אין קשר בין תמיכה בליכוד למפת ההטבות החדשה. לדעתי זה יעשה רק טוב ויגרום לעלות הדירות לרדת כך שכל צעיר יוכל לרכוש דירה בנהריה.כיום מחירי הדירות בנהריה ומעלות גבוהות מאוד ולא מאפשר לצעירים לרכוש דירות בעיר.
זוג צעיר  |  30.10.15
3.
מפה צודקת
קודם כל כל הכבוד לכתב. כתבה מדוייקת ונכונה ..דבשקשה לומר על כתבות אחרות שקראתי ומלאות באי דיוקים וסילופים. לעניין ההטבות, מקווה שהמפה תאושר ואז יהנו ישובים בפריפריה שעד תה זכו לביתעלמות מוחלטת. הגיע הזמן שהקצפצת והשמנת שממנה נהנו יישובים ספורים ומיוחסים תיתחלק בין כל ישובי הפריפריה.
גליל מערבי , גליל  |  28.10.15
2.
מפה צודקת
קודם כל כל הכבוד לכתב. כתבה מדוייקת ונכונה ..דבשקשה לומר על כתבות אחרות שקראתי ומלאות באי דיוקים וסילופים. לעניין ההטבות, מקווה שהמפה תאושר ואז יהנו ישובים בפריפריה שעד תה זכו לביתעלמות מוחלטת. הגיע הזמן שהקצפצת והשמנת שממנה נהנו יישובים ספורים ומיוחסים תיתחלק בין כל ישובי הפריפריה.
גליל מערבי , גליל  |  28.10.15