אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה אנחנו מתעקשים להשמין? צילום: shutterstock

למה אנחנו מתעקשים להשמין?

פרופסור יקר, אנשים כיום מודעים הרבה יותר לסכנות של השמנת יתר – אנחנו אפילו שומעים שהחלה מלחמה ציבורית נגד התופעה. אך עדיין אנחנו ממשיכים לאכול ולאכול. אני בהחלט ממשיך לאכול, ואיני יודע כיצד להשתנות. מה הבעיה שלנו? דרור

29.10.2015, 08:12 | דן אריאלי

דרור היקר,

אנחנו לא מתמקדים בדברים הנכונים. אנחנו נלחמים בתופעת השמנת היתר באמצעות חינוך והזרמת מידע תזונתי, זאת בהתבסס על ההנחה שידע יעודד אותנו לקבל החלטות טובות יותר. אך זו לא הדרך שבה אנשים פועלים.

בניסוי שערכה עמיתתי לשעבר מאוניברסיטת דיוק, ג'נט שוורץ, ביקר הצוות שלנו במסעדת מזון מהיר סינית כדי לבדוק מה תהיה ההשפעה של הוספת המידע התזונתי ומספר הקלוריות של המנות על הסועדים. בחלק מהימים הצמדנו את המידע לכל מנה, ובימים אחרים הסתרנו אותו. ההשפעה מתברר היתה אפסית. הידיעה שחלק מהמנות היו בריאות הרבה פחות מאחרות לא השפיעה כלל על הלקוחות.

על המשקל. למה אנחנו מתעקשים לאכול מזון לא בריא, צילום: shutterstock על המשקל. למה אנחנו מתעקשים לאכול מזון לא בריא | צילום: shutterstock על המשקל. למה אנחנו מתעקשים לאכול מזון לא בריא, צילום: shutterstock

השף הבריטי ג'יימי אוליבר העלה לאחרונה טענה דומה. הוא הראה לילדים את כל חלקי התרנגולת המגעילים שמרכיבים את חטיפי העוף האהובים עליהם (צ'יקן נאגטס) – עצמות, גידים, עור ועוד חלקים גרועים אף יותר – וטחן את הבלילה הדוחה הזאת, שאחר כך הוא טיגן וציפה בפירורי לחם. למרות זאת, לאחר שהוציא את הנאגטס מהמחבת הילדים בכל זאת רצו לאכול אותם.

אם אנחנו שוכחים בכזו מהירות מה אנחנו אוכלים, איזו תקווה יש לתומכים באכילה בריאה? לכן אני מאמין שכדי לשנות את הרגלי האכילה, עלינו לנטוש את הגישה החינוכית הכושלת. למשל, במקום למכור משקאות מוגזים בבקבוקים של 1.5 ליטר, שאמנם כוללים פירוט קלורי בתקווה שאנשים יבחרו באפשרות בריאה יותר, פשוט נקטין מראש את גודל הבקבוק.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
7, גישתך, היא מאד פלצנית. החופש של שכמותך היה יכול להוות אידיאל רצוי....
לולא נפלתם למעמסה על מע' הבריאות הציבורית. כשאדם מגיע אל שערי בית חולים, קיימת חובה חוקית לטפל בו. עניין התשלום מגיע רק לאחר מכן. ואנו מופצצים בחדשות על מחסור במיטות בבתי חולים. מספרים לנו שיחס כמות המיטות בבתי החולים פר נפש הולך ומדרדר. אני מאד מתפתה לומר לך ולשכמותך מה אתה ואתם יכול/ים לעשות עם 'חופש האכילה', אבל אמנע מכך כדי שתגובתי תישאר "מכובדת".
31.10.15
7.
הפחתת משקל או הפחתת חירות?
שימו לב להמלצה של פרופ' אריאלי וכן כל המגיבים לו. כולם סבורים שעל מנת להילחם בהשמנה, יש לחוקק חוק כלשהו שיאלץ את יצרני המזון לעשות דבר מה. דהיינו הם מתייחסים לציבור כאל תינוקות שאינם מסוגלים לקחת אחריות על חייהם, ומצפים מן המדינה לעשות זאת עבורם, במחיר של צמצום החירות האישית (לקנות בקבוקי משקה גדולים, או כל דבר אחר). עוד יותר ממה שהאנושות סובלת מהשמנה, היא סובלת ממגיפה של נפוליונצ'יקים, שסבורים שבשם טובת הציבור יש להקים כאן מדינת משטרה שמשגיחה על הפה של האזרחים. אני אישית מעדיף להיות חלק מהעם הסובל מעודף משקל, ולא במחסור בחירות.
אורן  |  30.10.15
לכל התגובות