אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בתוך יומיים תראו שהשמים אצלנו לא נופלים בלי נקש"

ראיון כלכליסט

"בתוך יומיים תראו שהשמים אצלנו לא נופלים בלי נקש"

מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה מאמין שביטול עסקת נקש עם לאומי וצניחת המניה אתמול ב־29% לא מסמנים את הסוף של החברה. בראיון לכלכליסט: "אנו בנויים לעבור משבר, ננזיל את עצמנו בכל מיני דרכים, יש לי רוח גבית מהשוק"

29.10.2015, 06:57 | גולן חזני

"נכון שהעסקה התפוצצה. אבל אנחנו בשליטה ופועלים ליישם את המדיניות החלופית שגיבשנו", אמר מנכ"ל כלכלית ירושלים דודו זבידה בראיון ל"כלכליסט" לגבי פיצוץ העסקה בין האחים נקש לבנק לאומי לרכישת 40% מכלכלית ירושלים, שהיו משועבדים לבנק. "חברה לא צריכה לשנות שליטה כדי שיהיה לה טוב. לא ישבתי וחיכיתי שהעסקה תצא לפועל, אני ישן חצי שנה עם עין פקוחה ואף אחד לא הפתיע אותי. אבל חבל שהעסקה לא יצאה לפועל כי היא יכלה לתת ערך מוסף".

קראו עוד בכלכליסט

לחברה יש אג"ח בשווי 7 מיליארד שקל וכרגע יש בור שלא מאפשר את פרעון החובות. מתי יהיה הסדר חוב?

"זו חברה סולבנטית לחלוטין, אין לי אפילו ספק לרגע. יש לה אחזקות מעולות. קיבלנו מכה מטורפת, איבדנו 1.2 מיליארד שקל מההון העצמי בשבועיים. החברה פרעה את כל ההתחייבויות שלה, לא גייסה הון וקיבלה הצעות לרכישה, אבל היא בנויה בצורה שמאפשרת לה לעבור משבר ואנחנו נעבור אותו. חברות אחרות שהיו מוחקות 1.2 מיליארד שקל בשבועיים היו פושטות את הרגל. נפעל בימים הקרובים ליצור את מקורות התזרים הנדרשים. ננזיל את עצמנו בכל מיני דרכים, בין אם במכירה של נכסים, בין אם דרך הנפקות הון ובין אם על ידי הנפקות של החברות־הבנות. יש לי רוח גבית מהשוק, המוסדיים מאמינים בחברה ובהנהלה. תוך יום וחצי יומיים תראו שהשמים אצלנו לא נופלים בלי נקש. גם כך השוק לא נתן אינדיקציות שהעסקה תקרה בודאות. מחר בבוקר לא נראה הסדר. אם הייתי חושב שיש בעיה, הייתי עושה את זה. החברה תחזיר את כל החוב שלה, זו המטרה שלי".

האחים נקש טוענים שהחברה זקוקה להזרמה של חצי מיליארד לפחות.

"ברור שאם מישהו יכניס 600 מיליון שקל החברה תתחזק בצורה דרמטית, אבל בין זה לבין להגיד שהחברה לא סולבנטית זה הבדל גדול. אם היינו לא סולבנטים, יכלנו לקום בשנה האחרונה ולהיפטר מהרבה נכסים טובים, כמו החברות־הבנות מבני תעשייה ודרבן, ולהשמיד ערך בחלקים נמוכים. כולם היו מוחאים כפיים. אבל אני חושב שחשוב לא להשמיד ערך ולא למכור נכסים בזול".

דודו זבידה דודו זבידה דודו זבידה

המניה צונחת ב־29%.

"היא תרד ותעלה. כשהודיעו על עסקת נקש, המניה עלתה ב־20%, אבל מאז היא ירדה יותר. זה אומר שלא מאמינים בנקש? יש משחקים של ספקולנטים לכאן ולכאן".

אוקטובר היה רצוף במכות לכלכלית ירושלים. הראשונה התרחשה בתחילת החודש, כשמשקיע קנדי הודיע כי הוא נסוג מקניית קניון של כלכלית ירושלים בקנדה. ביטול העסקה עלה לחברה 340 מיליון שקל. המכה השנייה התרחשה ב־21 באוקטובר. אז חברת הדירוג מידרוג הורידה את דירוג כלכלית ירושלים בדרגה אחת ל־Baa2 עם השלכות שליליות.

מה המשמעות של הורדת הדירוג בשבוע שעבר? מה יקרה אם תהיה הורדה נוספת?

"אין משמעות להורדת הדירוג. היחסים הפיננסיים של החברה לא עמדו בקריטריונים של הדירוג, והם היו חייבים להוציא את הדירוג העדכני לקראת העסקה. אני מקווה שהפעולות שלנו ישפיעו גם על חברות הדירוג. נשפט על בסיס המעשים והתוצאות".

דרבן אמורה להלוות לכלכלית ירושלים 100 מיליון שקל, אבל הנושים של דרבן עלולים לטרפד את המהלך.

"זו חברה בבעלות מלאה של כלכלית ירושלים עם יתרות מזומן של 300 מיליון שקל. אין לה בעיה בדירוג, אז מספיק לעשות מזה סיפור כזה גדול. זה קצת התלהמות של השוק, אם דרבן תחלק 100 מיליון שקל לא יקרה כלום".

תהיה הערת עסק חי בדו"חות?

"אם אעשה את מה שאני מתכנן — לא. גם אם נמחק 400 מיליון שקל עדיין נשאר עם הון עצמי חיובי של 1.5 מיליארד שקל ועם נדל"ן רק במקומות יציבים כי את המקומות האחרים מחקנו".

בנק לאומי יכול לחיייב אתכם לבצע מימושים בתנאים שלו?

"הבנק הוא נושה של בעלי המניות בחברה, זה תיאור התפקיד שלו ואין לו אחר. אני לא מדבר עם נושים של אחרים. הוא לא נותן לי הוראות ולא יושב בדירקטוריון שלי".

פארק יקום גרם לפיצוץ בעסקת המכירה של כלכלית ירושלים

האחים נקש ביטלו את עסקת רכישת מניות (40%) כלכלית ירושלים שמשועבדות לבנק לאומי תמורת 370 מיליון שקל, בעזרת סעיף בהסכם שמאפשר להם לסגת מהעסקה אשר קשור למרכז המסחרי בקיבוץ יקום. מרכז זה שממוקם על כביש חיפה תל אביב מוחזק בחלקים שווים בידי קיבוץ יקום וחברת דרבן (100%) של כלכלית. שווי המרכז עומד על 700 מיליון שקל בעיקר בשל זכויות בניה מורחבות שיש בו. לפי ההסכם הקיים בין דרבן לקיבוץ, במקרה של העברת שליטה בחלקה של דרבן, לקיבוץ זכות ראשונים לרכוש את האחזקה בתנאים משופרים ובהנחה של 10%.

הנקשים ביקשו מלאומי מכתב התחייבות של הקיבוץ שלא לממש את האופציה, אך הקיבוץ סירב להעניק התחייבות כזו. בלאומי טוענים כי עד למועד השלמת העסקה, ב־15 בנובמבר, היה ביכולתם לשכנע את הקיבוץ לחזור בו מסירובו. לטענת גורמים בלאומי — העובדה שהנקשים מיהרו לפוצץ את העסקה כבר עתה רק מראה את הכוונות האמיתיות שלהם. "הם לא מבינים אילו השלכות עשויות להיות להפרת הסכם כזה, ובעיקר מול בנק. הם התכוונו להפר את העסקה מלכתחילה. הם גרמו נזק אדיר לחברה והבנק ילך איתם עד הסוף", אמרו הגורמים בלאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
אני לא יודע אם פישמן יצא מהברוך אך ב-80 הוא יצא מבעייה עצומה יותר..
בוודאי הציבור מכיר את הסיפור אם קרן רונית המפולת במניות הבנקים הבריחה של ריגר ופישמן לחו"ל החזרה של אליעזר פישמן בניית האימפריה מחדש פי כמה לעומת גודלה בזמן מפולת הבנקים אין ספק שהזמן שונה והמפולות בעולם יכולות לרסק כל עסק באשר הוא אך לפעמים יצר העשייה והביטחון העצמי יכול לגרום למוכשר ביותר לאבד הכל .אני סומך על פישמן שהוא יצא גם מהתסבוכת הזאת כי הוא מוכשר ברמות
30.10.15
לכל התגובות