אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל ורוסיה סיכמו על הרחבת הסחר ההדדי בין המדינות צילום: איי פי

ישראל ורוסיה סיכמו על הרחבת הסחר ההדדי בין המדינות

שר הקליטה זאב אלקין שב מביקור במוסקבה בהמשך לפגישת נתניהו עם פוטין בשבוע שעבר ובו סוכם: ישראל תקבל עדיפות בחתימת הסכם סחר חופשי עם איחוד המכסים הכולל גם את קזחסטן ובלרוס, יושם דגש על שיתוף פעולה בתחום ההייטק ורוסיה תקדם את הסדר הפנסיות של עולי בריה"מ שהגיעו לישראל לפני שנת 1992

29.10.2015, 17:07 | רוני זינגר
ישראל ורוסיה יקדמו במהירות האפשרית הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל לבין איחוד המכסים (המאחד את רוסיה, קזחסטאן, בלרוס ומספר מדינות נוספות של בריה"מ לשעבר), כך סיכם שר הקליטה זאב אלקין בביקור שקיים ברוסיה במהלכו נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, וסגן ראש הממשלה ארקדי דבורקוביץ’.

קראו עוד בכלכליסט

אלקין, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני והשר הממונה על ירושלים, שב מביקור בזק במוסקבה במהלכו דן עם עמיתיו בנושאים מדיניים וכלכליים זאת בהמשך לפגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסי ולדימיר פוטין בחודש שעבר. שתי הממשלות החליטו על הקמת ועדה כלכלית משותפת והדיונים התקיימו כחלק ממנה. הצדדים סיכמו לשאוף לכך שמדינת ישראל תהיה בין המדינות הראשונות שיגיעו להסכם אזור סחר חופשי עם איחוד המכסים, שיאפשר לכלכלה הישראלית וליצואנים הישראלים ליהנות מיתרונות משמעותיים בשווקים הנרחבים במדינות האלו.

אלקין. דגש עם הסכמי הפנסיה של עולים מבריה"מ, צילום: אלכס קולומויסקי אלקין. דגש עם הסכמי הפנסיה של עולים מבריה"מ | צילום: אלכס קולומויסקי אלקין. דגש עם הסכמי הפנסיה של עולים מבריה"מ, צילום: אלכס קולומויסקי

בפגישות סוכם עוד לתת דגש מיוחד לפיתוח שיתוף הפעולה בתחום החדשנות וההייטק בין שתי המדינות. הסחר ההדדי בין רוסיה לישראל עומד על כ-3 מיליארד דולר לשנה, וכמעט שלא נפגע למרות המשבר הכלכלי שפקד את רוסיה לאחרונה, אך שני הצדדים הסכימו כי הפוטנציאל הרחב הקיים בין ישראל לרוסיה רב וכי יש לפעול למיצויו. שני הצדדים סיכמו לעשות מאמצים מיוחדים להגדלת היקף הסחר ההדדי, במיוחד על ידי עידוד שיתוף הפעולה בין אנשי עסקים משתי המדינות.

במסגרת דיוני הוועדה הכלכלית המשותפת התקיים גם מפגש רחב של המועצות לשיתוף הפעולה הכלכלי ישראל-רוסיה ורוסיה-ישראל, שמאגדות בתוכן אנשי עסקים רבים משני הצדדים. במהלך הוועידה הכלכלית נחתמו מספר הסכמים ותוכניות לשיתוף פעולה בהם תוכנית לשת"פ בתחום התיירות, תוכנית לשת"פ בתחום התרבות והסכם לחשיפה ופרסום של מסמכים מהארכיונים על היסטוריה של היחסים הדיפלומטים בין ישראל לרוסיה עד שנת 67.

השר אלקין, לשעבר עולה בעצמו מחבר המדינות, ביקש לשים בפגישותיו דגש מיוחד על השלמת הסכם הפנסיות בין רוסיה לישראל במסגרתו הוסדרו תשלומי הפנסיה לאזרחים רוסים שעלו לישראל עד 92׳, זאת בהמשך לסיכום העקרוני שהגיעו אליו נשיא רוסיה פוטין ורה"מ נתניהו בחודש שעבר. סוכם שישראל ורוסיה יפעלו לחתימה סופית של ההסכם עוד בשנת 2015.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות