אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מותה של החצר האחורית: 5 הערות על חיסול תיקיית other בפייסבוק

מאקרו טכנולוגי

מותה של החצר האחורית: 5 הערות על חיסול תיקיית other בפייסבוק

החברה ביטלה את התיבה שאליה הגיעו הודעות מזרים - ביניהם ספאמרים, מטרידנים ושאר תחלואי מדיה חברתית. איך תתבצע התקשורת עם אנשים שאליהם אינכם מחוברים בפייסבוק - והאם ההחלטה הזו טובה או רעה עבורכם?

31.10.2015, 17:15 | דור צח
1. מותה של החצר האחורית. תיקיית ה־Other, יודע כל מי שמבלה די זמן בפייסבוק, היא החצר האחורית של הרשת החברתית. ספאם, הצעות עבודה מוזרות, קללות על רקע פוליטי, הטרדות מיניות, וגם סתם הודעות מזרים גמורים - כולן מתנקזות לתיקיית ההודעות המשנית הזאת, שרובנו נזכרים בה אחת לכמה שבועות או חודשים. כעת פייסבוק הולכת לשים לכל זה סוף.

תיקיית other תיקיית other תיקיית other

2. פשוט שואלים. לפי הודעה רשמית שפרסמה הרשת החברתית השבוע, היא מתכננת מהפך בכל הנוגע להודעות שאינן מגיעות מחבריו של המשתמש. במקום שיוגלו לתיקיה נפרדת, פייסבוק פשוט תשאל את המשתמש אם הוא מעוניין לשוחח עם הזר המסתורי ששלח אותן. אם כן, הן יקודמו למעמד של הודעות רגילות. אם לא, הוא לא יוכל להציק עוד. הרבה יותר אלגנטי מהתיקייה הנסתרת, חייבים להודות.

רקע מהפך בהודעות הנכנסות: פייסבוק ביטלה את תיבת Other מעתה, זרים לא יוכלו לשלוח לכם הודעות שייכנסו לתיבה הנפרדת - אלא רק להגיש בקשה לתקשר אתכם במסנג'ר. בנוסף, החלה הרשת החברתית לבחון מסך התראות חדש, שיכלול תצוגת כרטיסים דומה לשל גוגל Now נמרוד צוק, תגובה אחתלכתבה המלאה
3. חוכמת ההמונים. יתרונה המרכזי של שיטת השאלות היא שהגולשים יוכלו לנחש, בהתאם לתזמון שבו נשלחות ההודעות, אם הן רצויות או שחבל לסבול סתם. פרסמתם שאתם מחפשים דירה ואתם חוששים לפספס הצעות אטרקטיביות? תנו לזרים להציף אתכם. כתבתם פוסט שהרגיז את הימין הקיצוני? שום אלמוני לא יוכל לאחל לכם ללכת לעזה. פייסבוק סומכת על המשתמשים שיידעו לסנן טוב מהמערכת האוטומטית.

4. עמוק בבועה. הבעיה בשיטה החדשה היא אותה בעיה שפייסבוק כבר מפורסמת בה - הנטייה שלה לסגור אותנו בבועה נחמדה שבה כולם בפיד מסכימים איתנו, ואיש אינו מערער את תפיסת עולמנו. היכולת לסנן זרים לחלוטין כרצונו של המשתמש, ולא להיחשף מדי פעם למה שיש להם להגיד (כי מי לא מתפתה להציץ ב-Other?), רק מגבירה את המגמה הזאת. נכון, איש אינו צריך לקבל קללות או הטרדות, אבל האם פייסבוק אינה שופכת את התינוק עם המים?

5. זהירות, גזענות. ויש גם עניין נוסף, קשור ובעייתי אפילו יותר. קוראים לו אפיון, או Profiling, או פשוט גזענות. במצב שבו ההחלטה אם לקבל הודעה או לא תלויה, מלבד העיתוי שהיא נשלחה בו, בעיקר בזהותו של השולח - לאנשים מסוימים תהיה עדיפות. הימור קטן: בעוד שנה או שנתיים יתפרסמו מחקרים שלפיהם לבנים, למשל, מסננים יותר הודעות משחורים. לא בטוח שיש פתרון לבעיה הזאת, ותיקיית ה-Other אכן נתפסת בעיני רבים כמעיקה. אם כן, אולי לפעמים פשוט כדאי לקבל הודעות מזרים, מכל הצבעים. מקסימום הם יקללו אתכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות