אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: אושר תקציב דו-שנתי שיפחית הסיכוי להשבתת הממשל צילום: אי פי איי

ארה"ב: אושר תקציב דו-שנתי שיפחית הסיכוי להשבתת הממשל

הצעת התקציב זכתה ברוב של 64 תומכים מול 35 מתנגדים; מגדילה בין היתר את ההוצאות על תוכניות פנים וביטחון תוך הרחבת סמכות הממשל ללוות יותר כסף

30.10.2015, 11:32 | בלומברג

הקונגרס האמריקאי אישר ההבוקר (ו') את התקציב הדו-שנתי בתמיכת שתי המפלגות - הדמוקרטית והריפובליקנית. הצעת התקציב מונעת חדלות פירעון של הממשל, מגבירה הוצאות על תוכניות פנים וביטחון ומסיימת חודשים ארוכים של סערה בקרב חברי הקונגרס הרפובליקנים.

קראו עוד בכלכליסט

הסנאט קיבל את ההצעה ברוב של 64 תומכים מול 35 מתנגדים.ההצבעה נערכה לאחר שבית הנבחרים האמריקאי קיבל את התקציב לפני יומיים ומרחיבה את סמכות הממשלה ללוות עוד כספים עד מרץ 2017, לאחר שהנשיא ברק אובמה יעזוב כבר את הבית הלבן. ההסכם משחרר את אובמה מקרבות התקציב הממושכים עם הנציגים הרפובליקנים בקונגרס למשך שארית כהונתו.

אובמה. חופשי ומאושר, צילום: טוויטר אובמה. חופשי ומאושר | צילום: טוויטר אובמה. חופשי ומאושר, צילום: טוויטר

החוק, ששמו H.R. 1314, כולל הסכם להגדלת הוצאות הביטחון ולמטרות אחרות ב-80 מיליארד דולר ב-2016 וב-2017 שימומנו מחסכונות ומהכנסות עתידיים של הממשלה. ההסכם מצמצם - אך לא מבטל - את האפשרות של השבתת הממשלה משום שעל המחוקקים עוד להתוות את פרטי התקציב בטרם יפקע התקציב הנוכחי ב-11 בדצמבר.

הצעת התקציב מזכה את אובמה בתוספת של 90% עבור תוכניות פנים שעבורם ביקש תקציב כבר בפברואר, ומקלה את ההגבלות על ההוצאות, שעל פי ממשל אובמה הכבידו על הכלכלה.

התקציב ימומן בחלקו ממכירת 58 מיליון חביות נפט מרזרבת הנפט האסטרטגית הלאומית של ארה"ב. בהצעת התקציב יש צעדים המשנים את האופן שבו נערכת ביקורת פיננסית לשותפויות כמו קרנות גידור וקרנות אקוויטי פרטיות, במטרה להגביר את העמידה של הללו בחוקי המס – מה שאמור להזרים לקופת הממשלה עוד מיליארד דולר, על פי משרד התקציב של הקונגרס.

הגדלת תקציב הביטחון תיערך באמצעות קרנות מלחמה, שלא כפופות לתקרות תקציביות. בעבר התנגד אובמה לצעד זה. הבית הלבן צופה להפחתת תקציב הביטחון בשל סיום העימות באפגניסטן ב-2017 אולם הסכם התקציב עוד שומר על רמת הוצאות ביטחוניות גבוה יחסית לשנה זו.

ההסכם אף מונע הגדלת התשלומים למדיקייר בשנה הבאה לחברים מסוימים באמצעות הוספת תשלומים בשנים שלאחר מכן. כמו כן הוא מגדיל את ההחזרים מצד יצרניות התרופות לממשלות המקומיות ולממשלה הפדראלית לשם סבסוד עלות תרופות בתוכנית מדיקאייד ולשינוי האופן שבו מדיקייר משלמת תמורת שירותים עבור מרפאות חוץ של בתי חולים.

הדמוקרטים ככלל תמכו בהסכם אולם הרפובליקנים נאלצו להתמודד עם התנגדות מכמה חברי מפלגתם כולל 3 מועמדים לראשות המפלגה בבחירות 2016. אחד מהם, ראנד פול אמר כי "זוהי פריצת תקרת התקציב שנעשה על-ידי שתי המפלגות השעתידה להכניס את הדורות הבאים עמוק יותר לתוך חובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות