אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לחץ בארה"ב: לחקור אם אקסון מובייל הסתירה מידע לגבי ההתחממות הגלובלית צילום: בלומברג

לחץ בארה"ב: לחקור אם אקסון מובייל הסתירה מידע לגבי ההתחממות הגלובלית

גופים סביבתיים דוחקים במשרד המשפטים האמריקאי לבדוק טענות לפיהן מדעניה של ענקית האנרגיה ידעו כבר ב-1977 שדלקי מאובנים תורמים להתחממות הגלובלית - אך החברה פעלה על מנת לטייח את הממצאים

31.10.2015, 15:02 | שירות כלכליסט

מועמדים לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית וקבוצות להגנת הסביבה קוראים למשרד המשפטים האמריקאי לחקור האם ענקית האנרגיה אקסון מובייל טייחה במשך שנים את האמת לגבי השינוי האקלימי.

קראו עוד בכלכליסט

מזכירת החוץ לשעבר הילארי קלינטון אמרה השבוע, כי היא תומכת בחקירה נגד החברה. "ישנן עדויות רבות לכך שהם הוליכו שולל", אמרה קלינטון במפגש שערכה בניו המפשייר במסגרת מסע הבחירות שלה.

המחאה החלה בחודש שעבר, כאשר עיתון Inside Climate News ביחד עם הלוס אנג'לס טיימס דיווחו שמדעניה של אקסון ידעו לפני שנים כבר - לפחות מאז 1977 - שדלקי מאובנים תורמים להתחממות גלובלית אך מאז החברה עושה מאמצים לטעת ספק לגבי הקשר של בני האדם לבעיה האקלימית.

בית זיקוק של אקסון מובייל. לפי ההאשמות, המדענים של החברה ידעו על הנזק כבר בשנות השבעים, צילום: בלומברג בית זיקוק של אקסון מובייל. לפי ההאשמות, המדענים של החברה ידעו על הנזק כבר בשנות השבעים | צילום: בלומברג בית זיקוק של אקסון מובייל. לפי ההאשמות, המדענים של החברה ידעו על הנזק כבר בשנות השבעים, צילום: בלומברג

אקסון הכחישה שגנזה ממצאי מחקר על התחממות גלובלית והכירה בפומבי בצורך לטפל בבעיה. אולם החברה תורמת לארגונים כמו מכון הנפט האמריקאי ומכון הארטלנד - שני גופים השוללים את ההתחממות הגלובלית.

"הממצאים חמורים מאשר בתעשיית הטבק"

אתמול (שישי) קואליציה של ארגוני זכויות האזרח והגנה על הסביבה כתבו מכתב למשרד המשפטים האמריקאי ובו דרשו שיפתח בחקירה נגד אקסון. "בהינתן הנזק שכבר נגרם בשל שינויי האקלים - בייחוד בקהילות העניות במדינה ובעולם - ושבוודאי עוד ייגרם, יש לבחון גילויים אלו בקפידה. הם דומים - אך חמורים ומקיפים הרבה יותר - מגילויים דומים בתעשיית הטבק". דובר משרד המשפטים אישר להפינגטון פוסט את קבלת המכתבים אך לא הוסיף פרטים.

הלחץ על משרד המשפטים גבר לאחר שמוקדם יותר החודש, מדענים מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון החליטו לשלוח לתובעת הכללית של ארה"ב לורטה לינץ' מכתב ובו דרשו ממנה לחקור חברות אנרגיה בשל חשש להפרת החוק ולהפצת מידע מוטעה בכוונה תחילה, בדומה למה שנעשה בזמנו עם תעשיית הטבק בשל הסתרת מידע והטעיית הציבור לגבי הסכנות הטמונות בעישון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות