אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המעונות לחינוך, והכסף לאן? צילום: אוראל כהן

המעונות לחינוך, והכסף לאן?

בנט רוצה להיות שוב אחראי על המעונות, כשר כלכלה העביר את תקציבם בעיקר להתנחלויות

02.11.2015, 08:18 | מיקי פלד
העברת אגף מעונות היום ממשרד הכלכלה למשרד החינוך נראה לכאורה כמהלך מתבקש. בסופו של דבר מדובר בילדים ובחינוך ילדים, ומי שאחראי לנושא הזה הוא המשרד שבראשו עומד היום נפתלי בנט. ועדת טרכטנברג כבר המליצה על המהלך וכך גם ועדת אלאלוף, ולכן דרישתו של בנט נראית הגיונית לחלוטין. אלא שהסיבה שמעונות היום של ויצו, נעמת, אמונה ועוד נמצאים מלכתחילה בפיקוח משרד הכלכלה ולא במשרד החינוך היא כי התפקיד העיקרי שלהם בישראל, כמו בכל העולם, הוא לאפשר לאמהות לילדים עד גיל שלוש לצאת לעבוד. זו גם הסיבה שהממשלה הקודמת וגם הממשלה הזאת עסקו לא מעט בשינויים באופן הזכאות לסבסוד שכר הלימוד שמשלמים ההורים. שר האוצר הקודם יאיר לפיד הקשיח את הקריטריונים כדי לעודד אבות חרדים לצאת לעבוד, והממשלה הנוכחית החזירה את המצב לקדמותו.

קראו עוד בכלכליסט

נפתלי בנט, צילום: אוראל כהן נפתלי בנט | צילום: אוראל כהן נפתלי בנט, צילום: אוראל כהן

ההצדקה היחידה להעברת הפיקוח על המעונות למשרד החינוך היא שינוי מהותי של התוכן החינוכי שהילדים מקבלים במעונות, במשפחתונים ובצהרונים. עד כמה התוכן הנוכחי לקוי ועד כמה הוא יכול להשתנות? לבנט הפתרונים.

בנט יקבל לא רק אחריות, אלא גם לא מעט תקציב של גוף שהוא כבר מכיר היטב מימי כהונתו כשר הכלכלה בממשלה הקודמת. מדובר באגף שמנהל תקציב של יותר ממיליארד שקל בשנה, ורובו מיועד לסבסוד שכר הלימוד. אגף מעונות היום עומד בקשר ישיר עם ראשי הרשויות המקומיות, שמתחרים ביניהם על קבלת תקציבי בינוי ותחזוקה מהאגף על כל מעון ציבורי שהם בונים. לא שהשר בנט סובל מחוסר בתקציבים או בקשר עם ראשי רשויות, אבל לפי הכהונה הקודמת שלו קשר כזה אינו מזיק לבוחריו.

בדיקה של מכון מולד העלתה שהמועצה האזורית שומרון היתה המובילה בהיקף ההקצאה לבניית מעונות בסוף השנה שעברה. היא קיבלה כ־26 מיליון שקל, יותר מכל רשות מקומית אחרת. בנט אמר אז כי המשרד מקצה את הכספים על פי קריטריונים מקצועיים בלבד, ובזכות מהלכיו לקיצור הבירוקרטיה התכנונית ייבנו עוד מאות מעונות. נחיה ונראה אם ההקצאות באמת מקצועיות ולא נקודתיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות