אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כחלון: "אני מקווה שבתקציב הביטחון יהיו רפורמות חשובות שחיכינו להן"

ביום העיון של אגף התקציבים התייחס שר האוצר למשבר הדיור ואמר כי "ראינו שהרווח היזמי הוא ענק ועשינו סוג של 'ישראל יוזמת'"

02.11.2015, 14:44 | עמרי מילמן

"תקציב המדינה רווי רפורמות. אני חושב שבשנים האחרונות לא הייתה כמות כזו של רפורמות. חינוך, בריאות, חקלאות, דיור. כל זה תודות לאגף תקציבים. גם רפורמות הסלולר הייתה טביעת אצבע גדולה של האגף. אני מאד מקווה שבתקציב הביטחון יהיו רפורמות חשובות שחיכינו להן המון שנים", כך אמר היום (ב') שר האוצר משה כחלון ביום העיון של אגף התקציבים בבנייני האומה בירושלים.

כחולן הוסיף על התקציב כי "בימים האלה אנחנו נמצאים ביישורת האחרונה של התקציב. אחרי מספר חודשים הגענו לתקציב בלי הכבדות, תקציב חברתי ואחראי. המסגרות סבירות. הגירעון תמיד רצוי פחות, אבל גם שאפשר לחיות איתו. תקרת ההוצאה - אפשר לחיות איתה. יותר תוספות כמו לחיילי צה"ל או לשוטרים, קשישים. השקעות בפריפריה. אני שמח שהצלחנו להוריד מסים בכמעט 6 מיליארד שקל. אני שמח שמתווכחים איתנו על דברים שעשינו. תתווכחו, זה בסדר. אבל עשינו", אמר.

אילוסטרציה, צילום: עמית שעל אילוסטרציה | צילום: עמית שעל אילוסטרציה, צילום: עמית שעל

כחלון התייחס לעבודת האגף ואמר כי "התקציב מבטא תפיסת עולם חברתית. זו תפיסת העולם שלי ואנשי האוצר הסתגלו לעניין. הם עשו אדפטציה למציאות החדשה. זה בסדר, לפני היה שר אוצר שחשב על חלק מהדברים אחרת. זה בסדר".

"ראינו שהרווח היזמי הוא ענק"

כחלון הרחיב על מהלכי הדיור המתוכננים ואמר: "לקחנו החלטה חסרת תקדים, שינינו את שיטת המכרזים ברשות מקרקעי ישראל, ומהמכרז שמדבר על מי שמשלם הכי הרבה כסף מקבל את הקרקע, עשינו מכרז של מי שמשלם הכי מעט, אך הכסף עובר לזוגות הצעירים מחוסרי הדיור. אנחנו אחרי שני מכרזים מוצלחים. ראינו שהרווח היזמי הוא ענק, עשינו סוג של ישראל יוזמת. יזמנו את העסקאות, את המפרט, קבענו מחיר אחיד ויש רווח לקבלנים. מיזמים הם הפכו לקבלני ביצוע. חסכנו מימון, שיווק, ואנחנו רואים, הפלא ופלא - אפשר לקנות או למכור דירה יותר זול וכולם נשארים בחיים. 

"לצד זה עשינו צעד נוסף, העלנו את מס הרכישה למשקיעים וזה מוכיח את עצמו. אבל הדבר הכי חשוב שאנחנו עושים זה היצעים, היצעים, היצעים והיצעים. אנחנו עובדים בימים אלו על היצעים נוספים דרך הותמ"לים, כדי להשאיר מלאי תכנוני לשנים הבאות".

כחלון גם לא שכח להחמיא לאגף ואמר "כשנכנסתי למשרד האוצר היה לי חשש מהבלתי נודע, מהאנשים שיושבים באגף התקציבים. כל הזמן מזהירים אותנו שהם הבעיה ולא הפתרון, שהם החסם וכו'. אני מצאתי את האנשים הטובים ביותר שראיתי ב-15 שנה במערכת הציבורית. אידיאליסטים, אנשים שבאמת אכפת להם. לאנשי האוצר אכפת. אכפת מהפריפריה, מההשכלה, מהתעסוקה, מהבריאות, מהתחרות, אכפת ממה שקורה כאן ואכפת להם מה הם משאירים להמשך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות