אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פולקסווגן ממשיכה להסתבך: לא דיווחה לרגולטור בארה"ב על תאונות קטלניות צילום: trucktrend.com

פולקסווגן ממשיכה להסתבך: לא דיווחה לרגולטור בארה"ב על תאונות קטלניות

יצרנית כלי הרכב הגרמנית פעלה בניגוד לחוק כאשר העלימה את המידע. ההאשמות האלה מתווספות לשערוריית זיוף נתוני הזיהום ולדיווח מברזיל על מו"מ שמנהלת פולקסווגן לפיצוי עובדים שעונו במפעליה בימי המשטר הצבאי במדינה

02.11.2015, 22:12 | שירות כלכליסט

הצרות אינן חדלות לנחות על ענקית כלי הרכב הגרמנית. עתה מאשים הרגולטור האמריקאי את החברה כי לא דיווחה על תאונות, ובהן הרוג ושלושה פצועים, למאגר המידע הלאומי לתחבורה ובטיחות — מאגר שהוקם כדי לאתר פגמים בכלי רכב במטרה למנוע פגיעה בנפש.

קראו עוד בכלכליסט

 תביעות שהוגשו במקרים של אותן תאונות לא נמצאו במאגר המידע הלאומי, אף שחברות הרכב הפועלות בארה"ב מחויבות לדווח על כל תאונה. בתגובה מסרה החברה כי תמנה ועדת ביקורת חיצונית שתבחן מדוע כשלה החברה בדיווח. מוקדם יותר השנה נקנסה יצרנית כלי הרכב הונדה בעקבות האשמה זהה. "אתה חייב לתת ללקוח את כל העובדות כדי שהוא יוכל לראות את התמונה המלאה", אמרה רבקה לינדלנד, מנהלת בכירה בקלי בלו בוק, חברה העוסקת באספקת מידע על יצרניות רכב. "אם יש לך דו"ח בטיחות, אנשים חייבים לדעת, מדובר פה בסיכון חיי אדם. חייבת להיות שקיפות, גם אם אתה טוב, רע או מכוער".

נשיאת ברזיל דילמה רוסף, צילום: רויטרס נשיאת ברזיל דילמה רוסף | צילום: רויטרס נשיאת ברזיל דילמה רוסף, צילום: רויטרס

בתוך כך הוגשו באוסטרליה שתי תביעות ייצוגיות נגד החברה, על רקע שערוריית זיוף נתוני הזיהום שנחשפה בחודש שעבר. לטענת התביעה, ירד שווי כלי הרכב בשל כך, ולכן בעליהם זכאים עתה לפיצוי. יבואן פולקסווגן באוסטרליה דיווח בחודש אוקטובר כי יותר מ־100 אלף מכוניות נמכרו במדינה עם התוכנה מזייפת הנתונים. העלות הכוללת של התביעה עלולה להסתכם במיליארדי דולרים.

על רקע הדיווחים האלה צץ גם שד מהעבר. העיתון הברזילאי "או אסטאדו דה סאו פאולו" דיווח בתחילת השבוע כי פולקסווגן מקדמת הסדר פשרה לתביעה שהוגשה נגדה לפני כחודש, בטענה כי עובדיה נעצרו ועונו במפעליה על ידי המשטר הצבאי ששלט בברזיל בשנים 1985–1964. ב־2011 מינתה נשיאת ברזיל דילמה רוסף את הוועדה הלאומית לחקר האמת, האמונה על חקירת הפרות זכויות אדם שבוצעו בזמן השלטון הצבאי במדינה. בסוף 2014 קבעה הוועדה כי פולקסווגן, לצד חברות בינלאומיות נוספות, אשמה בסיוע למשטר.

לפי התביעה שהוגשה בעקבות ממצאי הוועדה, בזמן השלטון הצבאי בברזיל נעצרו ועונו 12 עובדים של החברה במפעליה ליד סאו פאולו. נוסף על כך הכניסה פולקסווגן עשרות עובדים לרשימה שחורה שנועדה לסייע למשטר לעקוב אחר עובדים חשודים. כעת בפולקסווגן מעוניינים לסיים את הפרשה ולדון על הסדר פיצויים לעובדיה לשעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות