אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל תחויב לשקיפות מלאה בהוצאות הייצור והתפעול צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל תחויב לשקיפות מלאה בהוצאות הייצור והתפעול

כל ניסיון לחייב שקיפות מלאה בעלויות התפעול של מערכת ההולכה נחסם עד כה בידי הוועד, שטען כי זה מהלך להפקעת המערכת מהחברה בטרם סוכמה רפורמה. כעת קבעה רשות החשמל שהחברה תפרסם אחת לרבעון פירוט של ההוצאות בחלוקה ליצרנים ודלקים

03.11.2015, 08:16 | ליאור גוטמן

מליאת רשות החשמל בראשות אורית פרקש־הכהן קיבלה לפני מספר ימים החלטה הקובעת כי חברת החשמל תחויב לפרסם מדי רבעון את נתוני התפעול של יחידת ניהול המערכת הארצית של החברה. המדובר ביחידה השולטת על כל תחנות הכוח במדינה (פרטיות או ממשלתיות) ומנתבת את כלל צריכת החשמל במשק.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם הראשונה שהיחידה תיחשף לציבור, שכן עד היום "כובסו" נתוני התפעול שלה במסגרת כלל נתוני שפרסמה חברת החשמל. ההחלטה שהתקבלה ברשות היא חלק מסדרת שנועדה להגביר את השקיפות בחברה.

יחידת הניהול מעסיקה כ־300 איש. עיקר חשיבותה במקרי חירום (כמו בשבוע שעבר) עם איתור ופיתרון תקלות באספקת החשמל. בשגרה, היחידה קובעת את סדר הפעלת תחנות הכוח על פי יעילותן ועלותן לחברה. ביום שתיושם רפורמה בחברת החשמל אמורה היחידה להתנתק מהחברה ולהפוך לחברה ממשלתית "נקיה" שאינה קשורה לאף יצרן חשמל ומפעילה את תחנות הכוח לפי שיקולי עלות/תועלת בלבד, ובלי עדיפות לתחנות של חברת החשמל, כפי שנעשה כיום.

החל מהדו"ח הרבעוני הקרוב תפרסם חברת החשמל את נתוני התפעול של היחידה עצמה (שכר, רכוש קבוע), כאילו היא יחידה אוטונומית שאינה קשורה לחברה. כמו כן, החברה תפרסם את עלויות השימוש בדלקים שונים (גז, סולר, אנרגיות מתחדשות) ביחס לביקוש במשק, את פילוח צריכת החשמל החודשית של הסקטור הביתי והתעשייתי (כל אחד בנפרד), ואת פילוח ייצור החשמל לפי יצרנים (פרטי או ממשלתי). הדיווח יפורסם בנפרד מהדו"ח הכספי של החברה וכ־30 יום לאחר מועד הדיווח לבורסה.

בנוסף, חברת החשמל תפרסם בזמן אמת את עלויות השימוש בדלקים מזהמים ויקרים כגון סולר וגז נוזלי (שהיא משתמשת בהם כשאין לה מספיק גז לייצור חשמל), את היקפי הביקוש של צריכת החשמל לפי תחנות הכוח ואת היקף רזרבת החשמל בשעות שיא (כאשר כמעט ואין עודפים בגלל צריכה מוגברת).

חישוב עלויות יחידת ניהול המערכת תאפשר לרשות החשמל לקבוע במדויק כמה כסף חייבות לשלם תחנות הכוח הפרטיות עבור הפעלתה לטובת כלל המשק.

נושא נתוני יחידת הניהול היה אחד מסלעי המחלוקת העמוקים ביותר בין ועד עובדי חברת החשמל להנהלת החברה ורשות החשמל. עד היום, כל אימת שהמדינה ניסתה לכפות על החברה לפרסם את הנתונים התנגד הוועד למהלך נחרצות ופתח לא פעם בעיצומים ושביתות בטענה שמדובר בהפרטה זוחלת של משק החשמל, כלומר שהפרסום נועד להכשיר את עקירת היחידה מחברה, בטרם סוכמה רפורמה כוללת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות