אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון קטן ליועמ"ש: יוטל היטל השבחה במיזמי תמ"א 38 צילום: דוד הכהן

ניצחון קטן ליועמ"ש: יוטל היטל השבחה במיזמי תמ"א 38

המועצה הארצית לתכנון ובנייה הכריעה בקרב בין האוצר וליועמ"ש על פרויקטים של תמ"א 38 ופסקה לטובת פרשנות האוצר המיטיבה עם היזמים. בתמורה יוטלו לראשונה היטלי השבחה, אך רק על חלק מצומצם בבניין

03.11.2015, 17:03 | אמיתי גזית
ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי יכול לרשום לזכותו ניצחון: המועצה הארצית לתכנון ובנייה פסקה היום (ג') לטובת הפרשנות המרחיבה של משרדו, המאפשרת ליזמים בפרויקטים של תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש לנצל את מלוא הפוטנציאל של המגרש המקורי שעליו נבנה הבניין.

 

קראו עוד בכלכליסט

אך זהו לא הפסד מלא ליועץ המשפטי לממשלה, שלפני חודשיים הציע פרשנות המצמצמת את הבנייה בפרויקטים: המועצה קבעה כי לראשונה יוטלו היטלי השבחה על פרויקטי תמ"א 38.

הגדרת תוכנית תמ"א 38, שנועדה לעודד קבלנים לחזק בניינים מפני רעידות אדמה, מאפשרת להם להוסיף 2.5 קומות לבניין, שיוכלו למכור בשוק החופשי. עוד יכול הקבלן להרחיב כל דירה ב־13 מ"ר. עד כה לא הוטלו על הרחבות אלו היטל השבחה - מס לעירייה בגובה 50% מערך ההשבחה.  

 

תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון), צילום: עמית שעל תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון) | צילום: עמית שעל תמ"א 38 בראשון לציון (ארכיון), צילום: עמית שעל

כעת קבעה המועצה כי יש לגבות היטלי השבחה, אך סייגה את בחירתה בכך שהמס ייגבה רק מההרחבות בקומות שהתווספו לבניין מתוקף מימוש פוטנציאל המגרש, ולא מהקומות שאפשר להוסיף במסגרת הגדרת תמ"א 38.

בכך הצטמצמה למעשה הכדאיות הכלכלית של פרויקטי תמ"א 38 בבניינים קטנים, שניצלו פחות את התוכנית המקורית של המגרש, ולכן יתווספו אליהם יותר קומות. במצב כזה, היטל ההשבחה שהקבלן צריך לשלם לעירייה גבוה יותר. לעת עתה, קשה לאמוד את השפעת הצעד הזה על הבנייה בפועל.

מנהל התיכנון דבק במדיניות זו משני טעמים: להערכתם העלויות הכרוכות במשא ומתן עם מעט הדיירים בבניין קטן אינן מצדיקות כל כך הרבה זכויות, וכן הסכנה מפני רעידות אדמה נמוכה יותר בבתים פרטיים לעומת בתי קומות.

על פי החלטת המועצה, מינהל התכנון יגיש תוך חודש תיקון לחוק התכנון והבנייה הנוכחי ועמו ההוראות המפורטות לגבית ההיטל. העימות בין הצדדים יצר אי ודאות בשוק הבניה ועיכב פיתוח פרויקטים חדשים של תמ"א 38, למשל ברמת גן ובגבעתיים.

בתחילת השבוע נחשפה ב"כלכליסט" טיוטה מוקדמת של ההוראות החדשות, בה הוצע כי החישוב המרחיב של האוצר יכול רק על מגרשים בהם קיימים בניינים עם מעל ארבע דירות, והחישוב המצומצם של היועמ"ש יכול רק על מגרשים בהם נבנו שלוש דירות או פחות. בכדי לפשט את ההליכים, הוחלט אתמול לקבוע כלל אחיד וגורף לכל הפרויקטים.

החלטת המועצה התקבלה בשל עמדתו של היועמ"ש שסתרה מדיניות רווחת בשנים האחרונות לבניה מרובה ככל האפשר בכדי להתמודד עם משבר הדיור. היועמ"ש העדיף מצידו בנייה מצומצמת עבור ראשי העיריות שהתלוננו על זינוק בכמות הדירות שנבנות בעוד שקופת העירייה לא גדלה בצורה הולמת כדי לספק את התשתיות לתושבים החדשים. זאת משום שפרויקטים של תמ"א מכילים בהם הנחות שונות בנוגע למסים לעירייה, ובפרט בנוגע להיטלי השבחה. את דעת האוצר המרחיבה ייצג היו"ר הקודם של ועדת ערר לתכנון ובניה מחוז מרכז, עו"ד מיכה גדרון.

עד שהחלטת המועצה תקבל תוקף צפויים לחלוף עוד כמה שבועות, ואולי אף חודשים.

בשבועות הקרובים רשאי הציבור להגיש התנגדויות. במידה והציבור אכן יגיש את תלונותיו, ימונה חוקר לבדיקת ההתנגדויות, רק לאחר שהחוקר יפרסם את המלצותיו, ואם הן יתמכו בהחלטת המועצה, ההוראות החדשות יכנסו לתוקף. לאור זאת קיים חשש כי בתקופת הביניים קיימת אי־וודאות, ופרויקטים ייעצרו.

אתמול חשף "כלכליסט" כי היועמ"ש מתנגד לפרסם "הוראת מעבר" לתקופת ביניים שעל פיהן על מוסדות התכנון לנהוג לפי ההוראות החדשות בטרם כניסתן לתוקף. בהתרסה, הנחתה היום המועצה הארצית למוסדות התכנון לנהוג על פי ההנחיות שהתקבלו היום וסותרות את עמדת היועמ"ש. עם זאת, להנחייתה אין תוקף משפטי מחייב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
היועמ"ש כופה קובע מדיניות ?
לדעתי היועץ המישפטי הנוכחי מגלומן ומושחת ! הוא כופה את דעתו בנושאים שכלל אינם בסמכותו, והכל בניגוד לחוק. אבל, למה ומדוע כי נלין ? הרי האיש הזה עבר על החוק (בתוך זמן כהונתו כיועמ"ש), הוא ואישתו העסיקו עובדת זרה ללא אישור ובניגוד לחוק ! מה הוא קיבל מבית המשפט ? הגנה אוטומטית וזיכוי מושחת א-פריורי ! הבעייה איננה בו ! אלא במחלה ממארת הפושה מבתי המשפט, והמופצת לכל בית אב ואם בישראל.
אין אמון  |  08.12.15
5.
ל-1- אתה מפזר דמגוגיה בשקל .המדינה מפסיקה לפטם בעלי הוילות אה ? אתה בלחץץץ
לא יכולתה בחיפה על קרקע של 500 מ"ר לבנות 7 יחידות דיור לעצמך ולכל משפחתך אה ?? השכנים התנגדו ונאלצתה להסתפק ב-3 דירות אתה והשותף שלך לקרקע אה ?? מזכיר לך משהו ?? כן כן - זה המקרה של שר אוצר בישראל כחלון שלא הצליח לגזור קופון במסגרת תמ"א 38 ולבנות 7 יחידות דיור ... ואם היה נבנות 7הדירות האם היו אלו דירות שיימכרו לזוגות צעירים במחיר למשתכן ?? סתאאאם שאלה ...
ש.ש.  |  04.11.15
2.
עוד ועוד היטלים ומיסים
בפרויקט תמ"א 38 העיריות גובות מס ע"ס 400 שקל לכל מ"ר של הבניה החדשה, ובתוספת של 400 שקל למ"ר על כל מ"ר שחושב בזמנו כשטח מרפסות בדירות הישנות (בזמנו היה נהוג שכ- 40% משטח הדירות חושב כמרפסות) .... עכשיו כעיריות דורשות מס חדש בצורה של היטלי השבחה בשווי של מיליוני שקלים לפרויקט, מה שייקר את עלויות הבניה ויגרום להתיקרות של הדירות החדשות במרכזי הערים
החיים בישראל יקרים בגלל המיסים  |  04.11.15
לכל התגובות