אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מקדם הצעה לסבסוד הלוואה משלימה לרוכשי דירות במסגרת "מחיר למשתכן" צילום: עמית שעל

האוצר מקדם הצעה לסבסוד הלוואה משלימה לרוכשי דירות במסגרת "מחיר למשתכן"

במסגרת ההצעה שצפויה לעלות בשבוע הבא בוועדת הכספים תסבסד המדינה חלק מהריבית הנדרשת לזכאים להשלמת ההון העצמי כך שהחזרי המשכנתא לא יזנקו

03.11.2015, 19:27 | דותן לוי

מטה הדיור באוצר בראשותו של אביגדור יצחקי צפוי להעלות בוועדת הכספים כלי למימון חלק מהריבית על ההון העצמי שנדרש לזוגות צעירים ורוכשי דירות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". משמעות המהלך היא הכנסת זוגות רבים ככל האפשר למסגרת התוכנית, ובכך למעשה לצמצם את הפערים בין אלה שהצליחו לגייס את ההון העצמי הנדרש לרכישת דירה לבין אלה שמתקשים לעשות זאת.

קראו עוד בכלכליסט

כיום מאפשר בנק ישראל לקחת משכנתא של עד 75% ממחיר הדירה כך שעל מנת שזוג יוכל לרכוש דירות ששוות כמיליון שקל כמו אלה שצפויות להימכר במסגרת התוכנית בקרית מוצקין יידרש מהרוכשים לגייס סכום של כ-250 אלף שקל. זוגות שעד כה התקשו לגייס את הסכום פנו לבנקים להלוואות משלימות להון העצמי, כך שזוג שברשותו כ-100 אלף שקל יכל לגייס את ההפרש של ההון העצמי - 150 אלף שקל במסגרת הלוואה בנקאית, ואת היתר במשכנתא רגילה בתנאי השוק. כיוון שהריביות בהלוואות המשלימות נחשבות לגבוהות נעזרו חלק מהרוכשים בכלי שכבר כיום מוצע על ידי המדינה במסגרתו הריבית לא חצתה את רף ה-3%.

 , צילום: צביקה טישלר   צילום: צביקה טישלר  , צילום: צביקה טישלר

מאחר שגם ריבית זו נחשבת לגבוהה יחסית לריביות למשכנתאות שמוצעות כיום בשוק הוחלט להעלות הצעה ולפיה זוגות שיטלו הלוואה משלימה ישלמו ריבית דיפרנציאלית בהתאם לתקופת ההלוואה. זוגות שיעדיפו לפרוס את ההלוואה על פני 25-20 שנה ישלמו ריבית גבוהה יחסית של כ-2.8% ואילו זוגות שייקחו את ההלוואה לתקופה קצרה יותר של כ-10 שנים יהנו מריבית נמוכה יותר של עד כ-1.8%. כאמור את ההפרש בין הריבית שמציע הבנק לריבית זו תממן המדינה ועלות התוכנית מוערכת בכ-200 מיליון שקל לכלל שיווקי "מחיר למשתכן". הצעה זו צפויה לאפשר לזוגות רבים לקבל מימון גבוה יחסית על דירת המגורים הראשונה שלהם ותאפשר ללא מעט זוגות להיכנס למעגל הרוכשים.

השבוע פורסם ב"כלכליסט", כי באוצר בוחנים במקביל את הבעייתיות שבלקיחת משכנתא לפי מחיר הדירה בשוק ולא לפי המחיר שנקבע במסגרת "מחיר למשתכן". עיקר הבעיה היא בסיכון הגבוה שכרוך בכך עבור הבנק המלווה והאפשרות של אדם לקבל מהבנק הלוואה בסכום שגבוה מהסכום שהוא משלם בפועל על הדירה, במקרה שההנחה גבוהה מ־25%. כך למשל, אם שווי השוק של דירה הוא מיליון שקל, היא יכולה להימכר בהנחה של 30% במחיר של 700 אלף שקל. שיעור המשכנתא המקסימלי עומד כאמור על 75%, כך שטכנית אותו אדם יכול לקבל משכנתא של 750 אלף שקל - סכום גבוה יותר מזה שהוא משלם על הדירה.

מעבר לכך, משרדי האוצר והבינוי והשיכון יצטרכו להכריע מה יקרה אם זכאי מסוים לא יעמוד בתנאי המשכנתא שלו כך שדירתו תשועבד לבנק. האם הבנק יוכל למכור אותה במחיר המלא, או שייאלץ להשיב חלק מהסכום למדינה? השאלות הללו יוכרעו בדיונים בין אגף החשבת הכללית, שמעניק מעין הלוואה לזכאים (שפגה כאמור בתוך חמש שנים), לבנק ישראל ולבנקים עצמם שצריכים לשתף פעולה עם המהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
כחלון במקום להוזיל מחירי הדירות מזריק לנו משכנתאות ? עד מתי יתעללו בנו ? דייייי !!
מחיר דירה =75% ממחיר הקרקע .המדינה ממשיכה לספסר במחירי הקרקע ומצמידה את מחירי הקרקעות ל15.6.2015 במיכרזי דירה במחיר למשתכן ע"י מינהל מקרקעי ישראל ! אחרת דירה במחיר למשתכן היה אמור להיות במחיר זול כ-60% ממחיר אותה דירה בשוק החופשי בפריפריה !! דירה במחיר זול= קרקע לבניה במחיר זול לבניה בכלל חלקי הארץ !!כשבישראל חסרים מדי שנה 50.000 דירות בהיצע אזי המחירים עולים !! האוצר כבר מצהיר שיש כאן בעיית היצע..העלאת הריבית ..הפיכת בעלי הדירות לאוייבי העם...הטלת מיסים נוספים לא ימנעו מהמשקיעים להמשיך להשקיע בנדל"ן ולקנות דירה ו/או למכור את הדירה ולהשקיע ברולטה של הבורסה . כחלון ממשיך לפזר הצעות לפתרונות יצירתיים בכדי לאחוז את עיני הצעירים (כמוני)כאן בהצהרות הזויות בכדי להסתיר כישלון כחלון למתן פתרונות בשוק הדיור על ידי הגברת הבניה בהפשרת קרקעות במחיר זוללל בכלל המדינה ולכלללל תושביה ולא רק בפריפריה ולחשוב ש-1028 דירות שבמסגרת מחיר למשתכן זה הפתרון !!?? ! במקום להוזיל את מחירי הדירות מזריקים לנו משכנתאות ? הון עצמי ניגזר ממחיר הדירה - מדוע כחלון לא עסוק להוזיל את מחירי הדירות ?? הזרקת הלוואות באשראי חוץ בנקאי במסווה שלתחרות ומתן 90% משכנתאות זה לקבור דור שלם ל-30 שנה של עבדות ללא כל אחריות מצד המדינה . ביזיון !!
ירון ועירית קלבסי , נתניה  |  04.11.15
7.
כחלון מזריק "אופיום" להמונים כדי שנתעלם מכישלונו להוזיל מחירי הדירות אה ? נימאאס !!
כל פתרון אחר הינו פיקציה וחשוף למניפולציות. צריך לבנות בטירוף עד שלכולם יהיו מספיק דירות ואז המחיר ירד. כבר איזה 7 שנים טוחנים שוב ושוב ושוב ושוב את עניין הנדל"ן. זה נמאס ומעייף. פשוט תיבנו דירות וחאלאס !
סילבי  |  04.11.15
6.
קומבינות ופתרונות יצירתיים של כחלון יפילו אותנו לתהום עמוק .
על פי ההצעה החדשה, אם זוג ירכוש דירת "מחיר למשתכן" הוא יקבל מהבנק משכנתא בגובה 75% מהסכום הגבוה כלומר, משכנתא שרכיב המימון שלה מגיע ל-100% ממחיר הדירה ששולם בפועל. במחיר השוק של הדירה הוא 1.4 מיליון שקל ניתן יהיה באופן תיאורטי לקחת משכנתא של עד 1.05 מיליון שקל כשפועל מחיר הדירה עומד כאמור על 940 אלף שקל, לעומת משכנתא בגובה של 705 אלף שקל אם החישוב ייעשה לפי המחיר בפועל. ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי סבור כי ההצעה שומרת על המטרה. זאת משום שאם הבנק יממש את הנכס, ייגזר המחיר שיקבל עבורו ממחיר השוק של הנכס ולא מהמחיר ששולם בפועל ? אין עדיין כל החלטה לעניין מימוש הנכס במחיר השוק !! ואם כן הבנק יצטרך לשלם למדינה את הפער שבין מחיר לךמשתכן לבין מחיר הדירה בשוק החופשי בעת מימוש הנכס !! ככה המדינה תפטם את הקופה שלה מ2 הצדדים-מאיתנו שרכשנו את הדירה ומהבנק בעת מימוש הנכס !! המדינה תאפשר לבנק ממש את הנכס במחיר השוק אבל...את הפער במחיר בין מחיר למשתכן למחיר השוק לא יהיה זה לזכות הרוכש ...הבנתם את זה ? כחלון חושב שהוא גאון אבל אנחנו צעירים חכמים ממנו.
בני  |  04.11.15
4.
מדינת חלם
הון עצמי נועד מלבד להגן על הבנק, גם להגן על לוקחי ההלוואה, ואם הוחלט ש100% מימון זו סכנה, אז המדינה עוקפת את זה. כבר עדיף שיבטלו את ה 25% הון עצמי לדירה ראשונה (אני נגד). מאשר את המעקף הזה. לפחות לא תהיה החלטה ומעקף להחלטה. בכלל נראה לי מטורף לקחת הלוואות בסכום מצטבר של מיליון ש"ח.
שגיא , קריות  |  04.11.15
לכל התגובות