אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר מעכב הוזלה של מוצרי המזון שנמצאים בפיקוח צילום: טל שחר

בלעדי לכלכליסט

משרד האוצר מעכב הוזלה של מוצרי המזון שנמצאים בפיקוח

ועדת המחירים פרסמה לפני ארבעה חודשים דו"ח שמורה לצמצם את המרווח הקמעונאי על מוצרי מזון אך האוצר עדיין לא מתחייב מתי תתפרסם החלטה רשמית בנושא. רשתות השיווק זכו לשלוש דחיות להגשת התנגדותן

05.11.2015, 06:50 | נורית קדוש

משרד האוצר עדיין מסרב לנקוב במועד ההחלטה הרשמית בנוגע לתוכנית לצמצום הרווחיות הקמעונאית על מוצרי המזון המפוקחים, ארבעה חודשים לאחר שוועדת המחירים פרסמה דו"ח שהזמינה בנושא. האוצר אישר לרשתות השיווק שלוש ערכאות לפני שהגישו את התנגדותן, וכעת בוחן אותן.

קראו עוד בכלכליסט

בלחץ הרשתות, ועדת המחירים כבר דחתה את מועד השימוע לתוכנית, ולאחר מכן הוסיפה שימועים בעל פה שלא היו במתווה המקורי. כעת מתברר שהוועדה סיפקה לרשתות דחייה נוספת להגשת ההתנגדות לתוכנית, שיכולה לחסוך לציבור 5%–7% מההוצאות על מוצרי היסוד. כל זאת בניגוד להתנהלות שניסו לשדר במשרד בתחילת הדרך, אז הציבו לוחות זמנים קצרים במיוחד להגיב לדו"ח.

המהלך צפוי לגרוע מרשתות השיווק הגדולות מאות מיליוני שקלים בשנה, והן אף התאגדו לצורך כך לפעילות משותפת תחת לשכת המסחר.

בחברות המזון הביעו פליאה על העיכוב ביישום המהלך. בכיר בענף המזון אמר: "הדבר מצוי בידי משרד האוצר שרק צריך להחליט לבצע אותו. ברור שהרשתות מתנגדות, אבל לא ייתכן שהאוצר יושפע מההתנגדויות האלה".

מוצרי יסוד, צילום: חיים הורנשטיין מוצרי יסוד | צילום: חיים הורנשטיין מוצרי יסוד, צילום: חיים הורנשטיין

המהלך נועד להוריד מחירים לצרכנים על ידי גלגול ההנחות שמקבלות הרשתות הקמעונאיות מהיצרניות על המוצרים המפוקחים. למשל, המרווח הקמעונאי על ביצים במידה XL הוא 2.30. לפי הדו"ח של ועדת הקמעונאים, המרווח שעל מוצר זה אמור לעמוד על 1.13 שקל, שינוי שיכול לגרום להורדה של שקל ו־17 אגורות במחיר לצרכן.

במסמך העמדה שהעבירו הקמעונאים לוועדת המחירים לפני חודשיים, הוטחה ביקורת חריפה על הדו"ח שחיבר בעבורה רו"ח יורם אברמזון. בנייר העמדה נכתב: "בדו"ח בעיות מתודולוגיות רבות, הכוללות מחסור בסימוכין ובפירוט שיטת החישוב, וכן הנחות שתוקפן אינו ברור".

כבר אז נחשף ב"כלכליסט" כי אין בכוונת הקמעונאים להסתפק בשימוע בעל פה ובכוונתם להמשיך את הדיון עם ועדת המחירים בנושאים נקודתיים. במכתב נלווה לעמדתם ציינו כי "לאור העובדה כי מדובר בשינוי מבני משמעותי ביותר, מה גם שלעניות דעתנו הוא לא נחוץ כלל ועיקר, אנו מבקשים להביע עמדתנו בשימוע בעל פה".

ממשרד האוצר נמסר: "הרשתות הקמעונאיות ביקשו ארכה להגשת התייחסות. הוועדה לומדת אותן ותקבל החלטות בתקופה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
כמה מטופשת ההתנהלות יכולה להיות ?
פקידים עלובי נפש "משחקים" בהורדת ידיים ביניהם ?! יתר על כן איך יכול להיות מחיר לצרכן נקוב באג' בודדות כאשר -האהבלים- מודעים ( ואולי לא !) לעובדה כי המטבע החוקי הקטן ביותר הוא - 10 א"ג ? הוכחה נוספת לחוסר משילות וכל אחד יעשה כרצונו .......
stef , La La Land  |  05.11.15
לכל התגובות