אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבאי ניסה לצרף נציג לרשות החשמל, האוצר בלם את המהלך צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

גבאי ניסה לצרף נציג לרשות החשמל, האוצר בלם את המהלך

עימות בין שני משרדים שבידי שרי כולנו: ברגע האחרון ניסה המשרד להגנת הסביבה להוסיף נציג למליאת הרשות שתקום, אולם נציגי האוצר התנגדו נחרצות. יו"ר הרשות אורית פרקש־הכהן וראש מינהל החשמל יהודה ניב יסיימו את תפקידם בינואר

05.11.2015, 09:10 | ליאור גוטמן

הוועדה המיוחדת לדיון בסעיפים מחוק ההסדרים, בראשות ח"כ אלי כהן מכולנו ("ועדת הרפורמות"), אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית את הפרק בחוק שעוסק בהקמת רשות חשמל חדשה. הוועדה דחתה את הניסיון של המשרד להגנת הסביבה לשדרג ברגע האחרון את מעמדו של נציג המשרד במליאת הרשות החדשה ממשקיף לחבר קבוע.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה הביכה את חברי הקואליציה. המהלך לא תואם עם איש וסתר את נוסח החוק שהציע משרד האוצר שבראשו עומד משה כחלון, יו"ר מפלגתו של השר להגנת הסביבה אבי גבאי. השניים נחשבים למקורבים במיוחד.

אנשי האוצר התנגדו נחרצות לדרישה החדשה, ולאחר דין ודברים נמשכה ההצבעה שהסתיימה סופית כשהוועדה דחתה ערר שהגישה האופוזיציה. בלשכת גבאי סירבו להתייחס לחוסר התיאום עם משרד האוצר, ונמסר כי "בנושאי סביבה אין אופוזיציה וקואליציה".

אורית פרקש-הכהן, תודח מתפקיד יו"ר רשות החשמל, צילום: נמרוד גליקמן אורית פרקש-הכהן, תודח מתפקיד יו"ר רשות החשמל | צילום: נמרוד גליקמן אורית פרקש-הכהן, תודח מתפקיד יו"ר רשות החשמל, צילום: נמרוד גליקמן

אין זו הפעם הראשונה שהאוצר משלב בחוק ההסדרים תוכנית להקמת רשות חשמל חדשה במקום זו הקיימת. כבר בממשלה הקודמת הוצע לאחד בין רשות הגז לרשות החשמל. המהלך בוטל אז בלחץ שר האנרגיה הקודם סילבן שלום. עתה שוב נולדה היוזמה בעידודו של משרד האוצר, שהוביל את החוק. בנוסח הנוכחי יאוחדו רשות החשמל ומינהל החשמל.

אחד השינויים המרכזיים בחוק קובע שלעומת העצמאות הכמעט מוחלטת שהיתה לרשות, ישלוט שר האנרגיה בפעילותה מעתה ואילך. החוק החדש אמנם קובע שתעריפי החשמל ימשיכו להיקבע באופן עצמאי על ידי הרשות, אולם יו"ר הרשות יהיה כפוף לשר ולהנחיותיו, שלכאורה יכולות להצר את צעדיה ולקבוע לה מסגרת עבודה נוקשה בקביעת התעריפים.

כמו שנחשף ב"כלכליסט", הנוסח החדש כלל שינוי של הרגע האחרון שלפיו תהיה הרשות כפופה ישירות לשר האנרגיה, וכל חברי המליאה ימונו על ידי שרי האוצר והאנרגיה. פועל יוצא הוא שיו"ר המליאה הנוכחית אורית פרקש־הכהן תודח למעשה מתפקידה בינואר לטובת יו"ר חדש, אם כי היא עשויה לפרוש עוד לפני כן.

ואולם עיון בנוסח החוק מלמד שלא רק פרקש־הכהן תסיים את תפקידה, אלא גם ד"ר יהודה ניב, שכיהן כראש מינהל החשמל במשרד האנרגיה בחמש השנים האחרונות. ניב, בן 66, דוקטור לפיזיקה בהכשרתו, היה בעבר סמנכ"ל פיתוח באינדיגו ובכיר באוניברסיטת תל־אביב. המינהל בראשותו רשם קרבות קשים מול רשות החשמל, בייחוד על חלוקת סמכויות. במינהל טענו שאיש ברשות אינו מבין את החומר, ובין תעריפי החשמל שהיא קובעת למציאות אין קו מחבר.

אבל בניגוד למחאות נגד פיטוריה של פרקש־הכהן מצד ח"כים שקשרו זאת להתנגדותה למתווה הגז, ניב נשכח. פנייה לכמה ח"כים בשאלה מדוע לא מחו באופן דומה על פיטוריו של ניב, נענתה בתגובה "מי?" נראה שניב שירת פחות את הח"כים בניגוח המתווה.

ניב עצמו סירב להגיב לסיטואציה ורק אמר שהגיע למשרד לבקשת השר עוזי לנדאו. בסביבתו טוענים שאין לו טרוניה על הקמת הרשות החדשה והוא ישמח לחזור לטייל בשבילי ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות