אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בוועדת הכספים: הופסק הדיון בפרק הבריאות בחוק ההסדרים צילום: נמרוד גליקמן

סערה בוועדת הכספים: הופסק הדיון בפרק הבריאות בחוק ההסדרים

זאת לאחר עימות סוער בדיון סביב האפשרות שיופסקו המענקים לרופאים שעוברים לעבוד בפריפריה; בהצבעה על סעיף "מטרות חוק ההסדרים" נוצר תיקו בין הקואליציה והאופוזיציה - וזאת בפעם השניה היום

05.11.2015, 20:49 | עמרי מילמן, רוני זינגר ושאול אמסטרדמסקי

סערה פרצה במהלך ההצבעות שמקיימת ועדת הכספים הערב (ה') סביב הדיונים על פרק הבריאות בחוק ההסדרים: יו"ר הוועדה, משה גפני, ביקש ממשרד האוצר לקיים התייעצות סביב מחלוקת שהתגלעה סביב האפשרות שיבוטלו המענקים לרופאים שעוברים לפריפריה, ושאל אם אפשר לפצל את הסעיף מחוק ההסדרים.

 

במהלך הדיון חשפה ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את המענקים, וקראה לעברו של גפני "משרד הבריאות שיקר לוועדת הכספים. אל תהיה חותמת גומי של הפקרת הפריפריה". ח"כ רחל עזריה (כולנו) השיבה כי "משרד הבריאות אמר בדיון על תקציב הבריאות בוועדת הכספים שהמבצע לעידוד מעבר רופאים לפריפריה הצליח והרופאים שעברו יישארו עם שכר גבוה". לוי אבקסיס השיבה לה ואמרה: "את משקרת. אם את ידעת ועברת לסדר היום את פושעת חברתית".

 

 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס | צילום: עומר מסינגר ח"כ אורלי לוי אבקסיס, צילום: עומר מסינגר

 

לוי וח"כים נוספים דרשו לעצור את הדיונים על פרק הבריאות בחוק ההסדרים. שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן (יש עתיד) אמרה כי "בתקציב הבריאות הובטחו 75 מיליון שקל לרופאים שיעברו לפריפריה. אני לא יכולה להבין איך מבטלים כעת משהו שהובטח". ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) קרא לעצור את הדיונים כי "החוק הזה הוא לא החוק שלך ולא חוק של סבתא שלי" . ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) קרא בזעם "חוק ההסדרים זה לא פח זבל של המדינה הזו". גפני הודיע שהוועדה תפסיק לפי שעה את דיוניה בפרק הבריאות בחוק ההסדרים וביקש כאמור מהאוצר שיבחן את הסוגיה שנית, אף שהודיע כי יקיים כך או כך את ההצבעה על הפרק "הנוראי", כהגדרתו.

 

חברי המחנה הציוני תקפו את הממשלה על הפקרת הפריפריה בנושא הרופאים ובנושא הטבות המס, וכן בכמות הרופאים העומדים לרשות התושבים בצפון ובדרום. מרכז האופוזיציה, ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני), אמר כי  "הממשלה הורסת לפריפריה את הבריאות. לממשלת נתניהו אין בושה אחרי שלקחו את הטבות המס ואת התעסוקה עכשיו מפסיקה הממשלה את התמיכה ברופאים שתכננו לעבור לפריפריה. בלי איכות חיים, בלי רפואה ברמה , בלי קיצור התורים הממשלה תגדיל את חוסר השוויון בין מרכז הארץ לצפון ולדרום, גם בפריפריה חיים אנשים עם ילדים שלא רוצים לחכות בתור לרופא, שרוצים רפואה איכותית והממשלה הזו לוקחת להם את הבריאות".

 

ואילו אחיה של לוי אבקסיס, ח"כ ז'קי לוי (ליכוד) מסר כי "שוב פוגעים בפריפריה. ביטול מענקים כספיים לרופאים שיעברו לגור בפריפריה היא טעות גדולה שתפגע ברמת השירותין הרפואיים לתושבים. אני קורא למשרד הבריאות לאתר מקור תקציבי עבור המשך המענקים".

 

תבוסה קואליציונית כפולה

מוקדם יותר נרשמה תבוסה לקואליציה בדיון: בהצבעה על הסעיף הטכני "מטרות חוק ההסדרים" נוצר תיקו, בפעם השנייה היום - 6:6 - זאת לאחר שח"כ בצלאל סמוטריץ' נמנע בהצבעה. יו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי שנכח בישיבה נזף בסמוטריץ' על המעשה וכך עשה גם מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד).

זוהר פנה לסמוטריץ׳ ואמר לו: "יכולת לבוא לדבר איתי ואם היו לך בעיות, היינו מדברים עם משרד האוצר". סמוטריץ' עצמו אמר כי "רציתי להוכיח את הצביעות של האופוזיציה, שיעדי התקציב ל-2016-2015 לא ריאלייים, כשהמלצות ששינסקי ייכנסו בשנת 2017". לפיכך חוק ההסדרים יעלה להצבעה במליאה בלי הסעיף האמור, אך הקואליציה תגיש הסתייגות לתוצאת ההצבעה והיא תכלול למעשה את מטרות החוק כפי שהיו אמורות להיות מאושרות הערב בוועדת הכספים.

 , צילום: עומר מסינגר צילום: עומר מסינגר  , צילום: עומר מסינגר

מוקדם יותר הושג תיקו בהצבעה על הצעתה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, להחליף את שם החוק מ"חוק ההסדרים" ל"הצעת חוק להחלשת כוחה של הכנסת ולקידום חקיקה מזורזת ללא דיון ציבורי". בתחילה, לאחר ההצבעה, סברו באופוזיציה כי השיגו רוב ולכן ניצחו והשם יוחלף. במקום פרצו קריאות שמחה ואולם בבדיקה חוזרת התברר כי נכחו בחדר 7 חברי קואליציה ו-7 חברי אופוזיציה ולכן הושג תיקו ובכך ניצל השם "חוק ההסדרים" מהחלפתו.

אושרה הרפורמה בפנסיה

ועדת הכספים אישרה היום את הרפורמה בפנסיה שתאפשר לחוסכים להוזיל את דמי הניהול שהם משלמים כיום.

עיקר הרפורמה יאפשר לחוסכים לבחור את סוכן הביטוח שלהם, החל מינואר הקרוב, או לבחור לעבוד בלי סוכן בכלל. חוסכים שלא יעשו פעולה אקטיבית ויישארו עם סוכן הביטוח שלהם צפויים לחיסכון אוטומטי של 130 שקל בשנה. מי שיבחר להצטרף לקרן פנסיה באופן ישיר עשוי לחסוך מאות שקלים נוספים בכל שנה, שיתורגמו לעשרות אלפי שקלים לאורך כל תקופת החיסכון לפנסיה.

ועדת הכספים הכניסה הערב מספר שינויים ברפורמה: הראשון, לדרישת חברות הכנסת מיכל בירן ואורלי לוי, קובע כי אם החוסך יבחר להצטרף לקרן פנסיה באופן ישיר, הקרן תחויב לערוך בדיקה מלאה של החיסכון הפנסיוני שלו בשביל לוודא שאינו מאבד זכויות יקרות שיש לו בחיסכון קודם.

 

בנוסף, נקבע כי המעסיקים יקבלו תקופת היערכות של שנה שלמה עד שיידרשו להוציא מכרזים חדשים לקרנות פנסיה שישמשו ברירת מחדל לעובדים שלהם שלא בחרו בקרן אחרת. כלומר, רק בעוד שנה רוב העובדים, שלא צפויים להצטרף לקרן פנסיה באופן ישיר, ירגישו הוזלה משמעותית בדמי הניהול. עד אז, ההוזלה האוטומטית שנקבעה היום בחוק בוועדת הכספים תסתכם כאמור ב-130 שקל בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות