אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט הכריע: חברת החשמל לא תוכל לפרק את קרן ההטבות הסודית של עובדיה צילום: אלעד גרשגורן

בית המשפט הכריע: חברת החשמל לא תוכל לפרק את קרן ההטבות הסודית של עובדיה

חברת החשמל הפרישה במשך שנים כמעט 2 מיליארד שקל לקרן סודית למימון מענקים, מתנות וחשמל חינם לעובדיה. אלא שמ-2005 הוקמה באופן מוזר קרן מקבילה, שאליה הופרשו כספים בדיוק לאותם צרכים. כעת קבע בית המשפט מחוזי מרכז בלוד כי בניגוד להוראת היועמ"ש הקרן לא תפורק. עם זאת, חברת החשמל תפסיק לממן את המתנות לעובדים מכיסה ואלו ייצאו מהקרן

06.11.2015, 19:26 | ליאור גוטמן
סאגת קרן הפנסיה הסודית של עובדי חברת החשמל מגיעה ככל הנראה לסוף דרכה, וזאת באיחור של עשר שנים. חברת החשמל הודיעה היום (שישי) לבורסה כי בית המשפט המחוזי בלוד הכריע בסכסוך שנולד בעשור הקודם בין הנהלת חברת החשמל, ההסתדרות ומשרדי הממשלה בשאלה מי זכאי למשוך ולנהל את כספי הפנסיה של עובדי חברת החשמל.

מדובר בקופה סודית שבה הופקדו מדי חודש כ-20 מיליון שקל לטובת מימון הטבות שכר שאינן מקבלות ביטוי בקצבת הפנסיה כגון מענקי ותק, מתנות לחגים, וגילום המס של הטבת "חשמל חינם" של עובדי החברה. הקמת הקרן נעשתה אי שם בשנות ה-70, אז נולד אצל העובדים חשש שהחברה אינה מפקידה די כסף לכיסוי המחויבויות הפנסיוניות שלה כלפיהם - ואינה לוקחת בחשבון הטבות שונות שמקבלים העובדים. מסיבה לא ברורה החברה והעובדים החליטו להקים קרן נאמנות שאליה החליטו להפקיד כספים שישמשו למקרה קיצון. אלא שבשנת 2005 הקימה חברת החשמל קרן מקבילה, שאליה היא הזרימה את כספי העובדים. כך יצא ששתי הקרנות חיו זו לצד זו, ללא שום תיעוד מסודר של ההחלטות שקדמו לכך בהנהלת החברה.

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי, צילום: תומי הרפז יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי | צילום: תומי הרפז יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי, צילום: תומי הרפז

בסוף 2012 מצא מבקר המדינה שההפקדות לקרן הראשונה לא דווחו כלל בדו"חות חברת החשמל, שמצידה המשיכה להפקיד כספים לקופה השנייה ולדווח על כך. כל ניסיונות ההנהלה להפסיק את נוהל ההפקדות הכפולות הובילו לריצה של הוועד לבתי המשפט בניסיון למנוע את המהלך, זאת תוך איומים בשביתות ועיצומים אם החברה תעז לגעת בכסף. עד היום וועד העובדים הצליח למנוע מההנהלה לשים את ידה על הקרן, שמכילה על פי דו"חות חברת החשמל לרבעון השני 1.89 מיליארד שקל. הפעם היחידה שהמדינה הצליחה לגעת בכסף היה בזמן משבר הדלקים של 2012, אז נמשכו מהקרן - באישור בית הדין לעבודה - כמה מאות מיליוני שקלים בודדים. הניסיון האחרון לפרק את הקופה היה של היועמ"ש לממשלה יהודה וינשטיין, שהורה באוקטובר 2013 לפרק את הקופה לאלתר ולהשתמש בכסף לטובת החברה, אולי אפילו כדי לממן רכש של דלקים.

כך או כך, סאגת קרן הפנסיה הסודית הגיעה ככל הנראה לסיום דרכה. בדיווח שהעבירה חברת החשמל לבורסה היא ציינה כי בית המשפט המחוזי בלוד נענה באופן חלקי לעתירה, ופסק שהיא "אינה רשאית לקבל את כל יתרת כספי החשבון לידיה ואינה רשאית להעביר כספים מתוך חשבון הנאמנות לקופת הגמל המרכזית לקצבה", כלומר שבניגוד להוראת וינשטיין הקרן לא תפורק.

מה שנקבע על ידי בית המשפט הוא שחברת החשמל תפסיק לממן את המתנות לעובדים מכיסה ואלו יצאו מהיום מאותה קרן נאמנות סודית שהוקמה בדיוק עבור כך. ומה לגבי יתרת הכסף? כאן נקבע ש"החברה יכולה לקבל לידיה עודף אקטוארי בחשבון מעבר לכספים לכיסוי ההתחייבויות הלא קצבתיות כלפי עובדי דור א' ודור ב'", או במילים אחרות עובדים ותיקים שנכנסו לחברה לפני 20 שנה ויותר ימשיכו ליהנות מאותם תנאים. לפי דו"ח חברת החשמל מספרם של אלה נאמד בכ-7,400 איש.

ומה לגבי עובדים חדשים? כאן קבע ביהמ"ש ש"החברה תערוך תחשיב אקטוארי שיבוצע נכון ליום 31.12.2015 ותפעל לקבל את העודף במידה ויהיה". ובכמה עובדים מדובר? לפי דו"ח החברה לסוף הרבעון ה2 של 2015 מדובר בכ-2,030 עובדים, כולם מוגדרים כ"דור ג' "

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אוף איך רואים שההיסטוריה תחזור
הרי אם הלחץ הציבורי בסוף החברה תמכרי לאיזה טייקון שיעלה לכולם את המחיר אני לא מבין איך אנשים לא רואים את זה מה חברת צים,מפעלי ים המלח, בנקים , ובז"ן. זה לא הספיק לאנשים שמגיבים פה להבין מה הפרטה תעשה אז כל ההטבות שהעובדים יקבלו יעלו הם יוחלפו לעובדי קבלן ובמקום הבעלים שעכשיו (מדינה ) יהיה איזה טייקון שיקבל את כל העוגה ויעלה את המחיר חשמל כי אם החברה בחובות הוא לא יכנס לחובות אז המחיר בטוח יעלה לא נורא העיקר ש13000 עובדים לא ירוויחו כסף שיוכלו לגדל משפחה כל המגיבים פה רוצים שהמדינה הזאת תהיה
ממ  |  07.11.15
8.
כמה שאלות העולות מהכתבה
1 - "קרן סודית כפולה"? לחברת החשמל יש כלכך הרבה רגולטורים, מנהלים, ומפקחים שקשה לעקוב, הנה רשימה חלקית: משרד האנרגיה, הרשות לחשמל, מנהל החשמל, הרשות לניירות ערך, רשות החברות, המשרד להגנת הסביבה ועוד... אז לפי הכתבה כל אלו ונוספים לא שמו לב להזרמה של 20 מליון שקלים בחודש ל2 קרנות סודיות? אז מה הטעם בלשלם לכל הרגולטורים האלו אם הם לא עושים את תפקידם? 2 - מדוע עובדי חברת החשמל, אשר מרוויחים משכורות גבוהות לםי התקשורת, צריכים קרן סודית לממן חלק מהפנסיה שלהם? הרי יש להם פנסיה תקציבית? 3 - איך במשך 10 שנים המדינה, שהיא הבעלים של חברת החשמל , לא מצליחה לשים את ידה על הכספים שהיא עצמה הפקידה? 4 - משנות ה 70 הנוהל הזה קיים אז למה נזכרו רק עכשיו? 5 - מיש אישר את ההפקדות האלו?
ישראלי  |  07.11.15
לכל התגובות