אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאוות הבצע הכריעה את הכף צילום: אוראל כהן

תאוות הבצע הכריעה את הכף

ההרשעה במנופים היא בשורה רעה לדנקנר - היא מעידה כי בתי המשפט מסתכלים יותר על התמונה הרחבה ופחות על הסברים נקודתיים לפעולה כזו או אחרת

09.11.2015, 08:30 | תומר גנון

השופט דוד רוזן הוכיח אתמול, בדיוק כמו בפרשת הולילנד, שאצלו דיבורים ומעשים זה לא לחוד. עבירות חמורות - אם פגיעה בטוהר המידות במקרה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואם עבירות כלכליות, במקרה הזה של אלדר ובן זקן - יגררו את העונש המתאים. על פי רוזן, כדי למגר עבירות צווארון לבן שפוגעות באמון הציבור צריך להפסיק להיות רחמנים ולהעניש ביד חזקה. זאת משום שהפשעים האלה לא נעשו ממצוקה כלכלית קשה או מרעב ללחם. 

קראו עוד בכלכליסט

כדי להסביר את העונש התכתב רוזן עם גזר דין של השופט חאלד כבוב, שהרשיע בפרשת מליסרון את סמנכ"ל הכספים של עופר השקעות ועופר פיתוח, גולן מדר, בהרצת אג"ח, וגזר עליו שנת מאסר בפועל. והרי זו אותה עבירה בדיוק שבה הורשעו בן זקן ואלדר - השפעה בדרכי תרמית על שער ני"ע. אז מדוע ראוי בעיני רוזן שהעונש מעורבים במנופים יהיה חמור מזה שספג מדר?

"להבדיל מפרשת מליסרון, בענייננו בוצעו העבירות במסגרת קשר פלילי יזום ומתוכנן", כתב רוזן בגזר דינו. "הנאשמים פעלו ממניע כלכלי, גריפת כספים קלים לכיסם באופן ישיר ועקיף. לא מדובר על מטרה מעורבת אלא על מטרה עיקרית: להשפיע ולהעלות את שער מניית מנופים לצורך הכנסתה למדד ת"א־100".

המטרה המעורבת שבשמה נקבע שפעל מדר התחלקה לשתיים. הראשונה, הגדלת הסכום שתגייס מליסרון מהמשקיעים, והשנייה, שזיהמה את המטרה הראשונה, פעילות תרמיתית לתמיכה בשער אג"ח גבוה. רוזן ציין כי בעניינו של מדר "לא מדובר בעונש החורג ממגמת ההחמרה בענישה בעבירות הצווארון הלבן. במיוחד בשים לב לכך שמדר לא פעל לשם בצע כסף, ולכך שעמדה לו כוונה כלכלית לגיטימית בהשקעה. בית המשפט העליון לא מצא לנכון להתערב בעונש שגזר בית המשפט המחוזי, וציין כי לא התערב בעונש, הגם שהמחוזי לא העניק משקל מספק לשיקולי הרתעה".

לדברים שציין רוזן בגזר הדין במנופים עשויה להיות השלכה על כתב אישום אחר שכבוב דן בו - הרצת מניות אי.די.בי אחזקות על ידי בעל השליטה לשעבר נוחי דנקנר. ההרשעה במנופים היא בשורה רעה לדנקנר, ומעידה כי בתי המשפט מסתכלים יותר על התמונה הרחבה ופחות על הסברים נקודתיים לפעולה כזו או אחרת. הם מבקשים לבחון אם היו מניע וראיות לתרמית, ואם הפעולות שבוצעו לכאורה נועדו לתמוך בה.

אלא שגזר הדין שנתן רוזן במנופים טומן בחובו גם בשורה מנחמת יחסית לדנקנר, הנוגעת לעונש הצפוי לו אם יורשע. אם כבוב יקבע שנערכה באי.די.בי הרצת מניות שדנקנר היה שותף לה, אך שלא נעשתה מתאוות בצע של דנקנר אלא מניסיון להגדיל את גיוס הכספים - ייתכן כי העונש שיקבל דנקנר יהיה יותר מבית מדר ופחות בית בן־זקן.

השופט דוד רוזן, צילום: אוראל כהן השופט דוד רוזן | צילום: אוראל כהן השופט דוד רוזן, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות