אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדול יותר מגמר ליגת האלופות צילום: איי אף פי

גדול יותר מגמר ליגת האלופות

הטירוף בעולם הערבי סביב משחק מוקדמות מונדיאל 2018 ומוקדמות אליפות אסיה 2019 בין נבחרת פלסטין לנבחרת סעודיה בשיאו כעת, לאחר שמשך אליו הרבה מאוד אש מאז חודש אוגוסט, וממש לא מהסיבות הנכונות

09.11.2015, 13:50 | אורי לוי
אם תחפשו בגוגל את הצירוף המרכיב את שמותיהן של שתי פיינליסטיות בגמר ליגת האלופות של העונה שעברה, Barcelona vs Juventus, תקבלו כ-37 מיליון תוצאות חיפוש. זה הגיוני, הרי מדובר באחד מאירועי הספורט הגדולים והמדוברים בעולם. אם תכתבו את המילים Palestine vs Saudi Arabia, תקבלו בפחות זמן, 104 מיליון תוצאות. 104,000,000. זה לא סתם. הטירוף בעולם הערבי סביב משחק מוקדמות מונדיאל 2018 ומוקדמות אליפות אסיה 2019 בין נבחרת פלסטין לנבחרת סעודיה בשיאו כעת, לאחר שמשך אליו הרבה מאוד אש מאז חודש אוגוסט, וממש לא מהסיבות הנכונות.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'בריל רג'וב. נציג מיוחד של פיפ"א הגיע לגדה המערבית על מנת לבדוק את התנאים הפלסטיניים לאירוח הסעודים: ממעבר הגבול מירדן, דרך המלון ברמאללה, האוטובוס של המשלחת, ועד לחדרי ההלבשה במגרש בא-ראם. הוא אישר שהתנאים טובים, ראויים ומקובלים לאירוח, והדגיש את המוכנות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לאירוע | צילום: איי אף פי ג

בחודש שעבר גוללנו כאן את סיפור המשחק המדובר בין פלסטין לערב הסעודית. המשחק אשר היה אמור להתקיים בגדה המערבית, באצטדיון פייסל חוסייני בא-ראם, נדחה בשל העובדה שהסעודים סרבו להגיע ולקבל חותמות ישראליות בדרכונים, תוך שימוש בטיעון המוכר ש'אינם מוכנים להביע נורמליזציה עם הכיבוש הישראלי בשטחים'. מאז, הסאגה עברה מספר תהפוכות.

פיפ"א נעמדה בחודש שעבר לצד הסעודים, וקבעה כי יש להזיז את המשחק בשל נסיבות "כוח עליון". לאחר שג'יבריל רג'וב, יו"ר ההתאחדות הפלסטינית, הקים קול מחאה תקשורתי גדול, וועדת ביקורת של פיפ"א קבעה שעל המשחק להתקיים אך ורק בשטחי הרשות הפלסטינית. הסעודים מצדם, עמדו איתנים בסירובם להגיע, ופצחו במסע הכפשות על ג'יבריל רג'וב והתנהלות התקשורת הפלסטינית בנושא. הם הציעו את אלג'יריה כמדינה ניטראלית לאירוח המפגש, וכספקולציה נוספת הציעו לארח את המשחק בג'דה – בערב הסעודית עצמה. אם זה לא הספיק, טיעון נוסף אשר הסעודים החליטו לשלוף מהשרוול: ביטחונם האישי של חברי המשלחת אינו מובטח בגדה המערבית. הדם הרע בין שני קהלי האוהדים ניצת. קללות והכפשות הדדיות, אשר באו לידי ביטוי בעיקר ברשת, זכו להאשטגים עסיסיים ולעשרות שיתופים, והלחץ התקשורתי מצד שני הצדדים גבר.

נציג מיוחד של פיפ"א הגיע לגדה המערבית על מנת לבדוק את התנאים הפלסטיניים לאירוח הסעודים: ממעבר הגבול מירדן, דרך המלון ברמאללה, האוטובוס של המשלחת, ועד לחדרי ההלבשה במגרש בא-ראם. הוא אישר שהתנאים טובים, ראויים ומקובלים לאירוח, והדגיש את המוכנות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לאירוע. גופי תקשורת מאיחוד האמירויות, אשר נבחרתם התארחה בהצלחה רבה בגדה המערבית בחודש ספטמבר, התגייסו לטובת הפלסטינים, והחלו לבקר את התנהלות הסעודית בסוגייה, והרעיפו שבחים על האירוח שהם זכו לו כאשר שיחקו בגדה. ובדיוק אז, כשנדמה היה שהמומנטום הולך לכיוון חיובי, כשפיפ"א הודיעה שהמשחק יתקיים בא-ראם, ושמאמציהם של רג'וב ואנשיו השתלמו, נטרפו הקלפים.

דיווחים לא רשמיים סיפרו על שיחה לילית בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן למלך הסעודי, סלמאן בן עבד אל-עזיז אָאל סעוד, אשר סיכמו ביניהם על העברת המשחק בין הנבחרות לזירה ניטראלית, על מנת לשמור על היחסים התקינים בין ערב הסעודית לפלסטינים. למחרת בבוקר פיפ"א הוציאה הודעה שהמשחק ייערך ב-9/11 באצטדיון הבינלאומי בעמאן, ירדן. הנימוק להעברת המשחק: חשש לביטחון הסעודים. כדי לתת גושפנקא למהלך, גם המשחק של הפלסטינים מול מלזיה, שתוכנן מבעוד מועד לקחת חלק ב-12/11 בחברון, הועבר לירדן בשל אותם נימוקים, ובבת אחת, כל הביתיות הפלסטינית בטורניר המוקדמות, ויחד עמה גם הספורטיביות הפכו פשוט ללא רלוונטיות.

אבו מאזן. דיווחים לא רשמיים סיפרו על שיחה לילית בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן למלך הסעודי, סלמאן בן עבד אל-עזיז אָאל סעוד, אשר סיכמו ביניהם על העברת המשחק בין הנבחרות לזירה ניטראלית, על מנת לשמור על היחסים התקינים בין ערב הסעודית לפלסטינים, צילום: איי פי אבו מאזן. דיווחים לא רשמיים סיפרו על שיחה לילית בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן למלך הסעודי, סלמאן בן עבד אל-עזיז אָאל סעוד, אשר סיכמו ביניהם על העברת המשחק בין הנבחרות לזירה ניטראלית, על מנת לשמור על היחסים התקינים בין ערב הסעודית לפלסטינים | צילום: איי פי אבו מאזן. דיווחים לא רשמיים סיפרו על שיחה לילית בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן למלך הסעודי, סלמאן בן עבד אל-עזיז אָאל סעוד, אשר סיכמו ביניהם על העברת המשחק בין הנבחרות לזירה ניטראלית, על מנת לשמור על היחסים התקינים בין ערב הסעודית לפלסטינים, צילום: איי פי

התנהלות צבועה

התנהלות ערב הסעודית במקרה זה היא צבועה. אי הכרה בישראל זה טיעון יפה וטוב כל עוד אתה מחשיב את המדינה כאוייב, אך מתחת לפני השטח לא זה המצב.

בין ישראל לערב הסעודית ישנם קשרים לא רשמיים בשל היחסים המשותפים וארוכי השנים עם ארצות הברית, וביטויי נורמליזציה לא מוצהרים. 'אוף דה-רקורד' היחסים מתקיימים על בסיס משתנה. אם כן, מדוע התנגדה סעודיה להגיע לגדה המערבית, ולשמח עשרות אלפי אנשים ביציעים, ועוד מיליונים במקלטי הטלוויזיה? התשובה תהיה הרבה יותר מוכרת לכם ממה שחשבתם: איראן. כן, כן. איראן.

המזרח התיכון נמצא במערבולת. מלחמת האזרחים בסוריה, דאע"ש, הפחתת המעורבות האמריקאית באזור, משטרו של סיסי במצרים, מלחמת האזרחים בתימן, העמקת המעורבות הרוסית בסוריה ועסקת הגרעין האיראנית, יוצרים תמונה קודרת המשקפת את אי הוודאות סביב זהות מנהיגת האזור הבאה. המאבק בין ערב הסעודית לאיראן זוכה לביטוי פיזי במלחמת האזרחים בתימן, אך הוא גלום גם במאבק התמידי והשורשי בין הסונה לשיעה, לצד היותו תחרות בין שתי מדינות חזקות, עשירות בעלות אוצרות טבע רבים, יכולות צבאיות לא מבוטלות ואינטרסים מנוגדים, החיות באותו אזור.

הסעודים מסתכלים לטווח הרחוק, ונסיעה למשחק בפלסטין יתפרש בעולם הערבי והמוסלמי כהבעת נורמליזציה עם השליטה הצבאית הישראלית בשטחים (הכוללת מעורבות ביטחונית בשטחי A). מול איראן המיליטנטית והשיעית הרדיקלית, כל צעד כזה עשוי להוביל להפסד במרוץ לכס השליטה וההשפעה במזרח התיכון בעתיד הקרוב.

מעבר למשחקי הכוחות האזוריים והגלובליים, היום ב-16:00 אחרי הצהריים בעמאן, צפוי גם להיות כדורגל. המפגש בין הנבחרות באוגוסט, הסתיים במותחן רציני, כאשר הסעודים הובילו 2-0 עם תחילת המחצית השנייה, הפלסטינים השכילו להשוות בדקה ה-90 ל-2-2, אך ספגו את ה-3-2 בקה ה-94. הפלסטינים מגיעים למשחק 'בית' זה מהמקום השלישי עם 5 נקודות, בעוד הסעודים ניצבים בבטחה במקום הראשון, עם 12 נקודות מתוך 12 אפשריות.

במשחק היום הפלסטינים ייהנו מחזרתו של הכוכב הגדול אשרף נועמן, אשר חסר להם מתחילת הקמפיין בשל חילוקי דעות בינו לבין ההתאחדות. נועמן, המכונה 'האמן', הוא כוכבה של אל-ווחדאת הירדנית, אלופת ירדן המגיעה ממחנה הפליטים הפלסטיני הגדול בפאתי עמאן, אשר אוהדיה הרבים ימלאו את יציעי האצטדיון. יחד עם נועמן יחזור לסגל הקשר/חלוץ עבד אלחמיד אבו-חביב השייך לאיסמעילי המצרית, ופתח את העונה בסערה בשבאב אל ח'ליל מחברון.

עצם העובדה שהמשחק הוזז מהמגרש הביתי של הפלסטינים היא תזכורת להתהלכות אימים של ערב הסעודית, ומדינות מפרץ נוספות, על השיקולים ואופן לקיחת ההחלטות של מנגנוני פיפ"א. הארגון שמתיימר להגן על הכדורגל העולמי, לארגן אותו, לעשות בו שימוש חיובי מבחינה חברתית וגלובלית, מרחיק אותו מציבורים חלשים ומוחלשים, תוך שהוא מתנהל בחוסר מקצועיות (המשחק הוזז שלוש פעמים בהתראה של פחות מ-48 שעות לפני המשחק), ומונע משיקולים פוליטיים נטו. פעם אלו הפלסטינים, פעם אחרת אלו אנחנו, ופעם מישהו אחר.

העברת המשחק הינה תקדים רע לכדורגל. משמעות הדבר היא שניתן להשפיע על מיקום משחק, ולפגוע בסיכויי קבוצה להתחרות בספורטיביות, באמצעות לחצים פוליטיים ולובי חזק בארגון מסויים. אנו כישראלים זוכרים זאת היטב מימי האינתיפאדה השנייה, אז נסענו לארח בקפריסין ובאיטליה.

מה שמעניין הוא שלראשונה זה הרבה זמן ישראל איננה צד אקטיבי בעימות בינלאומי של הפלסטינים. דווקא מבחינת 'רווח דיפלומטי' כל משחק שמשוחק בגדה המערבית הוא טוב לישראל, שכן הוא מצביע על המורכבות ועל הצדדים החיוביים שיש במצב הנתון בשטחים. סעודיה מצדה, חוששת מאיראן, ועל מנת לא לבצע טעויות בעימות מולה, היא מפעילה את פיפ"א, ודורסת את אוהדי הכדורגל הפלסטינים, שפעם בכמה שונים זוכים לראות את נבחרת הכדורגל משחקת אצלם בבית. חבל.

הכותב הוא עורך ומנהל BabaGol , בלוג־מגזין על כדורגל מאסיה, אפריקה, המזרח התיכון, אמריקה הלטינית ועוד

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות