אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההצעה לגילוי תכנוני מס פוצלה מחוק ההסדרים צילום: נמרוד גליקמן

ההצעה לגילוי תכנוני מס פוצלה מחוק ההסדרים

ועדת הכספים אישרה גם כי התיישנות השומה המוגשת לרשות המסים תהיה רק לאחר ארבע שנים במקום שלוש

09.11.2015, 15:56 | עמרי מילמן

לאחר דיונים ממושכים לאורך היום, אחרי שדחה משה גפני את הדיון על חוקי המס כבר מאז השבוע שעבר, אושר היום (ב') בוועדת הכספים הסעיף הקובע כי התיישנות השומה המוגשת לרשות המסים תהיה רק לאחר 4 שנים, וכן כי רשות המסים תוכל לפתוח את השומה במהלך אותן שנים מספר פעמים לא מוגבל.

המצב היום הוא שרשות המסים יכולה להוציא שומה עד 3 שנים ועוד שנה נוספת רק באישור חריג של מנהל רשות המסים ואינה יכולה לפתוח שומות חלקיות. למהלך התנגדו הלשכות המקצועיות - לשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין ולשכת יועצי המס שהפעילו לחץ על חברי הועדה. המחלוקת העיקרית הייתה בנוגע לשנת תחילת החוק. בעוד שרשות המסים רצתה כי ההארכה תחול על שומות שהוגשו עבור שנת 2011 והלאה, חברי הכנסת, בלחץ הלשכות המקצועיות דרשו כי החוק יחול רק עבור שומות עבור שנת 2015 והלאה. בסופו של דבר סוכם כי החוק יחול על שומות שניתנו עבור שנת 2013 והלאה. עוד סוכם כי רשות המסים תוכל לפתוח שומה חלקית פעם אחת על דוח שנתי.

מנהל רשות המסים, משה אשר, צילום: אוראל כהן מנהל רשות המסים, משה אשר | צילום: אוראל כהן מנהל רשות המסים, משה אשר, צילום: אוראל כהן

ועדת הכספים קבעה גם כי תפוצל מחוק ההסדרים הצעה לפיה דוחות שנתיים המוגשים לרשות המסים הכוללים חוות דעת של מייצגים - כלומר הכוללים תכנון מס - יחוייבו בגילוי על קבלת חוות הדעת ועל נושא עליו ניתנה חוות הדעת. הצעת חוק זו העמידה את לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ולשכת יועצי המס על הרגליים האחוריות. הצעת החוק תגדיל משמעותית את כוחה של רשות המסים בכך שתאפשר לה לזהות בקלות תכונני מס שבעלי פוטנציאל להעלמות מס.

גפני, מלכתחילה לא רצה לאשר את הצעה זו כחלק מחוק ההסדרים בעוד ששר האוצר, משה כחלון התעקש על כך. כאמור, בסופו של דבר הצעת החוק פוצלה מחוק ההסדרים ותחזור לדיון בוועדת הכספים רק בהמשך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות