אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הנפט יחזור ל-80 דולר רק בשנת 2020 צילום: בלומברג

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הנפט יחזור ל-80 דולר רק בשנת 2020

הסוכנות חוזה כי המחירים יתאוששו באיטיות במהלך השנים הקרובות. BP: הנפט ינוע סביב 60 דולר לחבית בשלוש השנים הקרובות

10.11.2015, 11:10 | שירות כלכליסט

מחירי הנפט, שעומדים כיום על 44 דולר לחבית, ישובו ויתאוששו באיטיות ויגיעו עד לרמה של 80 דולר לחבית בשנת 2020 - כך לפי תחזית עדכנית שמפרסמת סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). הסוכנות, שכבר שהזהירה מפני הקיצוצים המשמעותיים בהשקעות מעריכה, כי "לאחר מכן צפויות עליות נוספות במחירים". 

קראו עוד בכלכליסט

עוד נטען בתחזית, כי עד שנת 2020 העלייה בביקושים תתחזק גם כן באיטיות, ותוסיף בממוצע 900 אלף חביות ביום. אם כי עד 2040 הביקוש יעלה בהדרגה לרמה של 103.5 מיליון חביות ביום, זאת לעומת 94.5 מיליון חביות ביום ב-2015. עם זאת, בסוכנות האנרגיה מעריכים כי בארה"ב, באיחוד האירופי וגם ביפן יחוו ירידה בביקוש של 10 מיליון חביות ביום עד 2040.

מיכליות נפט. עלייה איטית בביקושים, צילום: בלומברג מיכליות נפט. עלייה איטית בביקושים | צילום: בלומברג מיכליות נפט. עלייה איטית בביקושים, צילום: בלומברג

בשוק הנפט עוקבים מקרוב אחר הדו"חות של סוכנות האנרגיה, זאת בהתחשב בירידה הנוכחית במחירים, על רקע היצע עודף וירידה בביקוש. בסוכנות ציינו כי במקרה שמחירי הנפט יישארו נמוכים לתקופה ארוכה יותר - אז המחיר יחוג סביב 50 דולר לחבית עד סוף 2020, ורק לאחר מכן יעלה בהדרגה לרמה של 85 דולר לחבית ב-2040.

במקביל, חברת הנפט BP פרסמה תחזית משל עצמה, לפיה מחירי הנפט ינועו סביב ה-60 דולר לחבית בשלוש השנים הקרובות לפחות, מכיוון שההיצע ממשיך לגבור על הביקוש. מייקל טאונשנד, מנהל BP במזרח התיכון אמר במסיבת עיתונאים באבו דאבי, כי "במונחים של היצע וביקוש אנחנו לא חושבים שהביקוש יעלה לפני סוף השנה הבאה. אך גם כשזה יקרה, עוד יצטרכו לסיים את המלאי, וזה יכול להימשך שנתיים נוספות". הוא הוסיף, כי התחזית לא לוקחת בחשבון שינויים פוליטיים כמו החזרה הפוטנציאלית של הנפט האיראני לשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אין להם שום יכולת לחזות
* ב-2010 נמכרו בעולם כ-10K מכוניות חשמליות ו-PHEV, מעט מאוד חברות רכב היו נוכחות בשוק הזה. * נכון להיום נמכרות בעולם מעל 60K מכוניות כאלו *בחודש* ואין אף חברת מכוניות רצינית שלא נכנסה לשוק הזה. * בשנת 2000 פאנלים סולריים עלו כ-4 דולר לואט. היום זה 35 סנט. * מחיר סוללות ליתיום נטענות ירד בכ-75% בעשור האחרון. * אף אחד לא ידע לחזות את עתודות דלק המאובנים הנוזלי האדירות שהתגלו בצפון אמריקה לאחרונה ואת הירידה בעלויות ההפקה שלהם, אחד המניעים העיקריים לצניחת המחירים הנוכחית. נפט ימשיך להיות חיוני למשק האנרגיה העולמי 50 שנה לפחות, יהיו עוד מעלות ומורדות, אבל אני חושב שהשייחים הסעודים יאלצו להתרגל לנסוע בפרארי רגילה ולא באחת ממהדורה מוגבלת בציפוי זהב.
אזרח  |  11.11.15