אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקוניס חבר בקבינט הדיור - על אף שאשתו עושה יח"צ לחברת נדל"ן גדולה צילום: גיא אסיאג

אקוניס חבר בקבינט הדיור - על אף שאשתו עושה יח"צ לחברת נדל"ן גדולה

מהסכמי ניגוד עניינים שנחשפו הודות לפנייה של התנועה לחופש המידע עולה כי השר להגנת הסביבה אבי גבאי מנוע מלעסוק בהתפלה בשל חברותו עם מנכ"ל IDE

10.11.2015, 13:23 | שאול אמסטרדמסקי

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, אופיר אקוניס, חבר בקבינט הדיור על אף שאשתו עדי היא בעלת משרד ליחסי ציבור שמייצג חברת נדל"ן גדולה - קבוצת חנן מור. כך עולה מחוות דעת משפטית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שנשלחה לשר אקוניס באוקטובר האחרון בהמשך לפנייה יזומה מצד אקוניס.

קראו עוד בכלכליסט

בחוות הדעת, שנחשפה הודות לפנייה של התנועה לחופש המידע יחד עם חוות דעת של שרים נוספים, כתבה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי "אתה רשאי להמשיך ולהשתתף בישיבות קבינט הדיור ולקחת חלק בהחלטותיו באופן רגיל. חשש לניגוד עניינים עלול להתעורר רק לגבי החלטות או דיונים שידוע לך שיש בהם כדי להשפיע על קבוצת חנן מור או על נכסיה. במקרה כזה כאשר האפשרות הקונקרטית להשפיע על הקבוצה היא בידיעתך, עליך להימנע מלהשתתף בדיון או בהחלטה ולמסור הודעה מתאימה למבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה".

נחשף הסכם ניגוד העניינים של כחלון מנוע מלהתערב בתחום הגז, מוגבל בנדל"ן ותקשורת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה סיימה לגבש את הסכם ניגוד העניינים של שר האוצר לפיו כחלון יידרש לקבל אישור ממשרד המשפטים בבואו לעסוק בשורת נושאים בתחום האנרגיה והנדל"ן בשל קשרי חברות עם איש העסקים קובי מימון תומר גנון וליאור גוטמן, 62 תגובותלכתבה המלאה

בניגוד לפקידים, מינויים של שרים לתפקידיהם השונים אינו תלוי בהסכם מניעת ניגוד עניינים, אולם במקרה של ניגוד עניינים קונקרטי על השר להימנע מלקחת חלק בפעילות המסוימת שבה נוצר ניגוד עניינים. עם זאת, האופן שבו השר צריך להימנע מהעניין אינו מוגדר היטב בחוק, אלא מתגבש בשנים האחרונות תוך כדי תנועה בעיקר על ידי משרד המשפטים ומשרד מבקר המדינה.

רק באחרונה החל הייעוץ המשפטי לממשלה לחלק לשרים חוות דעת משפטיות, דוגמת זו של אקוניס, שמגדירים באילו פעילויות הם יכולים או לא יכולים לקחת חלק, והאם יש עליהם להעביר את סמכויותיהם בנושאים מסוימים לגופים אחרים. אחת מחוות הדעת האלה היא שהורתה לשר האוצר משה כחלון שלא לעסוק בענייני הגז, בהתאם להצהרתו על קרבתו לאיש העסקים קובי מימון המזוהה עם אחת מחברות הגז הגדולות - ישראמקו.

השר אופיר אקוניס, צילום: עטא עוויסאת השר אופיר אקוניס | צילום: עטא עוויסאת השר אופיר אקוניס, צילום: עטא עוויסאת

בחוות הדעת המשפטית שנשלחה לשר להגנת הסביבה אבי גבאי (כולנו), נכתב כי בשל חברותו עם מנכ"ל חברת התפלת המים IDE אבשלום פלבר עליו להימנע מפעילות שקשורה בהתפלת מים (על אף שהמשרד להגנת הסביבה לוקח חלק בפעילות כזו, אם בכלל, רק במסגרת פעילות רוחבית של כמה משרדי ממשלה). בנוסף, מאחר שגבאי הצהיר על קשרי חברות עם עו"ד מימי צמח, שמשרדה מייצג את חברת Veolia שנותנת שירותים רבים למשרד להגנת הסביבה, עליו להימנע מפניות שמגיעות ממשרד עורכי הדין אל המשרד להגנת הסביבה, אולם הוא אינו צריך להימנע מפעילות ש-Veolia עוסקת בה באופן כללי. עוד בין החברים שגבאי הצהיר עליו: אבי בליליוס, הבעלים והיו"ר של חברת האוטובוסים סופרבוס שמפעילה כמה קווים של תחבורה ציבורית.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, צילום: אוראל כהן השר להגנת הסביבה, אבי גבאי | צילום: אוראל כהן השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, צילום: אוראל כהן

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד עינת הורביץ מסרה בתגובה לחשיפת המסמכים, כי "אנו מברכים על חשיפת הסכמי ניגודי העניינים של השרים בממשלת ישראל לאחר תהליך ארוך שהחל לפני כשנה. לא רק שתודות לבקשת התנועה לחופש המידע נחשפים לראשונה הסדרי ניגוד העניינים של שרי הממשלה הקודמת והנוכחית, אלא שעצם הבקשה לחשוף את ההסדרים גרמה להטמעת חשיבותם ולזירוז הליך הכנתם עבור כל השרים. מידע זה כמובן חייב להיות גלוי מיד עם כניסת כל שר לתפקידו, ואנו מקווים שמעתה ואילך ההסדרים יפורסמו באופן יזום בתוך זמן קצר מיום מינוי הממשלה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות