אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בידקו: מה קרה למחירי הדירות ביישוב שלכם

בלשכת שמאי המקרקעין טוענים כי הנתונים שהציג משרד הבינוי אמש על ירידת מחירים אינם מעידים על בלימת מחירי הדיור, אלא על נדידת המשקיעים לפריפריה. היכנסו לטבלאות וגלו מה קרה למחירים באזור שלכם

10.11.2015, 13:55 | אמיתי גזית

בלשכת שמאי המקרקעין זועמים על הודעת משרד הבינוי אתמול (ב') כי אנו בתחילתה של מגמה לבלימת מחירי הדיור. לדבריהם, העובדה כי המחיר הממוצע לדירה בישראל ירד ב-4.5% בהשוואה לרבעון הקודם, ומחירה הממוצע של דירה חדשה ירדה ב-4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ו-6% בהשוואה לרבעון הקודם, לא נובעת מירידה בביקושים לדירות, אלא מנדידת המשקיעים לפריפריה. יו"ר הלשכה, אוהד דנוס מסביר ל"כלכליסט" כי ביולי הועלה מס הרכישה, ומשקיעים רבים נדרשו לשלם 8% במקום 6%. כתוצאה מכך רבים פנו לחפש דירות זולות יותר, אותן הם כנראה מצאו בפריפריה. התוצאה של המגמה הזאת גרמה לירידת מחירים בממוצע ארצי, אך העלתה את מחירי הדירות ברבים מישובי הפריפריה.

קראו עוד בכלכליסט

לצפייה בטבלאות משרד השיכון לפי יישוב גוללו לסוף הכתבה

 

 

הוכחה לטענותיהם מספק דנוס בעובדות הבאות: ב-76 מתוך 95 (80%) ישובים שנדגמו עלו המחירים השנה, ב-61 ישובים (64%) נרשמה עלייה ברבעון השלישי לעומת הרבעון שקדם לו.

בבחינת נתוני העסקאות בדירות חדשות נמצא כי ב-42 מתוך 60 ישובים שנדגמו (70%), נרשמו עליות מחירים בשנה האחרונה. ב-38 ישובים (33%), היו עליות מחירים ברבעון השלישי לעומת השני.

תל אביב. המחירים ירדו ב-5.9% , צילום: אילן ארד תעופה תל אביב. המחירים ירדו ב-5.9% | צילום: אילן ארד תעופה תל אביב. המחירים ירדו ב-5.9% , צילום: אילן ארד תעופה

מרבית עסקאות הנדל"ן בארץ הן של דירות יד שנייה, בבחינת מגמת הנתונים בנתח השוק הזה נמצא כי מתוך 80 ישובים שנדגמו, ב-66 (82%) נרשמו עליות מחירים בהשוואה לשנה שעברה, וב-49 (61%) היו עליות מחירים ברבעון השלישית לעומת הרבעון השני.

בהודעות משרד הבינוי מופיעות עובדות המאוששות את טענותיו של דנוס. כך, מדווחים במשרד הבינוי על עליה בשיעור העסקאות לרכישת דירה מיד שנייה במחוזות חיפה, צפון ודרום, מ-40% ברבעון השלישי של 2014 ל-51% ברבעון השלישי של שנת 2015. בנוסף דיווחו במשרד הבינוי כי נרשמה ירידה ניכרת במשקל העסקאות במחוז תל אביב מ-17% ברבעון השני של 2015 ל-11% ברבעון השלישי של 2015.

מס הרכישה על דירות להשקעה הועלה בראשון ביולי, זהו גם היום הראשון ברבעון השלישי של השנה, וכאן טמון ההסבר לנתונים שהציג משרד הבינוי. ברבעון השלישי היה שיעור המשקיעים בדירות יד שנייה כ-15%, לעומת 25% ברבעון המקביל אשתקד, ו-30% ברבעון הקודם. מקור הנתונים של משרד הבינוי הוא עסקאות שדווחו לרשות המסים. משקיעי הנדל"ן מיהרו לדווח ביוני על העסקה שביצעו כדי לחסוך במס רכישה ומכאן מיעוט העסקאות להשקעה ברבעון הבא.

ירוחם. עלייה של 35% במחירים ברבעון, צילום: תומי הרפז ירוחם. עלייה של 35% במחירים ברבעון | צילום: תומי הרפז ירוחם. עלייה של 35% במחירים ברבעון, צילום: תומי הרפז

על פי לשכת השמאים ברבעון השלישי המשקיעים, שנאלצו לספוג התייקרות במיסוי בשיעור של כשני אחוזים חיפשו עסקאות זולות יותר ונדדו לפריפריה. כך באשדוד נרשם זינוק של 17% במחירי הדירות לעומת שנה שעבר, וכמעט 6% לעומת הרבעון הקודם. באשקלון 13%, ו-4% בהתאמה. בדימונה הנתונים מצביעים על היסטריה- בהשוואה לרבעון השלישי אשתקד המחירים עלו ב-23%, ומרבעון לרבעון בלא פחות מ-30%. מי שרכש דירה בעיר ברבעון השני קנה אותה בפחות מ-600 אלף שקלים, כמה חודשים אחר כך הוא כבר נדרש לשלם 800 אלף שקלים.

גם בחצור הגלילית וירוחם נרשמו עליות מחירים דרמטיות- בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד זינוק של 47% בחצור הגלילית, ו-35% בירוחם. בהשוואה לרבעון השני השנה בחצור הגלילית המחירים עלו ב-30%, ובירוחם ב-20%. עליות מחירים נרשמו גם בקריות, בשדרות, ובעפולה.

למרות הכל, אפשר לראות בנתונים גם ניצנים של אופטימיות. יש כמה ערים בהן נרשמו ירידות מחירים הנובעות מגידול בהיצע הדירות למשל כפר יונה, ראש העין, נס ציונה וצור הדסה. אפשר לקוות כי בעתיד הקרוב עם התקדמות פרויקטי בניה חדשים ערים נוספות יצטרפו למגמה.

לצפייה במחירים הממוצעים של דירות חדשות לפי יישוב לחץ כאן

לצפייה במחירי דירות יד שנייה לפי ישוב לחץ כאן

לצפייה בטבלת מחירי דירות יד שנייה - שלשה חדרים לפי יישוב לחץ כאן

לצפייה בטבלת מחירי דירות 4 חדרים חדשות ויד שנייה לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
בערים שיש תנופת בנייה בשנה האחרונה, המחירים לא באמת ירדו
בכפר יונה נראה לכאורה שהמחיר ירד אבל זו אך זה רק בגלל שגינדי מוכרים מאות דירות בחודשים האחרונים על הנייר שרק בעוד שנים יוכלו להתגורר בהן ולכן הן זולות יותר מאלו שכרגע למגורים. שיהיה בהצלחה לזוגות הצעירים
ציון , כפר יונה  |  11.11.15
לכל התגובות