אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם: משתינים עליו והוא אומר שזה דשן

תיקון עולם: משתינים עליו והוא אומר שזה דשן

ב־Grove Labs מצאו דרך לגדל חסה ותותים באקווריום ביתי: מעבירים את המים למכלים שמצויה בהם בקטריה, והיא ממירה את שתן הדגים לדשן שמזין צמחים

11.11.2015, 08:40 | גיל קליאן
אחת הפעילויות האנושיות שתורמת אולי הכי הרבה לפליטת גזי חממה היא ייצור מזון. מילים רבות מאוד כבר נכתבו על העובדה שכל יחידת מזון דורשת פי 10 יחידות של דלקים לצורך ייצורה, על גז המתאן הנפלט מגופן של פרות ועל כמות המים הבלתי נתפסת שנדרשת לענף החקלאות. אלא שכיום נראה שניצני המהפכה החקלאית כבר כאן.

אחד הניצנים הללו הוא שיטת הגידול המופלאה של אקוופוניקה. מדובר במערכת כמעט סגורה של הזרמת מים של מכלי דגים עמוסים בשתן דגה אל מכלים שמצויים בהם צמחים ובקטריה שממירה את שתן הדגים לדשן שצמחים אוהבים. המים המטוהרים חוזרים למכל הדגים, ומשם התהליך מתחיל מחדש. הצמחים במכל גדלים ללא צורך בקרקע. המערכת הזאת חוסכת 90% מצריכת המים של גידולי קרקע, היא קלה לתפעול ולתחזוק ומאפשרת לגל חדש של חקלאים אורבניים לרכוב אל עבר עתיד ירוק ומקומי.

המערכת של Grove Labs המערכת של Grove Labs המערכת של Grove Labs

מתוך המהפכה הזאת מגיחות לא מעט חברות הזנק שמחברות את החקלאות הזאת לחיישנים, לאינטרנט ולענני מידע שאינם ממטירים גשם. אחת החברות הללו היא Grove Labs, שהחליטה לייצר גם גרסה ביתית של המערכת, גרסה שדומה למערכת מדפים כמו אלה שנמכרים באיקאה, אבל במקום לאחסן במערכת ספרים, היא משמשת בית גידול לצמחים ולדגים.

המערכת, שקיבלה את השם Grove (מטע), היא אוטונומית למדי ומורכבת משלושה מפלסים: בתחתון מצוי אקווריום של 95 ליטר שבו הדגים חיים ומפרישים את הפרשותיהם; מי האקווריום מוזרמים לשני המפלסים העליונים — במפלס שמעל לאקווריום נובטים הזרעים, ולאחר נביטתם הם עוברים למפלס האחרון, ושם יש להם מקום מספיק להתפתח. המערכת כולה מצוידת בחיישנים, המאפשרים לנהל אותה ולפקח עליה דרך הטלפון החכם, וגם בתאורת LED חסכונית.

לדבריהם של יצרני הגרוב אפשר לגדל בה שלל צמחים, מאורוגולה, בוק צ'וי, תרד, עשבי תיבול שונים ועד עגבניות ותותים. מובן שהיא לא תספק את כל תצרוכת הירוקים של המשפחה הממוצעת, אבל היא יכולה להקטין מעט את חשבון הקניות, לספק תוצרת אורגנית ביתית טרייה ונטולת מאמץ, לרתק את הילדים למשך שעות לאקווריום ולהעניק להם הצצה אל אחת הטכנולוגיות המבטיחות בסקטור החקלאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות