אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: לכדורגלנים בני פחות מ-11 אסור לנגוח צילום: רויטרס

ארה"ב: לכדורגלנים בני פחות מ-11 אסור לנגוח

ההנחיה החדשה של התאחדות הכדורגל האמריקאית נועדה להפחית את הסבירות לפגיעות ראש בקרב שחקני נוער

11.11.2015, 19:20 | שירות כלכליסט
התאחדות הכדורגל של ארה"ב נקטה בצעד משמעותי בניסיון להפחית את הסבירות לפגיעות ראש בקרב שחקני הנוער. ההתאחדות אימצה מדיניות שאוסרת על ילדים מתחת לגיל 11 לנגוח בכדור, וכן מפחיתה את כמות הנגיחות המותרת באימונים בגילאי 11-13, כך מדווח הניו יורק טיימס. החוקים החדשים, שכוללים גם שינויים בחילופים, הם בתגובה לתביעה ייצוגית שהוגשה, אך תבוטל כעת.

קראו עוד בכלכליסט

החוקים החדשים אינם חלים על כל שחקני הנוער בארה"ב, אלא רק על אלה המשחקים בקבוצות שבפיקוח ההתאחדות, שכוללות את כל "הנבחרות הלאומיות והאקדמיות לנוער, ביניהן הקבוצות ב-MLS לנוער". לגבי שאר הליגות, מדובר בהמלצות בלבד ולא חוקים מחייבים. אם כי בחלק מהליגות כבר אוסרים על נגיחות לילדים מתחת לגיל 10, כך שנראה שחלקן יאמצו את המדיניות מרצונן.

נגיחה ב-MLS. המחקר המקיף ביותר בסוגיה, שפורסם ב- JAMA Pediatrics, מצא שמקרב תשעה ענפי ספורט שנחקרו (בייסבול, כדורסל, פוטבול, כדורגל והיאבקות של בנים, וכן כדורסל, כדורגל, סופטבול וכדורעף), שיעור זעזועי המוח בקרב הבנות המשחקות כדורגל היה השני הגבוה ביותר, ושל הבנים היה החמישי הגבוה ביותר, צילום: רויטרס נגיחה ב-MLS. המחקר המקיף ביותר בסוגיה, שפורסם ב- JAMA Pediatrics, מצא שמקרב תשעה ענפי ספורט שנחקרו (בייסבול, כדורסל, פוטבול, כדורגל והיאבקות של בנים, וכן כדורסל, כדורגל, סופטבול וכדורעף), שיעור זעזועי המוח בקרב הבנות המשחקות כדורגל היה השני הגבוה ביותר, ושל הבנים היה החמישי הגבוה ביותר | צילום: רויטרס נגיחה ב-MLS. המחקר המקיף ביותר בסוגיה, שפורסם ב- JAMA Pediatrics, מצא שמקרב תשעה ענפי ספורט שנחקרו (בייסבול, כדורסל, פוטבול, כדורגל והיאבקות של בנים, וכן כדורסל, כדורגל, סופטבול וכדורעף), שיעור זעזועי המוח בקרב הבנות המשחקות כדורגל היה השני הגבוה ביותר, ושל הבנים היה החמישי הגבוה ביותר, צילום: רויטרס

זעזועי מוח נחשבים לבעיה גדולה בכדורגל הנוער. המחקר המקיף ביותר בסוגיה, שפורסם ב-JAMA Pediatrics, מצא שמקרב תשעה ענפי ספורט שנחקרו (בייסבול, כדורסל, פוטבול, כדורגל והיאבקות של בנים, וכן כדורסל, כדורגל, סופטבול וכדורעף), שיעור זעזועי המוח בקרב הבנות המשחקות כדורגל היה השני הגבוה ביותר, ושל הבנים היה החמישי הגבוה ביותר.

עם זאת, הפעולה הישירה של נגיחה בכדור אינה בהכרח הבעיה. המחקר מצא ש-4.7% בלבד ממקרי זעזועי המוח בקרב הבנים ו-8.2% אצל הבנות נבעו ממגע בין הראש לכדור. אך בסך הכל, 30.6% ממקרי זעזועי המוח בקרב הבנים ו-25.3% מהמקרים אצל הבנות נבעו מנגיחות, בעיקר כתוצאה מהתנגשות בראש של שחקן אחר, אך גם מפגיעה בדשא. נגיחות הוגדרו גם כפעילות "הקשורה לכדורגל" שגרמה למספר הרב ביותר של זעזועי מוח, אחריה "הגנה", "משחק כללי" ו"תפקיד השוער".

המחקר אמנם בחן רק תיכונים, אך מחקר מצומצם יותר מצא שנגיחות גרמו ל-30.3% מזעזועי המוח בקרב השחקניות בחטיבות - שיעור פחות או יותר דומה.

יעבדו יותר על עבודת רגליים

אמנם חשוב לשמור על הראש של הילדים בגיל כזה צעיר, אך יש להחלטה גם מחיר. הגבלת האימונים של הנגיחות עד גיל 14 תאט את ההתפתחות שלהם כשחקני כדורגל. זו אמנם לא סיבה לדאגה בליגות המקומיות בערים השונות בארה"ב, אך החוקים חלים ספציפית על הליגות האיכותיות שמטפחות את השחקנים העתידיים של הנבחרת הלאומית.

בפני ארה"ב עומדים כבר כמה אתגרים במאמצים שלה להתחרות נגד הנבחרות הטובות בעולם, והחוקים האלה רק יכבידו עליה עוד. עם זאת, ייתכן ופחות זעזועי מוח פירושם שיותר שחקני נוער טובים יממשו את מלוא הפוטנציאל שלהם, ולא יאלצו לפרוש מוקדם. ייתכן גם שבגלל החוקים החדשים - האמריקאים ישפרו את עבודת הרגליים שלהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות