אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה מצ'פרת את סוחרי הנגזרים ומקטינה את הבטוחה הנדרשת מהם צילום: הילה ספאק

הבורסה מצ'פרת את סוחרי הנגזרים ומקטינה את הבטוחה הנדרשת מהם

הבורסה מקטינה את הכסף שאותם סוחרים צריכים להפקיד בכל יום מסחר - ותפנה לגופים הסוחרים סכום של 2-3 מיליארד שקל ביום

11.11.2015, 20:49 | רעות שפיגלמן

הבורסה פועלת להגדלת מחזורי המסחר באופציות ובחוזים עתידיים ומקטינה את "הכסף המרותק" שהסוחרים באפיקים האלה נדרשים להפקיד. הסוחרים מפקידים בכל יום בבורסה באמצעות חברי הבורסה (בנקים וברוקרים פרטיים) 7–5 מיליארד שקל המשמשים בטוחה. המהלך הנוכחי מפחית את הסכומים הללו בשיעור דו־ספרתי ומפנה 2–3 מיליארד שקל ליום לחברי הבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

אלה התנגדו ליוזמות מסוג זה שקידמה הבורסה בעבר, משום שמהלך כזה משמעו שפחות כסף יוחזק אצלם. סביר שהוזלת העלויות תגולגל לשחקני הנוסטרו הגדולים, הבקיאים בתעשייה. נשאלת השאלה, האם ההטבה תגיע לכל משקיע מן המניין.

מחזור המסחר היומי הממוצע במניות בבורסה עמד על 1.3 מיליארד שקל בחודש אוקטובר - פי 4.2 ממחזור האופציות, שהסתכם ב־311 מיליון שקל. לפיכך רוצה הבורסה להגדיל את המסחר באפיק זה.

חדר מסחר, צילום: אריאל שרוסטר חדר מסחר | צילום: אריאל שרוסטר חדר מסחר, צילום: אריאל שרוסטר

אופציות הן נגזר – מכשיר פיננסי הקשור למכשיר פיננסי ספציפי אחר – שמחירו זול מאוד ביחס לנכס שהוא צמוד אליו. האופציות עלולות לגרור הפסד גבוה מאוד ולכן מופקדים בבורסה עבורן כמה מיליארדי שקלים מדי יום. בימים הסמוכים לפקיעת אופציה עולה הסיכון על המסחר בהן, והיקף הסכומים המופקדים מגיע גם ל־11 מיליארד שקל.

היקף הביטחונות שנדרשים להפקיד חברי הבורסה מחושב על פי מודל משנת 1993, שבה הוקם שוק הנגזרים בבורסה.

המהלך החל כבר לפני כשבועיים, כשהבורסה ביצעה התחשבנות חד־פעמית עם חברי הבורסה והם קיבלו בחזרה כ־1.3 מיליארד שקל על בסיס הסכומים המופחתים שיידרשו להפקיד כבטוחה. במסגרת המהלך, כנגד אופציה על מדד ת"א־25 שהיא בתוך הכסף יידרשו חברי הבורסה להפקיד 12,500 שקל במקום 19,200 שקל — הפרש של 35%. עבור אופציה כזו מחוץ לכסף יפחתו הביטחונות בכ־44%.

מלבד מסחר באופציות על מדד ת"א־25, אפשר גם לסחור באופציות על מניות ספציפיות בו (9 מניות כיום מתוך 25), וכן באופציות על מטבעות שונים.

"המהלך מגלם הקלות משמעותיות לחברי הבורסה תוך מתן אפשרות להגדלת המינוף הפיננסי לפעילות בבורסה", אמרה גל לנדאו, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המחלקה לניהול סיכונים בבורסה. "אנחנו ממשיכים לבחון את מודל הביטחונות וכן מודלים נוספים המשפיעים על פעילות חברי הבורסה ולקוחותיהם ולשפר אותם. אנו מקווים כי ההקלות יאפשרו לחברי הבורסה וללקוחותיהם הפעילים בשוק הנגזרים להגדיל את פעילותם ובהתאמה להגדיל את נפח מחזורי המסחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות