אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידות המחירים יימשכו? מלאי הנפט העולמי קרוב לשיא צילום: איי אף פי

ירידות המחירים יימשכו? מלאי הנפט העולמי קרוב לשיא

לפי הערכת סוכנות האנרגיה הבינ"ל, מדובר בכמות של כ-3 מיליארד חביות - בזכות הייצור הגבוה בקרב החברות באופ"ק ובמדינות אחרות

13.11.2015, 11:59 | בלומברג
מלאי הנפט העולמי טיפס לשיא של קרוב ל-3 מיליארד חביות, בשל הייצור הגבוה בקרב החברות באופ"ק ובמדינות אחרות, ועשוי להעמיק את הצניחה במחירים, כך לפי הערכות סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) המתפרסמות היום (ו'). עם זאת, בסוכנות מעריכים כי הייצור מחוץ לאופ"ק יירד בשנה הבאה בשיעור הגבוה ביותר מאז 1992, על רקע השפעת המחירים הנמוכים על תעשיית פצלי הנפט האמריקאית.

קראו עוד בכלכליסט

"מלאי הנפט הגבוה מספק חוצץ חסר תקדים נגד זעזועים גיאופוליטיים או הפרעות לא צפויות באספקה", נכתב בדו"ח החודשי שמפרסמת הסוכנות. בשנה החולפת נפלו מחירי הנפט בקרוב ל-40%, בעקבות המאמצים של אופ"ק לשמור על נתח השוק שלהם מפני יריבות כמו תעשיית הפצלים האמריקאית. בנוסף, הטענה היא כי מלאי הנפט ממשיך לגדול מכיוון שהצמיחה בהיצע ממשיכה להיות גבוהה מהביקוש.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

על פי נתוני סוכנות האנרגיה, מלאי הנפט הכולל במדינות המפותחות עלה בספטמבר ב-13.8 מיליון חביות ל-3 מיליארד חביות, זאת אף שבדרך כלל בספטמבר נרשמות ירידות. הקצב אמנם הואט ל-1.6 מיליארד חביות ביום ברבעון השלישי, מ-2.3 מיליון חביות ביום ברבעון השני, אך הצמיחה נותרה "גבוהה באופן משמעותי מהממוצע ההיסטורי".

עוד מעריכים בסוכנות כי הביקוש העולמי לנפט יטפס השנה ב-1.8 מיליון חביות ביום ל-94.6 מיליון, זאת לנוכח הצמיחה בצריכה ההודית, שהיא הגדולה ביותר מזה עשור. עם זאת, הצמיחה בביקוש תואט בשנה הבאה ל-1.2 מיליון חביות ביום, שכן התמריצים הנלווים לנפט זול ייעלמו והכלכלה הסינית תישאר "בעייתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות