אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב תוכלו להשוות בין הבנקים בלחיצת כפתור צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

בקרוב תוכלו להשוות בין הבנקים בלחיצת כפתור

הוועדה להגברת התחרותיות תמליץ להקים מערכת שתשווה בין שירותי הבנקים וגוף חיצוני שיסייע ללקוחות למצוא את השירות הזול ביותר. הנחת העבודה של היא כי לצד הרחבת מספרם של נותני השירותים הפיננסים - יש צורך לחזק את כוחו של הצרכן

15.11.2015, 06:55 | גולן חזני

הוועדה לחיזוק התחרות במערכת הבנקאית תמליץ על שני צעדים שנועדו לחזק את כוחו של הצרכן באמצעות הרחבת המידע שנמצא ברשותו — כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הצעד הראשון אותו מתכננת הוועדה בראשותו של הממונה על הגבלים לשעבר דרור שטרום הוא חיוב הבנקים להקים מערכת השוואה בין־בנקאית. על פי חזון הוועדה, המערכת תאפשר ללקוח לקבל מידע בלחיצת כפתור על מחירי שירותים בבנקים אחרים. השירות יבוסס על ציטוטים שייאספו מכל הבנקים ויהיו זמינים לכל הלקוחות.

הצעד השני שמקדמת הוועדה הוא הקמתם של גופים חיצוניים שיסייעו ללקוחות לקבל את השירות הטוב ביותר. עם הסכמת הלקוח, הגופים יקבלו הרשאה להתחבר לחשבון ויבקשו מהבנקים השונים הצעות מחיר — כל זאת כשהבנקים עצמם לא יודעים מי הוא הלקוח.

הגוף הפרטי יביא לידיעת הלקוח את ההצעות שעומדות לרשותו, וזה יוכל לבחור בין האפשרויות השונות. גופים שירצו להכנס לפעילות בתחום המדובר ידרשו לקבל רישיון לכך ולעמוד בתנאים מחמירים של אבטחת מידע.

משה כחלון, צילום: עומר מסינגר משה כחלון | צילום: עומר מסינגר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר

הבנקים האירופיים יחויבו לתת שירות דומה עד 2016

 

הנחת העבודה של ועדת התחרותיות בבנקים היא כי בצד הרחבת מספרם של נותני השירותים הפננסים, למשל באמצעות הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, יש צורך בחיזוק כוחו של הצרכן. מדובר בצעדים משלימים של הוועדה, המבוססים על מודל מקביל שמקודם בימים אלה בבריטניה.

במרץ האחרון הודיעה בריטניה על תוכנית להשקת גישת קוד פתוח לתיכנות אפליקציות בתחום הבנקאות עד לסוף השנה. לפי התכנית, אזרחי בריטניה יוכלו להוריד את כל המידע הפיננסי שלהם, עד שנה אחורה, בקובץ אחד. בעזרת הקובץ, אזרחי הממלכה יוכלו להשוות באמצעות כמה אפליקציות את תנאיהם הפיננסיים בבנקים השונים.

בחודש מאי פרסמה הנציבות האירופית הודעה ולפיה כל הבנקים באיחוד יחויבו לספק גישה דומה עד 2016. לפי מכון המחקר גרטנר, 75% מ-50 הבנקים המובילים בעולם ישיקו פלטפורמות דומות עד 2016.

מסקנות הוועדה צפויות להתפרסם בתחילת דצמבר

 

עבודת הוועדה לחיזוק המערכת הבנקאית, שמונתה על ידי שר האוצר משה כחלון, נמצאת בשלב מתקדם. פרסום מסקנותיה נדחה כבר כמה פעמים בעבר, אך כעת הדבר צפוי לקרות בתחילת חודש דצמבר.

הוועדה צפויה להמליץ על הפרדת שתי חברות כרטיסי האשראי הגדולות — ישראכאט ולאומי קארד — מבנק הפועלים ומבנק לאומי. הוועדה נוטה לאפשר לבנק דיסקונט ולבנק הבינלאומי להחזיק בחברת כרטיסי האשראי כאל. למהלך ההפרדה ישנה הסכמה בבנק ישראל.

אחד הנושאים האמוציונליים ביותר בוועדה, נושא שטרם סוכם עליו, הוא מערכת בפיקוח הרגולטרוית שתחול על הגופיים החדשים. הדרישה בבנק ישראל היא להמשיך ולהחזיק את מרבית הפיקוח בתחום.

מרבית המלצות הוועדה הדורשות שינויי חקיקיה יגיעו לשולחנה של ועדת הרפורמות. יו"ר הוועדה ח"כ אלי כהן מכולנו צפוי לתת להמלצות רוח גבית. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות