אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשים למיילן גבול צילום: בועז אופנהיים

לשים למיילן גבול

בפריגו לא נענו להצעת הרכש של מיילן והורידו אותה מסדר היום, לפחות לשנה הקרובה; פריגו תפצח ברכישה עצמית מסיבית המתוכננת להסתכם בחצי מיליארד דולר בתוך חודש וחצי בלבד

15.11.2015, 08:15 | אורי טל טנא

רק 40% ממחזיקי מניות פריגונענו להצעת הרכש של מיילן והורידו אותה מסדר היום, לפחות לשנה הקרובה. בשנה זו מיילן מנועה מלהעמיד הצעה נוספת לפריגו על פי החוק האירי, שאליו היא כפופה.הנהלת פריגו תתפנה לנסות לעמוד ביעד שהציבה לעצמה: רווח של 9.45 דולר למניה ב־2016 וצמיחה נוספת של 5%–10% בשנתיים שלאחר מכן.

בתום המסחר בארה"ב זינקה מניית מיילן ב־13% ופריגו צנחה בכ־6%.

קראו עוד בכלכליסט

זאת בעיקר נוכח סגירת פוזיציה של גופים שהימרו שהצעת הרכש תצליח וניסו להרוויח מהפרמיה שבה. ההצעה עברה בהצבעת מחזיקי המניות של מיילן בעיקר בזכות התמיכה של אבוט, המחזיקה ביותר מ־10% מהמניות ומחויבת לפעול לפי החלטת דירקטוריון מיילן.עם היוודע תוצאות ההצבעה, פריגו תפצח ברכישה עצמית מסיבית המתוכננת להסתכם בחצי מיליארד דולר בתוך חודש וחצי בלבד.

בכירי מיילן בבורסה בת"א, צילום: גיא אסיאג בלום בכירי מיילן בבורסה בת"א | צילום: גיא אסיאג בלום בכירי מיילן בבורסה בת"א, צילום: גיא אסיאג בלום

עד עתה היתה הלימה בין מחירי שתי המניות בגלל ההערכה שאם ייפתח פער גדול בין מחיריהן, הפרמיה שתיווצר בהצעת הרכש תוביל להצלחתה ולסגירת הפער. מיילן תלויה בעיקר בשני פרמטרים: מחירי התרופות הגנריות בארה"ב ובאירופה ותזמון הופעת התחרות הגנרית למזרק ה־EpiPen שפיתחה נגד תגובה אלרגית חזקה. לכן המניה נסחרת לפי מכפיל רווח נמוך.

סביר שמיילן תחפש מועמדת לרכישה כדי להרחיב את תחום פעילותה. גם פריגו תלויה מאוד במחירי התרופות הגנריות בארה"ב ובמכירות של תרופה יחידה - טיסברי, לטיפול בטרשת נפוצה. אך כ־55% מהרווח התפעולי שלה נובעים מתחום התרופות ללא מרשם, ששומר על יציבות רבה ברווחים.

היום תקבע הבורסה לפי איזה משקל תיכנס מיילן למדדי ת"א־25 ות"א־100. מיילן לא נרשמה בתל אביב כדי להיכנס אליהם, אלא כדי להימנע מהגשת תשקיף בישראל לשם הצעת הרכש. המשקולת המקסימלית במדד היא 10%, אך הבורסה נדרשת לשים גבול ולקבוע כי המשקולת של מיילן במדדים תהיה נמוכה מכך מהותית.

אם תקבל את המשקולת המקסימלית, המשקולת של מיילן, טבע, פריגו ואופקו במדדי ת"א־100 ות"א־25 תהיה כ־35% החל מדצמבר. כך, למדדים תהיה תלות אדירה בסקטור התרופות וייווצר היצע מצרפי אדיר למניות הישראליות. בקיץ צפויה הבורסה להשלים רפורמה להגבלת המשקולת המרבית במדדים, וכך עיוות המשקולת המיוחדת למיילן יימשך תשעה חודשים בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות