אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בעקבות האירועים בצרפת:" זה לא הזמן לבצע שינויים בתיק ההשקעות"

הכלכלנים בישראל סבורים כי ההשפעה של ההתפתחויות באירופה על השווקים תהיה נקודתית. פסגות: "ההשפעה על השווקים - תלויה בעיקר במידת ההמשכיות וההסלמה". לאומי: "הפירמות הצרפתיות המקומיות יאבדו גובה, מניות החברות הבטחוניות ותעשיות נשק ירוויחו". הלמן אלדובי: "אירועים ביטחוניים הם בעלי השפעה לטווח קצר בלבד"

15.11.2015, 12:26 | אמיר רוזנבאום

"המצב הביטחוני בצרפת ואיומים נוספים על אירופה, צפויים ללחוץ את השווקים כלפי מטה בטווח הקצר", כך טוענים כלכלני הלמן אלדובי בסקירתם השבועית בתגובה לאירועים האחרונים בסוף השבוע. "עם זאת", טוענים בהלמן, "אנו לא ממליצים על ביצוע שינויים מהותיים בתיק ההשקעות בתקופה זו מאחר ולרוב, אירועים ביטחוניים הם בעלי השפעה לטווח קצר בלבד".

"אנו ממליצים על משקל יתר באירופה בתיק ההשקעות, זאת לאור צעדי הבנק המרכזי ולאור חוסר אטרקטיביות של שווקים אחרים בעולם", מציינים בהלמן אלדובי.

קראו עוד בכלכליסט

 סטאד דה פראנס, צילום: אם סי טי סטאד דה פראנס | צילום: אם סי טי  סטאד דה פראנס, צילום: אם סי טי

"הסביבה הכלכלית באירופה עלולה להיפגע"

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, ממשיך את הקו של הלמן אלדובי ואומר כי "ההשפעה של האירועים בפריז על השווקים תלויים בעיקר במידת ההמשכיות וההסלמה. באם מדובר על אירוע חד פעמי הרי שכל השפעה שתהיה צפויה להיות קצרת טווח בלבד. כך לדוגמה, לאחר הפיגוע במדריד במרץ 2004, נרשמה ירידה של 7.2% במדד ה-IBEX הספרדי, ירידה שתוקנה לחלוטין תוך שבועיים מיום הפיגוע. באופן דומה, ביום הפיגוע בלונדון ביולי 2005 רשם מדד הפוטסי ירידה של 1.3% אך כבר ביום שלמחרת חזר המדד ועלה את כל הדרך בחזרה".

עוד מוסיף גרינפלד כי "מנגד כמובן, במידה ולא מדובר באירועים חד פעמיים אלא בתחילתו של גל פיגועים מתמשך, הסביבה הכלכלית באירופה עלולה להיפגע, בעיקר בענפי התיירות והצריכה המחזורית. עם זאת, החודש האחרון הבהיר לנו שאפילו בגזרה הביטחונית המקומית קשה לחזות לאן דברים הולכים, קל וחומר לגבי הגזרה העולמית המורכבת. לכן, כפי שההיסטוריה מלמדת אותנו, ההחלטה הטובה ביותר בימים כאלו היא לא לעשות שינויים מהותיים בתיקים".

גם בבנק לאומי מתייחסים הכלכלנים בסקירתם לשאלה כיצד יגיבו השווקים באירופה לאירועים האחרונים:  "נראה שרמת החרדה באירופה היא גבוהה כעת, והסיקור התקשורתי הנרחב עשוי להביא לתגובות אימפולסיביות הן של משקיעים אירופים והן של משקיעים זרים. צפויה תגובה נקודתית שלילית בדגש על פירמות צרפתיות שפונות לשוק המקומי שם, עלייה בתנודתיות הגלומה באופציות, ויתכן שפיחות נקודתי ביורו מול הדולר. סביר שנראה עליות שערים בטווח הקצר במניות של חברות בטחוניות ותעשיות נשק, ויתכן שאף במחיר הנפט ונגזרותיו (פירמות בענפי האנרגיה, מטבעות יצואניות האנרגיה) בשל האפשרות שספקולנטים יהמרו על כך שלחימה אינטנסיבית יותר במזרח התיכון תביא לקיטון בהיצע הנפט (הסבירות לכך בפועל הינה נמוכה)".

 

במבט לטווח ארוך יותר מוסיפים בלאומי כי "בשלב זה אין סיבה להעריך שההתאוששות הכלכלית באירופה תיפגע מהאירועים, למעט אולי השפעה מוגבלת על הצריכה הפרטית בצרפת. אנו ממליצים למשקיעים שלא לבצע פעולות מהירות בתיק ההשקעות כתוצאה מאירועי סוף השבוע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות