אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך השתלט דאעש על עשרות מיליונים בלוב - והפך אותה לבסיס הברחות צילום: רויטרס

כך השתלט דאעש על עשרות מיליונים בלוב - והפך אותה לבסיס הברחות

לפני שהם רצים להפציץ במזרח התיכון, כדאי שמנהיגי צרפת יביטו לכיוון לוב. הכאוס במדינה אפשר לדאעש לתפוס עשרות מיליוני דולרים של משטר קדאפי, ולהפוך אותה לבסיס לאימונים ולהברחות נשק לאירופה

16.11.2015, 08:21 | דורון פסקין

בצרפת מדברים, לאור אירועי סוף השבוע, על מלחמה טוטאלית נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). ייתכן שלפני שהם שולחים מפציצים לסוריה ולעיראק, על מקבלי ההחלטות בארמון האליזה לשקול קודם לכן פעולה ממשית בלוב. מאז תחילת השנה הצליח דאעש להתבסס בשתי ערי חוף לוביות - סירט ודרנה, שמרוחקת רק 320 ק”מ מחופיה הדרומיים של אירופה. על חופיה נערף ראשם של הקופטים המצריים, כפי שהוצג לאחר מכן בסרטון המצמרר שפרסם הארגון. בסוף הסרטון, על רקע הדם במימי הים התיכון, הופיעה התחייבות של דאעש להגיע לרומא. בהתחשב במה שעבר על פריז ביום שישי האחרון, כדאי להתייחס לאיומים האלה ברצינות.

קראו עוד בכלכליסט

כאוס של נשק וכסף

לוב היא משתנה חדש יחסית במשוואת הברחות הנשק ליבשת האירופית. קריסת משטר קדאפי במדינה, במידה רבה ביוזמה של המערב, הפכה את הטריטוריה הזו לכר פורה עבור כל ארגוני הג’יהאד. אמצעי הלחימה של הצבא הלובי - כולל טילי נ”ט, טילי נ”מ וכדומה - נבזזו על ידי המיליציות החמושות וסוחרי נשק. מדובר בכמויות אדירות.

לפי מחקר שערך חוקר אלג’יראי שעוקב מקרוב אחר הנעשה אצל השכנה המתפוררת, בלוב יש 22‑28 מיליון כלי נשק ואמצעי לחימה מסוגים שונים. הנשק הלובי אינו רק הבעיה של אירופה. הוא מוברח גם לשטחי מצרים, תוניסיה, אלג’יריה, סודאן ומשם לסיני ולרצועת עזה.

ניסיונות ההברחה לא מסתפקים בדרך היבשה בלבד, אלא גם בדרך הים. רק באחרונה דיווחו הרשויות ביוון על יירוט ספינה ליד כרתים, שבמטענה נתפס נשק שמקורו ככל הנראה בלוב.

בהיעדר שלטון מרכזי הוקמו בשטחה של מה שהיה פעם לוב מחנות אימונים של הג’יהאדיסטים. חלק גדול מהמתנדבים לדאעש עוברים במחנות אלה בדרכם לשדות הקרב בסוריה ובעיראק. לדוגמה, המחבל שביצע את הפיגוע בתיירים המערביים בתוניסיה בקיץ האחרון עבר במחנה אימונים של דאעש בלוב.

דאעש. 10,000 לוחמי הארגון נמאים ברחבי לוב דאעש. 10,000 לוחמי הארגון נמאים ברחבי לוב דאעש. 10,000 לוחמי הארגון נמאים ברחבי לוב

בעת ההשתלטות על סירט - שהיוותה מוקד חשוב למשטר קדאפי - הצליחו אנשי דאעש לשים את ידיהם על עשרות מיליוני דולרים שהיו מופקדים בבנקים המקומיים, בדומה למה שאירע בעת ההשתלטות על מוסול בצפון עיראק. לפי חלק מהדיווחים האחרונים של תושבים מסירט, אנשי דאעש עסוקים בתקופה האחרונה בחיפושים קדחתניים - תוך הפעלת כלים כבדים - אחרי אוצרות למיניהם שהם מקווים שהותיר אחריו קדאפי בסמוך למקומות שבהם נהג לשהות בזמן שלטונו.

ההצלחה של דאעש בסוריה ובעיראק נבעה במידה רבה מההכנסות ששלשל לקופתו משדות הגז והנפט שעליהם השתלט שם, וזה בדיוק מה שהוא מנסה לעשות עתה גם בלוב. הארגון הג’יהאדיסטי לוטש עיניו לאזור המכונה סהר הנפט בצפון מזרח המדינה, שם מרוכזים שדות נפט חשובים.

דאעש בלוב נוקט באותה מדיניות הנהוגה בסוריה ובעיראק, קרי הטלת מסים על התושבים שתחת שליטתו וכן איסוף תכשיטים וזהב. לפי חלק מהדיווחים, כספים אלה, שנצברו בדרנה ובסירט, מוברחים על ידי לוחמים זרים של דאעש למדינות השכנות (סודאן, צ’אד, מאלי) ומשם ליעדים אחרים להמשך מימון פעילותו של ארגון הטרור.

נכון להיום, ההתקדמות של דאעש בלוב אינה מהירה כפי שהיה רוצה. הוא נאלץ להתמודד על ההגמוניה עם ארגונים חמושים נוספים וגם עם כוחות שנתמכים על ידי המערב ומדינות ערב המתונות. אולי זו ההזדמנות של המערב לנסות ולתקן במעט את הנזק שעשה בלוב, ואגב כך למנוע את האפשרות להשתלטות דאעש על טריטוריה כה סמוכה לחופיה הדרומיים של אירופה.

זכר למלחמות הבלקן

סוגיה נוספת ומטרידה לא פחות שעולה מהפיגועים האחרונים בפריז היא זו של הקלות הבלתי נתפשת שבה ניתן להשיג במדינות האיחוד האירופי כלי נשק, חומרי נפץ ואמצעי לחימה מוברחים. השוק השחור של הנשק משגשג באירופה בשנים האחרונות, בעיקר בשל התפרקות לוב, אבל מבריחי הנשק עשו עסקים טובים באירופה עוד לפני הדחת קדאפי. קהל היעד העיקרי היו אלפי כנופיות הפשע וסוחרי הסמים שפועלים ברחבי היבשת, אך עתה עם השתרשות האסלאם הקיצוני באירופה ובעיקר בצרפת, מובן לכל הגורמים כי האיום הנשקף מסחר לא חוקי זה הולך וגובר.

הרשויות באירופה מודעות היטב לתופעה. החוקים נגד סחר בנשק לא חוקי באיחוד האירופי בכלל ובצרפת בפרט הם מחמירים ביותר. לפיכך, בשנים האחרונות נערכו עשרות פשיטות, רבות מהן בצרפת, בגרמניה ובבריטניה, שבמהלכן הוחרמו כלי נשק לא חוקיים רבים (ב־2011 בלבד דווח על עלייה של 40% בהחרמת הנשק הלא חוקי בצרפת). אבל בשורה התחתונה לכל ברור שאם הרשויות באירופה ימשיכו לפעול כמו שפעלו עד היום, המחבל הבא לא יתקשה לשים ידיו על הנשק שישמש אותו בפיגוע הבא. הפעילות צריכה להתמקד גם בשוק המוצא של הנשקים הלא חוקיים ולא רק בנתיבי ההברחה לבירות האירופאיות.

באופן מסורתי, השוק השחור לנשק באירופה התבסס על מדינות במזרח היבשת ועל מדינות הבלקן ויוגוסלביה לשעבר. האינטרנט עשה רק טוב לסוחרים הללו, שמציעים את מרכולתם אונליין. בעבר אף דווח שאקדחים שנרכשו מסוחרי נשק נשלחו ליעדם במדינות אירופה בדואר. מדיניות הגבולות הפתוחים של האיחוד (עוד בטרם החלה בעיית הפליטים) הקלה משמעותית על החדרת הנשק למדינות במערב אירופה, למעט בריטניה. ניסוי שנערך בסרט דוקומנטרי על שוק הנשק השחור באירופה לפני כמה שנים הציג כתב כיצד רכש רובה קלצ'ניקוב בבלגרד ומשם עשה את הדרך ללא הפרעה עד פריז.

באיחוד האירופי לא מפרסמים נתונים רשמיים על כמות כלי הנשק הלא חוקיים, אך הערכות מדברות על עשרות אלפי רובים לפחות שמסתובבים בין כנופיות הפשע וחוליות הטרור, כלי נשק שהם זכר למלחמות בקרואטיה, בבוסניה ובקוסובו. מחיר קלצ'ניקוב באירופה נע בין 1,000 ל־1,800 דולר, אך חקירת סוחר הנשק שמכר את הרובים לאחים קוואשי, שביצעו את הפיגוע במגזין “שארלי הבדו” מוקדם יותר השנה, גילתה כי הוא מכר להם אותם במחיר מבצע של 400 דולר לרובה.

הדבר החם הבא - דרכון סורי לכל דורש

אחד ממבצעי הפיגועים בפריז נשא עמו דרכון סורי - מסמך שלאחרונה הפך נחשק משום שהוא מהווה כרטיס כניסה לאירופה. ארגוני פשיעה (ויש גם הטוענים שאנשי המודיעין הסורי) שזיהו את הפוטנציאל הטמון בו מתעשרים בקלות ומציעים אותו לכל דורש, כולל לטרוריסטים שמעוניינים להסתנן ליבשת.

לא ברור אם הדרכון שנמצא בזירת הפיגוע שייך לאחד המפגעים או שהוא מזויף או גנוב. מה שברור הוא שהדרכון הזה, על שם אחמד אלמוחמד, איפשר למחזיק בו להיכנס ליבשת דרך יוון ומשם לסרביה. מכאן הדרך לפריז במעמד של פליט היתה סלולה.

מסתבר שהשגת דרכון סורי מזויף באירופה אינה משימה קשה. כתב עיתון הולנדי שניסה לבדוק בספטמבר האחרון אם יצליח להשיג דרכון סורי, נדרש לשלם 750 יורו וקיבל דרכון תחת השם אחמד מאלכ רמדאן, יליד 1971 מדמשק. 40 שעות חלפו מרגע הפנייה לזייפן ועד שהדרכון היה בידו.

עבור הסורים שבורחים מהתופת במולדתם הדרכון נחשב לחשוב מחייהם, שכן בלעדיו אין להם סיכוי להמשיך לאירופה. התקשורת הערבית מלאה בחודשים האחרונים בסיפורים על מצוקות הסורים שדרכונם אבד או נגנב בטורקיה. הנחמה היחידה עבור אותם סורים אומללים היא שתעשיית זיוף הדרכונים הסורים משגשגת. כמעט בכל קרן רחוב בערים הקולטות את הסורים ניתן למצוא מאכער שיציע דרכון מזויף כמעט על המקום.

הכותב הוא מומחה לכלכלת המזרח התיכון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
קל להאשים את ארה"ב במדיניות חוץ שגוייה ששוכחים את המצב בשטח טרום
נכון שהיום עירק הרוסה וכמו כל מדינה הרוסה מהווה קרקע פורייה לכל הטרוריסטים. נכון שזה קרה רק אחרי חיסול סאדם חוסיין בידי האמריקאים. אבל שדנים על העבר צריך לזכור למה מאורעות החיים השתלשלו כפי שהן. סאדם היה משוגע פסיכופט, שכל שני וחמישי פצח במלחמה נגד גורם אחר. הוא היה פושע וטרוריסט כלפי בני עמו, עשה מלחמה של 8 שנים עם אירן, פלש לכווית ושרף להם את כל בארות הנפט אחרי שנאלץ לסגת משם (אחרת היה מחזיק בכווית), כל היום טבח בכורדים המסכנים והפציץ אותם בנשק כימי, קם בבוקר והחליט לזרוק טילים על ישראל...והרשימה ארוכה. היה צריך להעיף אותו כי הוא היה פסיכופט משוגע, ואצל כאלו אף פעם אי אפשר לדעת מה יילד יום. אז נכון שהיום המצב שם גרוע לא פחות, אבל אף אחד לא יכול להבטיח שלו היינו חוזרים בזמן והאמריקאים לא היו מתערבים, סאדם לא היה הופך לפסיכופט יותר גרוע ומשתמש בנשק אטומי או כימי כלפי ישראל או כל מדינה אחרת מערבית. כנ"ל עם קדאפי וכנ"ל עם כל מיני משוגעים חסרי רסן (ועל מוסר אין מה לדבר). צריך להוריד אותם ולהעיף אותם. זה שאחר כך משתלטים לעתים גרועים יותר, זה לא אומר שלא צריך להלחם במשוגעים. אותו דבר אפשר עכשיו להגיד שצריך להשאיר את מנהיגי דעא"ש כי אולי יגיעו משוגעים קיצוניים יותר.... לכל אורך ההיסטוריה האנושית קמו מנהיגים מטורפים שהלכו וכבשו את העולם. אם זה היה ג'ינג'יס חאן, או אלכסנדר מוקדון, האימפריות למיניהן : מצרית, יוונית, רומית, ביזנטית, בריטית..והמשוגעים המגלומנים היום. רק שאנחנו לא חיינו בתקופות האלו בעבר שלבשל אנשים בסיר או לזרוק אותם מהחומה או לשפד אותם בכידון, לצלוב אותם על צלב, לתלות אותם בככר העיר - היו דברים שבשיגרה היום יומית.
פלישת האמריקאים  |  16.11.15
לכל התגובות