אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים עושה סדר: ספקי מזון שאינם גדולים יוכלו לסדר מדפים צילום: כרמית פלר

רשות ההגבלים עושה סדר: ספקי מזון שאינם גדולים יוכלו לסדר מדפים

בניסיון לעשות סדר בריבוי הרגולציה בענף המזון, פרסמה הרשות טיוטת מדיניות שנועדה למנוע "כפילות מיותרת" בין חוק המזון וחוק ההגבלים

16.11.2015, 11:18 | נורית קדוש

נוכח הגברת הרגולציה על ענף המזון המכבידה על הגורמים השונים בענף, פרסמה רשות ההגבלים העסקיים טיוטת מדיניות שנועדה להפחית ולפשט את אותה רגולציה ולמנוע הכבדה שלא לצורך על החברות הפועלות בשוק המזון. ברשות מבקשים גם לייעל את ההליכים שמנהלות אותן חברות מולה.

קראו עוד בכלכליסט

ההנחיות החדשות, המוצגות כעת להערות הציבור, עוסקות במקרים שעשויים להיות מטופלים על פי שני חוקים - חוק המזון וחוק ההגבלים. הרשות פישטה את נושא סידור מדפים, באופן שיאפשר לחלק מהגורמים בענף להמשיך ולהיעזר בספקים לצורך סידור מדפים.

עד חקיקת חוק המזון נושא סידור המדפים טופל במסגרת פרק ההסדרים הכובלים בחוק ההגבלים העסקיים. חוק המזון הסדיר נושא זה באופן פרטני וקבע כי ספק גדול לא יסדר מדפים בחנויות של קמעונאי גדול. ההנחיה הותירה ספקות רבים ביחס לחוקיות סידור מדפים של ספק גדול אצל קמעונאי קטן ועוד.

סידור מדפים בסופרמרקט, צילום: גיל קליאן סידור מדפים בסופרמרקט | צילום: גיל קליאן סידור מדפים בסופרמרקט, צילום: גיל קליאן

כעת קבעה הרשות במסגרת מסמך המדיניות, כי הסדרים בין ספקים שאינם גדולים וקמעונאים בנוגע לסידור מדפים לא ייחשבו כהסדר כובל. ספק שאינו גדול יוכל להמשיך לסדר מדפים בכל חנות וקמעונאי שאינו גדול יוכל להמשיך להשתמש בספק שמסדר מוצרים בכל חנויותיו - מבלי שהדבר ייחשב להסדר כובל לא חוקי. מצב דומה יחול גם על סידור מצרכים בחנות של קמעונאי שאינו קמעונאי גדול, וכל ספק יוכל להמשיך לסדר מצרכים בחנויות של קמעונאים שאינם גדולים בלי שהדבר ייחשב להסדר כובל.

המטרה: למנוע הכבדה

ביחס לפתיחה או רכישת סניף על ידי מתחרה, קובע חוק המזון כי קמעונאי גדול מחויב בקבלת אישור מרשות ההגבלים לצורך פתיחת סניף חדש או רכישת סניף באזור ריכוזי. עם זאת, ישנם מקרים שרכישה כזו מהווה מיזוג חברות המחייב קבלת אישור לפי חוק ההגבלים העסקיים. ההנחיות החדשות נועדו לצמצם את המקרים שבהם עסקה לרכישת סניף של רשת מזון תצטרך להגיע לאישור הרשות במסגרת בקשת מיזוג.

ברשות ציינו, כי השילוב של הוראות חוק המזון עם ההוראות חוק ההגבלים העסקיים עשוי בנסיבות מסוימות להטיל כפל רגולטורי שאין בו צורך ואין בו כדי לקדם את תכליות חוק המזון וקידום התחרות בענף. הנחיות המפורטות לעיל נועדו לתת מענה בנוגע לאותם המקרים בהם הוראות חוק המזון וחוק ההגבלים העסקיים חלים במקביל, ונוצרת כפילות מיותרת המכבידה שלא לצורך על העוסקים בענף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות