אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד על התקציב: "מכרו את אזרחי המדינה בשביל שוחד ושחיתות פוליטיים" צילום: עמית שאבי

לפיד על התקציב: "מכרו את אזרחי המדינה בשביל שוחד ושחיתות פוליטיים"

שר האוצר לשעבר תקף: "אחרי דילים שנעשו מתחת לשולחן, יצביעו על ביטול השוויון בנטל וימכרו את לוחמי צה"ל". עוד הוסיף: "סמוטריץ' רצה מיליוני שקלים להתנחלויות מבודדות - וקיבל". פנה לכחלון - "מי מנהל את קופת המדינה? למה כל אחד יכול לסחוט מה שמתחשק לו?"

16.11.2015, 11:47 | רוני זינגר
בבוקר שאחרי אישור תקציב המדינה בוועדת הכספים - לקראת אישורו במליאת הכנסת - תוקף הבוקר יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד את דרך העברת התקציב: "הבוקר אחרי תקופה ארוכה של דילים שנעשו מתחת לשולחן, הממשלה מביאה לכנסת את הקומבינה שהיא עשתה. קודם יצביעו על ביטול השיוויון בנטל, ואחר כך על תקציב שבו מכרו את אזרחי המדינה בשביל שוחד פוליטי ושחיתות פוליטית", אמר לפיד בפתח ישיבת סיעתו הבוקר. לפיד תקף את שר האוצר כחלון ואמר: "זה לא תקציב, זו מכירת חיסול. אתה לא יכול לעמוד מהצד. אתה שר האוצר. תעצור את זה. מי מנהל את קופת המדינה? למה כל אחד יכול לסחוט מה שמתחשק לו?".

קראו עוד בכלכליסט

לפיד סימן את מי שהוא מכנה "המנצח הגדול" של השיטה ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי, והקדיש לו חלק ניכר מדבריו הבוקר: " סמוטריץ' שיחק אותה. סמוטריץ' רצה מיליוני שקלים להתנחלויות מבודדות, מחוץ לגושי הישובים, וסמוטריץ' קיבל כל מה שהוא רצה. ובשביל שסמוטריץ' יקבל את שלו, מכרו אתמול בממשלה, וימכרו היום במליאת הכנסת, את לוחמי צה"ל. הם היו צריכים את קולות המפלגות החרדיות בשביל לחלק ביניהם את הכסף, אז הם יבטלו את השיוויון בנטל. הם יגידו לחיילי צה"ל: "שיקרנו. לא כולם שווים בפני החוק. לא כולם צריכים להתגייס. אתם שוב הפראיירים".

יאיר לפיד. "מה אגיד לבן שלי כשהוא ייצא שבת? שסמוטריץ יאיר לפיד. "מה אגיד לבן שלי כשהוא ייצא שבת? שסמוטריץ' מכר אותו? שלנתניהו לא אכפת ממנו?" | צילום: אוראל כהן יאיר לפיד. "מה אגיד לבן שלי כשהוא ייצא שבת? שסמוטריץ

"מה אני אגיד לבן שלי כשהוא ייצא שבת?", המשיך לפיד, "מה אני אגיד לו? שסמוטריץ' מכר אותו? שלנתניהו לא אכפת ממנו? שכחלון הבטיח להלחם בשבילו אבל עכשיו הוא מתחבא? שבוגי, המפקד העליון שלו, מכר אותו בשביל הסכמים קואליציוניים ובשביל הישרדות פוליטית? איך נסתכל לו בעיניים? מה הוא אמור להבין על המדינה שלנו?". את הדברים לפיד אמר ברקע ההסכמים הפוליטיים שנחתמו עם הבית היהודי ועם סמוטריץ׳ עצמו להעברת כסף עבור מטרות שונות כמענקי ביטחון להתנחלויות ותמיכה בשירותי דת שונים.

הבוקר עולה למליאה הצבעה על חוק הגיוס שמבטל למעשה חוק השיוויון בנטל הקודם, דוחה את גיוסם לצה"ל של אברכים ומבטל את הטלת הסנקציות הפליליות שסוכם עליהם במסגרת החוק שעבר בכנסת הקודמת. אישור הצעת חוק זו הוא חלק מדיל קואליציוני שסוכם עליו בממשלה בין ראש הממשלה, שר האוצר, שר החינוך נפתלי בנט ושר הפריפריה אריה דרעי, וזאת גם בהתאם לסיכומים הקואלציוניים עם המפלגות החרדיות.

במקביל אתמול (א') סחט הבית היהודי הבטחות כספיות נוספות עבור אבטחת יהודים במזרח ירושלים והגדלת תקציב החטיבה להתיישבות וכן הפחתה בקיצוץ תקציב משרד החינוך. מדובר בסופו של דבר ב"דיל" קואליציוני רחב של העברת תקציבים למפלגות בהתאם לסחטנותם ברגע האחרון - גם ש"ס כזכור באה בדרישות אחרונות רגע לפני ההצבעה על התקציב - ובתמורה הן מאשרות הצעות חוק שונות ואת התקציב.

הצעת חוק שנויה במחלוקת נוספת שתעלה הבוקר במליאה היא הצעת חוק המסדירה בחקיקה את מעמד החטיבה להתיישבות ומשאירה את החטיבה גוף פחות מפוקח ושקוף מכפי שהיועץ המשפטי לממשלה רצה שתהיה.

"הם היו צריכים את קולות המפלגות החרדיות בשביל לחלק ביניהם את הכסף, אז הם יבטלו את השיוויון בנטל. הם יגידו לחיילי צה"ל: "שיקרנו. לא כולם שווים בפני החוק. לא כולם צריכים להתגייס. אתם שוב הפראיירים", אמר לפיד. "הם סתם מכרו את זה, מפחדנות. הרי החרדים לא היו מפרקים את הממשלה. לא עם כמויות הכסף שהם מקבלים עכשיו. מדובר בהתפוררות ערכית. בגלל הציניות הזו אנשים מאבדים אמון בשלטון. מאבדים אמון ביכולת שלנו לחיות פה ביחד".

ח"כ סמוטריץ ח"כ סמוטריץ'. "מי שנכשל כישלון טוטאלי כשר אוצר מחלק ציונים" | צילום: דוברות הכנסת ח"כ סמוטריץ

בהתייחס לקיצוץ הרוחבי שנדרש בתקציבי הממשלה כדי לממן שורה של הבטחות למפלגות - קיצוץ בסך 600 מיליון שקלים - אמר לפיד: "הם לקחו את הכסף של כולנו, שעבדנו קשה בשבילו, השתמשו בכולו להסכמים הקואליציוניים שלהם במקום לטובת אזרחי ישראל. וזה לא הספיק להם. עכשיו הם הולכים לקיצוץ רוחבי. איפה? בחינוך, בבריאות וברווחה".

"פעם שלישית שהם הולכים לקיצוץ רוחבי. אני באמת הקפדתי כל החודשים האחרונים לא לתקוף את שר האוצר כחלון, אבל זה לא תקציב, זו מכירת חיסול. אתה לא יכול לעמוד מהצד. אתה שר האוצר. תעצור את זה. מי מנהל את קופת המדינה? למה כל אחד יכול לסחוט מה שמתחשק לו? הכסף הזה צריך ללכת לאזרחי ישראל. לחינוך של הילדים שלנו. לבריאות של ההורים שלנו. לרווחה של השכבות המוחלשות. לפריפריה, שלא מבינה למה מקצצים לה ונותנים את כל הכסף לשחיתות פוליטית מהסוג הכי גרוע".

בתגובה לדברים אמר ח"כ סמוטריץ׳: "הפופוליזם של לפיד לא יודע גבול. מי שנכשל כישלון טוטאלי כשר אוצר וכל הבטחותיו התנפצו אל סלעי העלייה החדה ביוקר המחיה, מחלק עכשיו ציונים מבחוץ. אנחנו לא מתנצלים על התקציב החברתי והראוי שהעברנו אתמול, תקציב שמשקף סולם ערכים ציוני וחברתי אחר מזה של יאיר לפיד ומצביעיו השבעים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
די נמאס כבר!!!
איך אפשר לחיות במדינה כזאת מושחתת??? הפוליטיקאים כבר לא רואים אף אחד ממטר ועושים מה שהם רוצים על אפם וחמתם של כלל האזרחים. חברה תתעוררו, רוב האזרחים במדינת ישראל כבר על סף עוני, שלא לדבר על הדור הצעיר שאין לו עתיד במדינה הזאת, לא מבחינה חינוכית, לא מבחינה ביטחונית ולא מבחינה כלכלית. אנחנו עבדים במדינה הזאת ותו לא. ישנם כ 20 משפחות בישראל ששולטות בכל המדינה הכלל ובפוליטיקאים בפרט. אם אנחנו לא נתעורר ונהפוך את הקערה על פיה, מצבנו רק ילך וידרדר כך שבסוף נמצא את עצמנו חיים במדינת עולם שלישית ללא כל תקווה באופק. חייבים לשנות את הכללים, חייבים לצאת לרחובות!!!
איתן  |  16.11.15
לכל התגובות