אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגמל בעלייה החדה ביותר השנה: תשואה של 2.4% באוקטובר צילום: שאטרסטוק

הגמל בעלייה החדה ביותר השנה: תשואה של 2.4% באוקטובר

אחרי חודשיים של ירידות, התיקון בשווקים באוקטובר משך אחריו גם את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הישראליות

17.11.2015, 08:36 | אורן פרוינד

אחרי חודשיים של ירידות שערים חדות בעקבות החשש ממיתון כבד בסין והשלכתו על הבורסות בעולם, ההתאוששות של השווקים באוקטובר החזירה את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות למגמה חיובית.

קראו עוד בכלכליסט

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות רשמו במהלך אוקטובר תשואות ממוצעות של 2.4% ו־2.5% בהתאמה — הזינוקים החדים ביותר מתחילת השנה. התשואה בגמל ובהשתלמות עומדת על 3.2% מתחילת השנה.

נתוני תעסוקה חלשים שפורסמו בארה"ב באוקטובר הובילו להערכה כי לא תתבצע בקרוב עליית ריבית במדינה והביאו לגל של עליות שערים במניות ובאג"ח הממשלתיות של ארה"ב, ישראל ואירופה. התיקון בשווקים השפיע לחיוב בעיקר על גופים שסבלו בעבר מחשיפה גבוהה למניות עם פוזיציה של מח"מ ארוך באג"ח, כמו אלטשולר שחם, הראל והפניקס.

הגמל וההשתלמות של ילין לפידות נשארו מאחור

קופת הגמל של אלטשולר שחם הציגה עלייה של 3.14% במהלך אוקטובר וטיפסה כל הדרך מהמקום השישי, שבו היתה בספטמבר, למקום הראשון. העלייה באוקטובר גם החזירה את בית ההשקעות לחלק העליון של טבלת התשואות מתחילת שנה. קופת הגמל של אלטשולר שחם הניבה מתחילת השנה תשואה של 3.85% — מקום שלישי מבין גופי ההשקעות. אלטשולר שחם תפס גם את המקום הראשון בקרב קרנות ההשתלמות, עם תשואה של 3.12% באוקטובר. מבחינת תשואה מתחילת שנה, בית ההשקעות התמקם במקום הרביעי עם 3.74%.

בית ההשקעות ילין לפידות, שמחזיק בשיעור חשיפה נמוך למניות, הציג את העלייה הנמוכה ביותר בגמל ובהשתלמות — 1.5% בלבד.

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, הסביר את העלייה החדה: "נהנינו מאוד מהחשיפה שלנו למדד דאקס הגרמני, שעלה ב־14% באוקטובר. בנוסף, כל התשואות באג"ח בעולם ירדו, ומכיוון שאנו נמצאים במח"מ ארוך יותר מהמתחרים, הצלחנו להשיג תשואה עודפת. סבלנו מזה בחודשים האחרונים, אבל עכשיו נהנינו מזה". ירדני התייחס למדיניות ההשקעות של בית ההשקעות לתקופה הקרובה ואמר כי "אנחנו לא הולכים להקטין חשיפה כלשהי למניות. אולי טיפה להאריך מח"מ באג"ח שלנו בישראל, אבל לא מעבר לזה. בשוקי המניות בטוח לא נעשה משהו מהותי. המניות צריכות עוד לעלות בישראל. אם אני מסתכל שנה קדימה מהיום, אני מעריך עלייה של כ־8% במניות בישראל. יכול להיות שזה יקרה בחודש אחד ויכול להיות שזה יהיה מתון. אני יוכל להבטיח דבר אחד: יהיה תנודתי. חשוב לי להדגיש שלא צריך לבחון כל חודש, כי הוא חלק קטן מפאזל הרבה יותר גדול". באלטשולר שחם לא משנים את ההערכה כי הריבית בישראל אינה צפויה לעלות בטווח הקרוב. "אמרנו שהריבית תעלה רק בטווח הארוך, ואנחנו עדיין חושבים ככה. ממשיכים לצאת נתונים מעורבים בעולם. בסין עדיין לא רואים נתונים טובים ולכן אנו חושבים שיכול להיות שהריבית בארה"ב תעלה, אבל בישראל זה יקרה בטווח הארוך ובקצב מתון, ככה שזה לא יהיה מהותי", אמר ירדני.

קופת הגמל של הפניקס מובילה מתחילת השנה

חברת הביטוח הראל הצליחה להתמקם במקום השני בתשואות קופות הגמל וקרנות ההשתלמות באוקטובר. התשואה בקופות הגמל באוקטובר עמדה על 2.72% ומתחילת השנה על 3.45% . בקרנות ההשתלמות היא הניבה תשואות של 2.83% באוקטובר ו־3.47% מתחילת השנה. עופר נרגסי, סגן מנהל חטיבת ההשקעות של הראל, אמר ל"כלכליסט" כי "אנחנו בשנה משוגעת מבחינת התנודתיות בשווקים. היא התחילה באג"ח ונמשכת בשוקי המניות, וזה מתבטא גם בתשואות שעמיתים רואים. הפיזור הרחב שיש לנו בשווקים בחו"ל, גם במניות וגם באג"ח, תרם לנו באוקטובר. היתה גם התחזקות של מטבעות בשווקים המתעוררים וזה תרם לירידה בתשואות שם ועזר לנו מאוד. דבר נוסף היה נטרול חשיפות למט"ח שביצענו למט"ח שאנו מחזיקים ישירות, וזה עזר כי השקל התחזק באוקטובר. עוד דבר שעזר לנו הוא מרכיב הצמדה גבוה יותר מהמתחרים באג"ח, וצמודי המדד עשו תשואת יתר על הלא שקליים. בנוסף יש לנו נכסים לא סחירים, נדל"ן ותשתיות. הם פחות תנודתיים מהשוק ונותנים תשואה מאוד יפה ביחס לנכסים הסחירים. אנו שואפים להגדיל את ההשקעות שלנו בנכסים האלו. במבט קדימה, אני חושב שהכי אטרקטיביים הם הנדל"ן והתשתיות, אחר כך המניות והאג"ח הקונצרניות ובסוף האג"ח הממשלתיות. אנו ממעטים להשקיע באג"ח ממשלתיות ומסיטים כספים בעיקר לנכסים לא סחירים. לאורך זמן ובהסתכלות קדימה הנכסים האלו אמורים להניב תשואות עודפות ברמת סיכון נמוכה".

את המקום הראשון בתשואות מתחילת שנה תפסה קופת הגמל של חברת הביטוח הפניקס. קופת הגמל הכללית שלה היא אמנם קטנה, היקף נכסיה עומד על 300 מיליון שקל בלבד, אולם היא הצליחה להניב תשואה של 4.22% מתחילת השנה. באוקטובר היא הניבה תשואה של 2.66% (מקום שלישי). בקרנות ההשתלמות היא התברגה במקום השני עם תשואה של 3.88% מתחילת שנה. באוקטובר התשואה שלה עמדה על 2.48% (מקום שישי).

שי יצחקי, מנהל מחלקת השקעות עמיתים בהפניקס, הסביר את האסטרטגיה: "העלינו את החשיפה שלנו למניות באוגוסט וזה עזר לנו מאוד. התוצאות שלנו בתיק מניות חו"ל היו טובות. היינו במשקל יתר לאירופה וגרמניה בפרט ולכל מיני סקטורים שדי נשחטו בחודשים קודמים כגון סחורות, כרייה ואנרגיה. מבחינת האג"ח, אנחנו נמצאים במח"מ ממוצע של 4.8 ובמהלך החודש הורדנו את המח"מ ובמקביל צמצמנו במהלך נובמבר אפיקי סיכון אחרים. החלטנו לעשות את זה כי זה עשה מהלך חיובי באוקטובר".

בניגוד לירדני שצופה המשך מגמה חיובית בשוק המניות, יצחקי יותר זהיר. "אני לא חושב שלפיגוע בפריז יהיו השלכות מיוחדות על השווקים, אלא אם יתברר שזה משהו יותר מתמשך, אבל בכל זאת אנו חושבים שצריך להיות יותר זהירים עכשיו. הקטנו קצת חשיפות בכל אפיקי הסיכון. עשינו את זה כתוצאה מהצטברות של כל מיני דברים שעבדו לנו טוב ולדעתנו מבחינת המחיר מיצו את עצמם. בסופו של דבר, רמת הסיכון בתיק שלנו ירדה". לגבי הריבית ציין יצחקי כי "מדובר בשאלה בינלאומית. אני לא חושב שלבנק ישראל יש יותר מדי חופש פעולה. הוא פשוט יעקוב אחרי הפד האמריקאי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות