אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם המעסיק ישלם: 1.5 מיליון שקל על מות עובד בתאונת עבודה  צילום: אימג'בנק/thinkstock

גם המעסיק ישלם: 1.5 מיליון שקל על מות עובד בתאונת עבודה

תאונת עבודה באולם אירועים גרמה למותו של עובד. ביהמ"ש הבהיר שהתאונה ארעה עקב רשלנות, והורה לאחראים לפצות את עזבונו של המנוח

18.11.2015, 09:17 | עו"ד אתי זיו

ב-2009 עובד חברת ההסעדה "אבי שירותי קייטרינג", נמחץ תחת מתקן הרמה שהועמסו עליו ארגזי כלים בסיום אירוע באולם "שמחה אירועים". מחקירת האירוע התברר שמתקן ההרמה הורכב באופן רשלני, מבלי שהותקנו בו אמצעי בטיחות ומבלי שנבדק על ידי בודק מוסמך. כמו כן, התגלה כי המעסיק של המנוח הפעיל את המתקן למרות העובדה שלא הודרך כיאות באשר לאופן השימוש בו.

שלוש שנים לאחר מכן הגיש אבי המנוח תביעה בשמו ובשם העזבון של בנו לבית המשפט המחוזי בירושלים. בתביעה, שהוגשה נגד בעל האולם, האולם, חברת הביטוח מנורה, מתקין המתקן והמעסיק שהפעיל אותו, ביקש האב פיצוי של כ-3 מיליון שקל עבור אובדן שכר, קיצור תוחלת חיים והוצאות הקבורה של בנו.

הנתבעים האשימו אחד את השני באחריות לאירוע. בנוסף, בעל האולם טען כי יש לייחס למנוח אחריות לתאונה בשיעור של לפחות 50%, ואילו מנורה ביקשה לייחס למנוח אחריות בשיעור 20%.

בית המשפט הורה לפצות את עזבונו של המנוח, צילום: אימג בית המשפט הורה לפצות את עזבונו של המנוח | צילום: אימג'בנק/thinkstock בית המשפט הורה לפצות את עזבונו של המנוח, צילום: אימג

בינתיים, התנהלו נגד בעל האולם הליכים פליליים בקשר לאירוע, והוחלט להשהות את הדיונים בתיק עד לסיומם. לאחר שבעל האולם הפלילי הורשע, נדרש השופט רפאל יעקובי להגיע להחלטה.

כולם התרשלו

 

לנוכח ממצאי ההליך הפלילי קבע השופט רפאל יעקובי כי בעל האולם התרשל באופן אישי בכך שלא מנע מהעובדים באירוע את האפשרות להשתמש במתקן, שלא נבדק על ידי בודק מוסמך טרם הפעלתו.

יחד עם בעל האולם, חולקים באחריות גם המתקין הרשלן ומעסיקו של המנוח, שהפעיל את המתקן מבלי שקיבל הנחיות מתאימות.

השופט דחה מכל וכל את טענת האשם התורם שהעלו הנתבעים וסירב לייחס למנוח, שהיה עובד חדש, איזושהי אחריות לתאונה.

באשר לסכום הפיצוי, השופט העמיד את נזקי המנוח ואביו, בהם אבדן שכר עבודה, קיצור תוחלת חיים והוצאות קבורה, על סך 1.51 מיליון שקל.

המתקין, בעל האולם, האולם וחברת הביטוח שלהם מנורה - ישלמו 80% מהפיצוי והמעסיק את 20 האחוזים הנותרים. בנוסף, יחלקו הנתבעים בהוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 350 אלף שקל.

• ב"כ התובע: עו"ד בעז ארד

• ב"כ הנתבעים: עו"ד ישראל גור, עו"ד חלי תורן, עו"ד עז אלדד

לפסק דין

* עו"ד אתי זיו עוסקת בתאונות עבודה

** הכותבת לא ייצגה בתיק

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות