אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה בעולם: מוזיאון תת-ימי ייבנה באלכסנדריה ב-150 מיליון דולר צילום: אונסקו

לראשונה בעולם: מוזיאון תת-ימי ייבנה באלכסנדריה ב-150 מיליון דולר

לאחר מכשולים רבים, התוכנית מ-1998 רשמה התקדמות משמעותית. מבקריו של המוזיאון יוכלו לצפות בהריסות השוכבות מתחת למים שמקורן במאה הרביעית לפני הספירה. צפו בתמונות

17.11.2015, 17:43 | שירות כלכליסט

שר העתיקות במצרים פועל מזה זמן מה ליצירת מוזיאון תת-ימי מסביב להריסות מפרץ אלכסנדריה. התוכנית קרמה עור וגידים ב-1998 ונתקלה מאז במכלול שלם של מכשולים. אולם מפתחי הפרויקט מקווים להתחיל בקרוב לקדם את התוכנית.

האדריכל הצרפתי ז'אק רוז'רי ייקח חלק בפרויקט והעם המצרי מקווה לראות את המוזיאון עומד על תילו. נראה כי כבר בשלב זה ישנה התקדמות משמעותית וייתכן שעם סיומו יהפוך האתר למוזיאון התת-ימי הראשון מסוגו בעולם. זאת אם יוכלו מתכנני המוזיאון להתגבר על כמה קשיים.

רוז'רי יעצב את המוזיאון, שיכלול מנהרות פיברגלס שישמשו במעברים בין גלריות המוזיאון על היבשה לחללי התצוגה התת-ימיים, כך שהמבקרים יוכלו לנוע ביניהם. רוז'רי הוא אדריכל בעל שם עולמי בתחום מבנים מימיים יוצאי דופן ולאחרונה הוא תכנן עיר בת קיימא צפה המעוצבת בצורת דג מנטה ריי והמכונה "City of Mériens".

הדמיית המוזיאון התת ימי, צילום: אונסקו הדמיית המוזיאון התת ימי | צילום: אונסקו הדמיית המוזיאון התת ימי, צילום: אונסקו

הפרויקט, שכינויו "המוזיאון התת-ימי לארכיאולוגיה של אלכסנדריה" נתקל במכשולים מספר בדרך: המפרץ שבו מתוכנן המוזיאון לעמוד כלול ברשימת האתרים לשימור של אונסק"ו ומימו מזוהמים בכבדות, מה שמגביל את הראות מתחת למים.

אונסק"ו משתפת פעולה עם ממשלת מצרים בניסיון לנקות את מימי המפרץ כדי שניתן יהיה להתקדם עם בניית המוזיאון.

המפרץ ממבט על , צילום: אונסקו המפרץ ממבט על | צילום: אונסקו המפרץ ממבט על , צילום: אונסקו

מספר גופים ממשלתיים וחברות משתפות פעולה מאז 1998 על מחקר ופיתוח עבור הפרויקט. ב-2009 התבצע חקר היתכנות, אולם אי השקט הפוליטי במצרים ב-2010 עיכב את תחילתו ביותר משנתיים. בסוף 2013, אונסק"ו החזירה את הפרויקט לפעילות ומאז ישנה התקדמות איטית אך יציבה.

עלותו הצפויה של הפרויקט הוא 150 מיליון דולר.

 מבט נוסף על הדמיית המוזיאון, צילום: אונסקו מבט נוסף על הדמיית המוזיאון | צילום: אונסקו  מבט נוסף על הדמיית המוזיאון, צילום: אונסקו

מבקריו של המוזיאון יוכלו לצפות בהריסות השוכבות מתחת למים שמקורן במאה הרביעית לפני הספירה. הריסות אלו שקעו בשל סדרה של רעידות אדמה שפקדה את המקום בימי הביניים.

"המוזיאון ייעצב מחדש את האזור הערבי והוא יהיה הראשון מסוגו בעולם. ללא ספק הוא ימשוך תיירות ויחזק את הכלכלה המצרית לאחר מיתון ממושך", אמר יוסף ח'ליפה, ממנהלת העתיקות של מצרים התחתונה.

 , צילום: אונסקו צילום: אונסקו  , צילום: אונסקו

 , צילום: אונסקו צילום: אונסקו  , צילום: אונסקו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות