אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל משפחה עשירית מחזיקה בבעלותה שתי דירות ומעלה צילום: שאטרסטוק

כל משפחה עשירית מחזיקה בבעלותה שתי דירות ומעלה

לפי נתוני הלמ"ס ל-2014, בעשור האחרון נרשמה ירידה של 6% במספר המשפחות שבבעלותן דירה אחת, ועלייה דומה במספר המשפחות עם שתי דירות ומעלה

18.11.2015, 15:30 | מיקי פלד

כמעט לכל משפחה עשירית בישראל יש 2 דירות ויותר, כך עולה מסקירה מיוחדת של שוק הדיור שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הנתונים הם מתוך סקר הוצאות משקי הבית ל-2014 שערכו אנשי הלמ"ס, שכוללים 245 יישובים מלבד הפזורה הבדואית בדרום. על פי הנתונים, ל-63% ממשקי הבית יש דירה אחת בלבד בבעלותן (שלא בהכרח משמשת למגורי המשפחה), ל-9.1% ממשקי הבית יש שתי דירות או יותר, וכל השאר – גרים בשכירות.

הסקר מראה את אחת התוצאות של מחירי הדיור הנוסקים, והיא כי בשנים 2014-1997 חלה ירידה בשיעור הגרים בדירות בבעלותם מ-70.2% ל-67.3%. אך מה שבעיקר צריך לעורר חשש הוא ההקצנה של אי השיוויון במשק בגלל מחירי הדירות – בעוד לפחות ופחות משפחות יש דירה בבעלותן, ליותר משפחות יש שתי דירות ומעלה בבעלותן.

כך, בין השנים 2003-2014 חלה ירידה של 6.5% בשיעור הבעלות על דירה אחת ועלייה של 5.9% בשיעור הבעלות על שתי דירות או יותר. עיקר העלייה היתה משנת 2008, שזו בדיוק השנה שבה החלו לנסוק מחירי הדיור. נכון לשנה שעברה, מתוך משקי הבית שבבעלותם שתי דירות או יותר, כ-70% שייכים לעשירונים 8-10. ל-44 אלף משפחות, שהן כ-1.8% מהאוכלוסיה, יש שלוש דירות ומעלה בבעלותן.

דירות למכירה בתל אביב (ארכיון), צילום: כרמית פלר דירות למכירה בתל אביב (ארכיון) | צילום: כרמית פלר דירות למכירה בתל אביב (ארכיון), צילום: כרמית פלר

לפי הנתונים, התשלום הממוצע לשכר דירה חודשי הוא 2,885 שקל, כאשר ערך דירה ממוצעת בבעלות הדיירים עמדה בשנה שעברה על 1.6 מיליון שקל בממוצע. ונתון משמעותי עוד יותר הוא כי ההחזר הממוצע של משכנתא במשפחה עם שלושה ילדים ויותר הוא כ-3,500 שקל בחודש, וכ-56% מהמשפחות הללו משלמות משכנתא כלשהי. כלומר בנוסף על כל ההוצאות הגדולות גם כך שיש לגידול משפחה עם שלושה ילדים, גם משכנתא לא קטנה היא חלק מהחיים השוטפים של המשפחות הללו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אני עורך דין ואני הכי אוהב תיקים של גרושים בחברת החשמל. תמיד יש בתים לחלק
עוד לא היה לי תיק שבו מישהו מחברת החשמל מתגרש ואין בתים לחלק . הם קונים בתים כמו שאתם קונים טלפון סלולרי . תמיד תמצאו אותם בכנסים של המכירות . כמובן אני תמיד לוקח מהתיקים האלה חלק מהדירה או הדירות לעצמי - אני אוהב להיות כריש בתיקים האלה . תופס הכל מהכל . מחלקים הכל חצי בחצי - חצי לי וחצי לעורך דין של הצד השני . ( יום אחד אני אהיה עורך הדין של אשתו של העורך דין בצד השני ואז גם את החצי שלו אני יעביר אלי . חחח)
רוברט  |  18.11.15
לכל התגובות