אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ישראל אינה ממלאת אחר המדיניות למניעת סימום בספורט" צילום: איי פי

"ישראל אינה ממלאת אחר המדיניות למניעת סימום בספורט"

רוסיה, ארגנטינה, אוקראינה, בוליביה ואנדורה נמצאות גם הן ברשימה המפוקפקת של הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט. על המדינות לתקן את הליקויים עד ה-18 במרץ

19.11.2015, 08:55 | אורן אהרוני, אליסף דעואל, ynet
הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (WADA) הכריזה הלילה (ד') על ישראל כמדינה שאינה ממלאת אחר קוד המדיניות למניעת סימום בספורט. ישראל, שנכנסה לרשימה יחד עם ארגנטינה, אוקראינה, בוליביה, אנדורה ורוסיה, נכללה בה בגלל שלטענת הסוכנות תקנות מדיניות הסימום הפועלות בה אינן תואמות את אלו הנדרשות בקוד העדכני שפורסם השנה.

עדיין לא ברור אילו משמעויות יהיו, אם בכלל, להכרזה של הסוכנות על הספורט הישראלי. עם זאת, ב-WADA הבהירו שמדינה שאיננה תואמת את הקוד לא תוכל לבצע בדיקות סמים בעצמה עד אשר היא תעצב מחדש את מדיניותה ואופן בדיקות הסמים שלה ותוכרז שוב כמדינה הממלאת אחר הקוד. יש לציין כי ישראל ויתר המדינות המופיעות ברשימה קיבלו זמן עד ה-18 במרץ לתקן את הליקויים.

ב-2003 הוסיף הוועד האולימפי סעיף לאמנה האולימפית על פיה כל מדינה הרוצה לקחת חלק בתוכנית האולימפית (לרבות המשחקים האולימפיים) מחויבת למלא אחר הקוד של הסוכנות למניעת סימום. סנקציות נוספות שניתן להטיל על מדינה המפרה את הקוד הן איסור על אירוח תחרויות ומניעת השתתפות באירועים בינלאומיים.

בדיקת סמים, אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק בדיקת סמים, אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק בדיקת סמים, אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

ההודעה של הסוכנות מגיעה בשיאה של שערוריית סמים שהכתה בענף האתלטיקה. רוסיה, שנכללת אף היא ברשימה, הואשמה בהעלמה מכוונת של בדיקות סמים חיוביות והושעתה על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית מכל תחרות, עד אשר תבצע רפורמה מקיפה במדיניות בדיקות הסמים שלה.

רשימה נוספת כוללת שש מדינות שהוצבו תחת מעקב ויצטרכו להוכיח עד מארס 2016 שהן עומדות בקוד. המדינות ברשימה השנייה הן ברזיל, בלגיה, צרפת, יוון, מקסיקו וספרד.

מ-WADA נמסר: "זהו רגע מכריע בספורט. פעילות הסוכנות הייתה נדרשת בעקבות הדוחות האחרונים, וננקטו פעולות. מפת הדרכים שלנו ברורה והגיעה לצומת, והכל כדי להגן על ספורטאים נקיים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות