אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בכנסת: רשות המסים תוכל להעביר מידע למדינות זרות צילום: בועז אופנהיים

אושר בכנסת: רשות המסים תוכל להעביר מידע למדינות זרות

החוק יאפשר לרשות להעביר מידע על אזרחים ישראלים לצורך אכיפת חוקי המס של המדינות הזרות. במקביל, הרשות תוכל לקבל מידע על מעלימי מס פוטנציאלים

19.11.2015, 09:59 | עמרי מילמן

במקביל לאישור התקציב, אישרה הלילה (ה') הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר למנהל רשות המסים להעביר מידע על אזרחים ישראלים למדינות זרות, בהתאם להסכם בינלאומי - לצורך אכיפת חוקי המס שלהן. כאשר במקביל רשות המסים תוכל לקבל מידע על מעלימי מס פוטנציאלים מתוקף אמנה שכעת תוכל לחתום עליה.

רשות המסים תוכל להעביר מידע שנמצא ברשותה לא רק על אזרחים ישראלים, על גם על תושבי חוץ, תושבים ישראלים שהייתה להם פעילות בחו"ל וכו'. החוק מאפשר העברת כל סוגי המידע שנמצא ברשות המסים או שיש לה באופן כללי סמכות לבקש אותו ולאסוף אותו כמו למשל הכנסות לצורכי מס, נכסים ונדל"ן או מידע פרטני מהבנקים.

החוק שאושר מאפשר לרשות המסים להעביר נתונים בתנאי שרשות המס במדינה הזרה מתחייבת לשמירה על סודיות המידע ואבטחתו, וכן בתנאי שהשימוש שייעשה במידע יהיה לצורך אכיפת מס בלבד. עוד נקבע כי למדינה שתקבל את המידע אסור יהיה להעבירו למדינה אחרת.

בחוק נקבעו מספר סיבות שבגינם לא תעביר ישראל מידע כמו למשל כאשר קיימת סכנה של פגיעה בביטחון המדינה, או בשלום הציבור, או כאשר המדינה שמבקשת את המידע לא עומדת בסיכומים הבין לאומיים.

ועדת הכספים, במרכז משה גפני, יו"ר הוועדה, צילום: עמית שאבי ועדת הכספים, במרכז משה גפני, יו"ר הוועדה | צילום: עמית שאבי ועדת הכספים, במרכז משה גפני, יו"ר הוועדה, צילום: עמית שאבי

בדיונים על הצעת החוק בוועדת הכספים דרשו חברי הוועדה כי העברת המידע תעשה באופן שקוף כך שאותם אזרחים שהמידע לגביהם מועבר יקבלו על כך דיווח. הקושי שעלה בעקבות הדרישה הוא כי כאשר מדובר בחקירה סמויה של רשות מסים זרה, דיווח כזה עלול לסכל אותה. הסיכום שנקבע הוא כי רשות המסים תעדכן תושב ישראלי אשר לגביו התקבלה בקשה, לפחות 14 יום לפני העברת המידע, אלא אם רשות המס הזרה ביקשה לשמור על סודיות.

אישור החוק מאפשר כעת לישראל להצטרף באופן רשמי לאמנה המולטילטרלית לסיוע מינהלי בענייני מס ולחילופי מידע, שהיא אחד הכלים החשובים היום להתמודדות בהתחמקות מתשלום מס דרך ניצול חוסר התיאום בין המדינות. למעשה ישראל היא המדינה האחרונה מבין מדינות ה-OECD שמצטרפת לאמנה (שכוללת 90 מדינות), כך שאם לא הייתה הכנסת מאשרת את החוק הייתה המדינה חשופה לסנקציות בתחום.

היום חילופי מידע כאלה אפשריים רק מתוקף אמנות מס כוללות, והחוק הנוכחי אמור להקל על העברת המידע - באופן הדדי. מלבד העברת המידע לרשויות מס זרות, רשות המסים תוכלל לקבל מידע זהה מרשויות מס זרות בנוגע למעלימי מס פוטנציאלים בישראל. מה שיכול לסייע לה רבות לאור הפטור מחובת דיווח על הכנסות מחו"ל לתושבים חוזרים ועולים חדשים לעשר שנים, שהממשלה סירבה לבטל למרות הלחץ הבינלאומי.

הכלכלן הראשי והממונה על הכנסות המדינה, יואל נוה: "החוק יחזק את יכולת האכיפה של ישראל כלפי מעלימי מס מחוץ לגבולות המדינה, ויאפשר לה לעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים עליהם התחייבה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות